پس ازچند نوبت افزایش قیمت تخم مرغ از ابتدای سال جاری تاکنون، باز هم قیمت تخم مرغ افزایش یافت.

به گزارش برات نیوز، به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار به بیش از ۵۵ هزار تومان رسیده است.

براساس آخرین آمار ارائه شده ،قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی در خرده فروشی های تهران ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان شده است.

این درحالی است که کارشناسان حوزه بازار معتقدند عدم تحویل به موقع نهاده ، خرید نهاده به قیمت آزاد،کشتار مرغ های تخم گذار به دلیل قیمت گذاری دستوری از جمله مشکلات اصلی این حوزه بوده که موجب افزایش قیمت تخم مرغ در بازار شده استو

افزایش تدریجی و چند باره قیمت تخم مرغ ازابتدای سال جاری اغاز و ادامه یافته است به طوری که پیش از این افزایش قیمت، دراواسط شهریور ماه جاری نیز قیمت تخم مرغ در بازار افزایش یافته بود.

افزایش 5 تا 10 هزار تومانی قیمت تخم مرغ در بازار طی دو هفته جاری

این درحالی است که حدود دو هفته پیش قیمت این کالای پرمصرف ۵۰ تا ۵۵ هزارتومان و بیش از یک ماه پیش نیز قیمت آن در بازار حدود ۴۵ هزارتومان بود.

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی های سطح شهر تهران قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی به وزن دو کیلوگرم متفاوت و در بازه قیمتی ۵۵ تا ۶۰ هزارتومان به مصرف کنندگان عرضه می شود.

به عبارتی می توان گفت تخم مرغ از اواخر شهریور تاکنون ۵ تا ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.

براساس این گزارش، برخی از مسوولان و کارشناسان معتقدند که قیمت گذاری دستوری موجب کشتار مرغ های تخم گذار شده و به همین دلیل هم میزان تولید تخم مرغ کاهش یافته است.

کاهش عرضه و افزایش قیمت تخم مرغ در بازار

درهمین راستا، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران چندی پیش اعلام کرده بود:

قیمت ها به عرضه و تقاضا بستگی دارد،زمانی که عرضه کم باشد قیمت ها افزایش پیدا می کند.

قیمت مرغ تخم گذار در ۴ ماهه ابتدای سال حدودا ۵ هزار تومان کمتر از قیمت مصوب بود و به همین دلیل مرغداران مرغ ها را به کشتارگاه فرستادند.

ناصر نبی پور درادامه اظهار کرده بود:

 انتظارمان از دولت جدید اعلام هرچه سریع تر قیمت مصوب است و این موضوع صرفا برای صنف ما نیست زیرا اقلام دیگری هم افزایش قیمت دارند.

 وی همچنین تصریح کرده بود:

 یکی دیگر از مشکلات ما، کمبود نهاده های دامی است، بنا به مشکلات ارزی هنوز سهمیه ذرت مرداد ماه را نتوانستیم تهیه کنیم، مجبور شدیم در بازار آزاد هر کیلو را ۶ هزار تومان خریداری کنیم.

ضرورت قیمت گذاری تخم مرغ از سوی دولت و ساماندهی بازار

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران بیان کرده بود:

 امیدواریم با فشاری که بر بازار وارد شده دولت مجبور به اعلام قیمت مصوب شود و بازار تخم مرغ که به صورت روانی نیز افزایش پیدا میکند سامان یابد.

بیشتر بخوانید: وعده ارزانی با تخم مرغ شانه ای 47 هزاری

این درحالی است که مسوولان براین باورند که کمبود و گرانی خوراک طیورو عدم تامین آن، کاهش تولید و سوءمدیریت در قیمت گذاری دستوری از جمله عوامل افزایش قیمت این کالای اساسی در بازار است.

درهمین راستا، دولت سیزدهم باید در نخستین برنامه های خود، مقابله با انحصار،رانت و فساد در تامین نهاده را قرار دهد.

افزایش هزینه‌های تولید و کاهش تولید تخم مرغ در بازار

هرچند که تولید کنندگان علاوه بر مشکل تامین نهاده با مشکلات دیگری ازجمله افزایش هزینه های تولید نیز گلایه دارند.

به طوری که افزایش قیمت نهاده های دامی، واکسن، دارو، کارتن و شانه، آب ، برق و گاز، دستمزد کارگر، کرایه حمل و نقل از جمله مواردی است که با افزایش هزینه مواجه شده است .

 همچنین کاهش جوجه ریزی، تاخیر در تامین و ارسال نهاده ها و حذف ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخم گذار از ابتدای سال به دلیل دستوری بودن قیمت ها و ضررو زیان تولیدکنندگان نیز از دیگر مشکلات تولیدکنندگان تخم مرغ در کشور هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *