با توجه به افزایش قیمت جهانی گندم ،هشدارها برای ضرورت تولید این کالای استراتژیک در داخل کشورجدی شد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که بسیاری از کشورها صادرات گندم را محدود کرده و برای مصرف در داخل کشور خود انبار کرده اند.

با توجه به افزایش قیمت جهانی کالاهای اساسی و وجود موانع و چالش هایی در واردت به کشور، مسوولان باید به موضوع توسعه تولید کالاهای اساسی در داخل کشور توجه ویزه ای داشته باشند.

درهمین حال برخی از کارشناسان و فعالان حوزه بازار معتقدند که رنگ خطر افزایش تولید کالاهای اساسی در کشور به صدا درآمده و باید بیش از پیش به این موضوع پرداخته شود.

ضرورت توسعه تولید گندم به عنوان کالای استراتژیک و راهبردی

براساس این گزارش، گندم به عنوان یکی از اصلی ترین مواد غذایی مصرفی در داخل کشوراست که بسیار استراتژیک و راهبردی است.

از طرفی با توجه به اهمیت این کالای اساسی، مسوولان تلاش دارند تا تولید گندم و تامین امنیت غذایی در کشور را افزایش دهند.

درهمین حال طی سال های اخیر برنامه های راهبردی بسیاری در جهت رشد تولید گندم در کشور اجرایی شده و نتایج بسیار مثبتی نیز حاصل شده است .

براساس این گزارش، با توجه به آمار ارائه شده، استان‌های خوزستان، گلستان، فارس، کردستان و کرمانشاه عمده ترین تولید کننده های گندم در کشورهستند.

همچنین در این آمار آمده که 14 استان، سهم 85 درصدی تولید گندم در کشور را دارند .

افزایش چند باره قیمت جهانی گندم در سال جاری

این درحالی است که چند روز پیش قیمت گندم در بازارهای جهانی 6 دلار افزایش یافت و یک بار دیگر زنگ هشدار برای توجه به تولید کالاهای اساسی از جمله گندم در داخل به صدا در آمد.

قیمت گندم در بازارهای جهانی امروز هم 6 دلار در هر اونس افزایش یافت تا دولتمردان به اهمیت توجه به محصولات اساسی به ویژه گندم پی ببرند.

چند روز پیش،هر بوشل گندم در بازارهای جهانی به قیمت 723.75 دلار در هر بوشل رشد کرد.

این درحالی است که قیمت گندم از ابتدای سال جاری بیش از 50 درصد در بازارهای جهانی رشد کرده و روند افزایشی قیمت باز هم ادامه دارد.

درهمین حال، تمامی کشورهای وارد کننده گندم باید هوشیار باشند که موضوع تولید گندم بیش از پیش اهمیت یافته و باید به موضوع تولید بسیار توجه شود.

محدودیت صادرات گندم و سایر کالاهای اساسی از سوی کشورها

براساس این گزارش، حتی صادر کنندگان این محصول و دیگر محصولات اساسی صادرات خود را محدود کرده اند تا بیش از گذشته تامین داخل در اولویت باشد.

این درحالی است که پس از شیوع ویروس کرونا، مبادلات کالاها بین کشورها تابع پروتکل های خاصی شد و صادرات سخت تر گردید.

 از سوی دیگر خشکسالی های شدید تولید را در کشورها کاهش داد و نیز کشورها رویکرد خود را به سمت ذخیره سازی برای روز مبادا تغییر دادند.

در این میان ایران که سابقه خودکفایی در گندم را داشت امسال مجبور است 6 میلیون تن گندم وارد کند.

اجرای برنامه‌های راهبردی درجهت توسعه تولید گندم در کشور

بنابر این گزارش، از سال 93، موضوع افزایش تولید گندم در کشور بسیار جدی تر پیگیری شده و با بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های تجربی و دانشی مؤسسات تحقیقاتی کشورهای بین‌المللی و کشاورزان پیشرویک برنامه جامع تدوین شده است .

 براساس این گزارش، برنامه 12 ساله کشت و تولید گندم تا سال 1405 پایان برنامه هفتم، با عنوان (طرح افزایش ضریب خوداتکایی گندم) تدوین شد.

طبق این برنامه مقرر شد هر‌ساله یک برنامه اجرایی برای تولید گندم تهیه و برای اجرا به استان‌ها ابلاغ ‌گردد و بر اساس آن اقدامات اجرایی و پشتیبانی از تولید این محصول صورت گیرد.

که البته اجرای این برنامه ها حاکی از این است که تولید گندم در کشور با رشد چشمگیری همراه شده است .

قیمت پایین خرید و خشکسالی دو عامل کاهش تولید گندم در سال جاری

از طرفی  کارشناسان حوزه کشاورزی براین باورند که دو عامل تعیین قیمت پایین خرید تضمینی از سوی دولت و خشکسالی عامل کاهش تولید امسال شد.

با توجه به نیاز کشور به بیش از 10 میلیون تن گندم ، دولت امسال تنها توانست 4.5 میلیون تن از کشاورزان گندم را تولید کند.

درهمین حال، درابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم نرخ گندم برای سال آینده 7500 تومان تعیین شده که نسبت به سال گذشته در هر کیلو 3 هزار تومان رشد داشته است.

 از این جهت روزنه های امیدواری بین کشاورزان تقویت شده که کشت این کالای اساسی را توسعه دهند.

ضرورت حرکت کشور به سوی خودکفایی در کالاهای اساسی

خودکفایی در محصولات اساسی هم از نظر تامین امنیت غذایی و هم از نظر تاثیری که در مبادلات سیاسی بین کشورها دارد بسیار با اهمیت است.

از اینرو، مسوولان باید درجهت افزایش تولید کالاهای اساسی و استراتژیک مانند گندم در کشور گام بردارند و با اجرایی کردن برنامه های راهبردی کشور را از هرگونه واردات کالاهای اساسی بی نیاز کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *