اخبار اقتصادیایران

افزایش قیمت خودروهای داخلی با مجوز شورای رقابت

افزایش قیمت خودروهای داخلی

با توجه به نارضایتی مردم از افزایش قیمت بی رویه خودروهای داخلی از سال پیش که همچنان هم ادامه دارد و قدرت خرید متقاضیان حتی برای خرید خودروهای داخلی نیز بسیار کاهش داشته است اما شنیده ها حاکی از این است که مجددا شورای رقابت به شرکت سایپا و ایران خودرو مجوز افزایش قیمت خودرو را داده است.

این در حالی است که بر اساس پیش بینی ها گمان می رفت قیمت ها در اواخر مرداد و یا اوایل شهریور افزایش پیدا کند اما شورای رقابت دراقدامی سریع الوقوع مجوز این افزایش قیمت را به سایپ و ایران خودروا چند هفته زودتر صادر کرد .

این مجوز ظاهرا بر اساس ارائه مستندات این دو شرکت مبنی بر افزایش هزینه های تولید و ناهماهنگی این هزینه ها با قیمت فروش صادر شده و با قانع شدن شورای رقابت مجوزی برای افزایش قیمت خودروهای تولیدی شرکت سایپا صادر شده است .

بر همین اساس بازار خودرو باید دوباره منتظر شوک و افزایش قیمت مجدد باشد حال اینکه آیا با این افزایش قیمت ها و افزایش چند برابری آن دربازار واقعا آیا مردم قدرت خرید یک خودروی داخلی با این قیمت را دارند یا خیر؟

مجوز 10 تا 23 درصدی افزایش قیمت ها از سوی شورای رقابت در حالی صادر شد که تولید کنندگان داخلی خودرو مستنداتی را برای رشد هزینه های خود و نوسانات ارز به این شورا ارائه کرده بودند .

ازآنجاکه خودروسازان از میزان افزایش قیمت ها رضایت نداشتند و فاکتورهای اقتصادی به ویژه نرخ ارز و تورم نیز روندی صعودی داشته و دارند، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار (زیرمجموعه وزارت صنعت،معدن و تجارت)، بر سر کوتاه تر شدن بازه زمانی بازنگری در قیمت خودروها به توافق رسیدند.

بیشتر بخوانید: افزایش 17 میلیونی قیمت تیبا

 بر این اساس، قرار شد شورای رقابت به صورت فصلی و هر سه ماه یک‌بار نسبت به تغییر قیمت ها اقدام کند. ازآنجاکه دور نخست بازنگری در قیمت خودروها نیمه اردیبهشت امسال بود، انتظار می‌رفت شورای رقابت در اواخر مرداد یا اوایل شهریور قیمت ها را مورد بازنگری قرار دهد، با این حال شورا زودتر از موعد پیش بینی شده، دور دوم افزایش قیمت را کلید زد.

با توجه به اعلام قیمت جدید محصولات سایپا و ایران خودرو، احتمالا به زودی دومین دور از فروش فوق‌العاده آنها به اجرا در خواهد آمد. در فروش فوق‌العاده، قیمت خودروها قطعی است و از همین رو اجرای دور دوم آن نیاز به اعلام قیمت جدید محصولات دو خودروساز بزرگ کشور دارد. دور نخست فروش فوق‌العاده خودروسازان که در آن مهلت تحویل خودروها سه ماه بود و سود مشارکت هم صفر، خرداد امسال برگزار شد.

با توجه به صدور مجوز از سوی شورای رقابت برای شرکت سایپا میزان افزایش قیمت خودروهای این شرکت به این ترتیب است

.قیمت تیبا 2 از 60 میلیون و 620 هزار تومان به 77 میلیون و 800 هزار تومان رسیده که رشد بیش از 17 میلیون تومانی را برای این خودرو نشان می‌دهد.

کوئیک معمولی  که 79 میلیون و 400 هزارتومان قیمت داشت، حالا محصولی 94 میلیون و 400 هزار تومانی به حساب می‌آید و این یعنی، 15 میلیون تومان به قیمت آن افزوده شده است.

همچنین قیمت ساینا آپشنال نیز از 78 میلیون تومان به 91 میلیون و 200 هزار تومان رسیده تا صعودی بیش از 13 میلیون تومان رشد قیمت را تجربه کرده باشد. همچنین قیمت وانت پراید نیز از 48 میلیون و 540 هزار تومان به 65 میلیون و 400 هزار تومان رسیده که 12 میلیون تومان رشد را نشان می‌دهد.

شورای رقابت اما با افزایش قیمت 15 میلیون تومانی تیبا 2 پلاس نیز موافقت کرده تا قیمت این محصول به 90 میلیون و 800 هزار تومان برسد. ساینای رینگ فولادی نیز که 61 میلیون و 240 هزار تومان قیمت داشته، حالا محصولی 76 میلیون و 200 هزار تومانی به شمار می‌رود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید