درحالی که با توجه به افزایش نجومی قیمت خودرو دربازار فعلا کسی تمایل به خرید ندارد و بازار در رکود به سر می برد ، شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو در بازار متناسب با نرخ تورم موافقت کرده است .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که فعالان حوزه بازار نیزنسبت به افزایش بی رویه قیمت خودروها و کاهش میزان تقاضا برای خرید خودرو گلایه دارند و از رکود حاکم بر بازار خبر می دهند .

درهمین حال مسوولان شورای رقابت پس از بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدند که با افزایش قیمت خودرو در بازار حداکثر تا سقف تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی برای پاییز امسال موافقت کنند.

بیشتر بخوانید: کاهش ۱۰ تا ۲۰۰ میلیونی قیمت خودرو

ولی نکته قابل تامل اینجاست که با توجه به رکود حاکم بر بازار و افزایش پی درپی قیمت خودرو ،شورای رقابت به عنوان نهاد نظارتی بر فعالیت های ضد رقابتی چرا با افزایش قیمت خودرو موافقت کرده است .

در همین راستا، رضا شیوا رئیس مرکز و شورای ملی رقابت در نامه‌ای به علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در راستای مصوبات قبلی این شورا، مجوز افزایش قیمت آن دسته از خودروهای شرکت‌های خودروسازی که شورای رقابت قبلاً برای آنها دستورالعمل نرخ گذاری تعیین کرده بود، را صادر کرده است.

در این نامه، ملاک افزایش قیمت خودرو در بازار حداکثر تا تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی در تاریخ ۲۲ مهر ماه، ملاک افزایش قیمت در سه ماهه سوم امسال (پاییز ۹۹) اعلام شده است.

 طرح دولت و مجلس و اعتراض به افزایش قیمت خودرو در بازار

و اما دراین میان کیفیت پایین خودروهای تولیدی موجب شده تا وزیر صمت نیز ازعملکرد تولید کنندگان داخلی ناراضی باشد و به قیمت گذاری خودروهای داخلی و افزایش بی رویه این قیمت ها اعتراض کند .

علیرضا رزم حسینی از همکاری با مجلس برای تدوین طرح مشترکی در حوزه خودرو خبر داده و اظهار کرده است : در کمیسیون صنایع گزارشی از عملکرد سه هفته‌ای خود ارائه دادم. قرار شد کارگروه‌های مشترکی بین وزارت صمت و کمیسیون صنایع در موضوعات مشخصی همچون خودرو تشکیل شود.

وزیر صمت افزوده است: مردم باید خودرو با کیفیت استفاده کنند؛ در حال حاضر بازار خودرو در انحصار دو شرکت خودروساز دولتی است که کیفیت پایین بوده و قیمت‌ها مناسب نیست.

وی خاطر نشان کرده است : با کمیسیون صنایع به صورت مشترک کار خوبی را آغاز کرده ایم و در آینده طرح مشترک دولت و مجلس در مورد خودرو را اعلام خواهیم کرد.

با این طرح بازار خودرو بهتر و از این نابسامانی خارج می شود و افزایش قیمت خودرو نخواهیم داشت.

بازار خودرو باید به سمت رقابتی شدن حرکت کند

رزم حسینی تاکید کرد: البته باید توجه داشت بازار خودرو باید به سمت رقابتی شدن برود و شرکت‌های توانمند در حوزه خودروسازی به بازار ورود پیدا کنند تا از این طریق با شکستن انحصار، فضای کشور در حوزه خودرو باز شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در نشست مشترک با کمیسیون صنایع مجلس موضوع فولاد بود، گفت: در حوزه فولاد، خوشبختانه تولید به اندازه کافی است، اما متأسفانه در چند وقت گذشته، دلالان و واسطه‌هایی که بین تولیدکنندگان و بازار وجود داشته اند موجب افزایش قیمت‌ها شده اند.

رزم حسینی افزود: سیاست ما حمایت از افزایش تولید و حذف دلالان از بازار فولاد است.

وی با اذعان به اینکه متأسفانه هم اکنون قیمت درب کارخانه تا کف بازار تفاوت زیادی دارد، گفت: به سبب اینکه دلالان و برخی واسطه‌های مالی بخشی از نقدینگی موجود را به بازار فولاد تزریق کرده اند باعث نابسامانی در این بازار شده اند و وزارت صمت تصمیم دارد با درایت و مدیریت بازار و البته نه دخالت در آن تعادل را به این بازار برگرداند.

رزم حسینی با بیان اینکه هم اکنون طرح مشترکی در وزارت صمت و کمیسیون صنایع مجلس در حال نهایی شدن است، افزود: کاهش قیمت فولاد در بازار، بر روی هزینه تمام شده دیگر کالاها نیز تأثیر خواهد گذاشت و ان شاء الله شاهد کاهش قیمت در دیگر محصولات نیز خواهیم بود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *