1. خانه
  2. اقتصاد
  3. ارز-طلا-سکه
  4. شوک ارزی موقتی است
ارز-طلا-سکهمنتخب سردبیر

شوک ارزی موقتی است

افزایش قیمت دلار

با وجود اطمینان دادن رئیس‌کل بانک مرکزی به مردم مبنی برموقتی بودن افزایش قیمت دلار اما همچنان شاهد افزایش قیمت و رسیدن آن به مرز ۲۱ هزار تومان هستیم. جالب اینکه این مقام دولتی معتقد است: شوک ارزی موقتی است و برای شوک‌های موقتی نمی‌توانیم سیاست‌های پولی مان را تغییر دهیم. در صورتی که ببینیم نوسان ماندگار است قطعا در بازار مداخله خواهیم کرد.

به گزارش برات نیوز، رسیدن نرخ دلار به بالای ۲۰ هزار تومان، رقمی نجومی که می‌تواند بیشترین میزان ارزش دلار در ادوار اخیر باشد. این در حالی است که رییس کل بانک مرکزی می گوید: شوک فعلی بازار ارز کوتاه‌مدت است و به‌زودی مهار می‌شود.

عبدالناصر همتی  با حضور در بخش خبری شبکه یک سیما درباره تحولات اخیر بازار ارز و افزایش قیمت دلار گفت: نوسانات اخیر نرخ ارز موقتی و کوتاه مدت است.

وی با تاکید بر لزوم حفظ ذخایر ارزی کشور گفت: در صورتی که ببینیم نوسان ماندگار است قطعاً در بازار مداخله خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سیاست پولی بانک مرکزی به نحوی تدوین شده است که نقدینگی کنترل شود، گفت: هدف‌گذاری تورم را برای یک سال آینده اعلام کردیم که همان ۲۲ درصد است و مصر هستیم با اقداماتی که در پیش داریم آن را تحقق بخشیم. همچنین سال گذشته رشد نقدینگی، ۳۱ درصد بود که اگر با میانگین بلندمدت این میزان را مقایسه کنیم، تنها ۶ واحد درصد اضافه شده که این ۶ واحد درصد نمی‌تواند چنین التهابی را در بازار ارز ایجاد کند.

وی با اشاره به اتفاقات ماه‌های ابتدایی سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: پیش از این نیز گفته‌ام و الان هم مجدداً تأکید می‌کنم که دراتفاقاتی که در دو ماه اول سال به دلیل کرونا اتفاق افتاد و همچنین از نظر ارزش نیز محصولات صادراتی مانند فراورده ها، نفت و پتروشیمی دچار کاهش شدند و بعد از اینکه دوباره این مرزها باز شد و رفت وآمدها و ورود کالا به طور جدی راه افتاد، طبیعی بود که ناترازی هایی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد. همه این موارد و نیز شوک‌های روانی که به دلیل تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفت و قطعنامه‌ای به ناحق علیه جمهوری اسلامی صادر کرد موجب ایجاد جو روانی علیه ایران ایجاد شد.

همتی با بیان اینکه شوک‌های ارزی گذراست، عنوان کرد: باید توجه داشت که این شوک‌ها گذراست. آنچه برای ما مهم است قیمت ارز در سامانه نیماست چراکه تجارت کشور در آنجا تأمین می‌شود. همین امروز میانگین دلار در نیما زیر ۱۶ هزار تومان مبادله می‌شود و امروز چیزی در حدود ۱۲۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه صورت گرفته است. روز گذشته نیز بالای ۱۲۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده بود. میانگین یک ماه گذشته سامانه نیما، درهم حدود ۴,۴۰۰ تومان و قیمت دلار زیر ۱۶ هزار تومان است.

وی در ادامه یادآور شد: پس آنچه در بازار رخ داده شوک موقتی است و برای شوک‌های موقتی نمی‌توانیم سیاست‌های پولی مان را تغییر دهیم. تغییر در سیاست‌های پولی باید زمانی فرابرسد که احساس کنیم فروضی که برای پیش بینی تورم داریم که یکی از آنها نیز نرخ ارز است، آن هم نرخ ارزی که برای تولید ما مصرف می‌شود، اگر اینها دچار تغییر شود دخالت می‌کنیم. تمام تلاش ما این است که بازار را کنترل کنیم وتا حدودی نیز کنترل کردیم. انشالله تعادلی که بین عرضه و تقاضا در سامانه نیما باید اتفاق بیفتد و اکنون نیز در حال رخ دادن است، طی هفته‌های آینده، تمام تلاشمان را برای بازگشت تعادل به اقتصاد به کار می‌گیریم.

 

افزایش قیمت دلار در روز گذشته ۲۰ هزار تومان را رد کرد.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر از اقتصاد نفتی به اقتصادی غیرنفتی گذر کردیم، عنوان کرد: ایفای تعهدات صادرکنندگان برای ما مهم است. سال گذشته چیزی نزدیک به ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم و این واردات بخشی از آن از طریق بانک مرکزی و ذخایر و درآمدهای نفتی که داریم، تأمین می‌کنیم ولی بخش عمده از طریق صادرات غیرنفتی تأمین می‌شود و باید صادرکنندگان غیرنفتی به تعهدات خود عمل کنند. ما ظرف دوسال گذشته چیزی نزدیک به ۷۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی مان بوده است که باید ارزش برمی گشته و از این میزان در حدود ۴۵ میلیارد دلار بازگشته است. یعنی ۲۷ میلیارد دلار بازنگشته است. این موضوع یکی از دلایل افزایش قیمت دلار است.

همتی با اشاره به ضرب الاجل تعیین شده تا پایان تیر ماه عنوان کرد: امیدواریم صادرکنندگان شتاب بیشتری در بازگشت ارز بدهند. از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که ۴۵ میلیارد دلار را بازگردانده اند تشکر می‌کنیم و به بقیه نیز که به هر دلیل نتوانسته‌اند ارز را بازگردانند اعلام می‌کنیم الان صادرکنندگان باید به وظیفه ملی خود عمل کنند، در زمانی که دشمن فشار حداکثری را بر مردم وارد می‌کنند حداقل کاری که صادرکنندگان می‌توانند بکنند این است که سریع‌تر ارز را به کشور بازگردانند تا شاهد افزایش قیمت دلار نباشیم.

وی با اشاره به اطلاعیه روز گذشته وزارت صمت درخصوص صادرکنندگانی که ارز را به کشور بازنگردانده اند، گفت: وزارت صمت دیروز اعلام کرده است، کسانی که ارز به کشور برنگردانده اند، دیگر کارت بازرگانی به آنها تعلق نمی‌گیرد، دوم اینکه به هر حال ابزاری که شورای عالی هماهنگی اقتصادی قانون است به ما این اجازه را داده است و می‌توانیم این موارد را به قوه قضائیه ارجاع دهیم و سال گذشته نیز بخشی را ارجاع دادیم. امیدواریم که به این مرحله نرسیم. روابط ما صادرکنندگان صمیمی و دوستانه است. امیدواریم تا پایان سال بخش اعظم ارز به کشور بازگردد که نیاز نباشد این کار را انجام دهیم.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تشریح نحوه دخالت در بازار ارز، تأکید کرد: دخالت در بازار ارز دو نوع است. یک نوع ارز پاشی است که اگر آن را ضروری ندانیم، انجام نمی‌دهیم. اگر نوسانات را به مانند نوسانات فعلی را کوتاه مدت ببینیم، برای آن سیاست‌های کلیمان را تغییر نمی‌دهیم و ذخایرمان را صرف این کار نمی‌کنیم. اگر احساس کنیم که این نوسانات بلندمدت‌تر شود حتماً مداخله می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم برای فرضی که در هدف گذاری تورم برای نرخ ارز دیدیم و برای بانک مرکزی مشخص است اگر از آن فاصله بگیریم و حس کنیم میان مدت است، حتماً دخالت می‌کنیم.

وی افزود: دوم اینکه ما دخالت را بیشتر در حد تأمین منابع لازم برای واردات می‌دانیم. ما تنها امروز ۱۲۰ میلیون دلار برای واردات کالا تأمین کردیم، این در حالی است که کل حجم مبادله در بازار ارز اسکناس زیر ۴ میلیون دلار است. یعنی از ۵ درصد نیز کمتر است. اگر بخواهیم با نرخ پایین دخالت کنیم در واقع نسبت به خروج سرمایه اجازه داده‌ایم و این همان چیزی است که آمریکا می‌خواهد. ما نمی‌خواهیم در تله آمریکا قرار بگیریم. ذخایرمان را حفظ می‌کنیم، ثبات بازار برای ما مهم است و از همه مهم‌تر تأمین با قیمت مناسب کالا برای تولیدکنندگان است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه یادآور شد: من گفتم گشاده دستی در واردات با ارزهای ترجیحی نداریم. یعنی اینکه ارز ترجیحی برای واردات اساسی کشور است و برای واردات غیرضروری صرف نمی‌کنیم. در حال حاضر براساس استاندارد صمت ثبت سفارش انجام دهند و از ارز نیمایی تخصیص می‌دهیم و مانعی وجود ندارد. در مورد کالای اساسی دو وظیفه مهم داریم. یکی تأمین کالاهای اساسی و داروی مردم است. الان کشور ما از این نظر از تمام کشورهایی که دچارکرونا شده‌اند بهتر است. همه امکانات در کشور وجود دارد پس تأمین نیازهای روزمره مردم برای ما مهم است. نوسانات کوتاه مدت نرخ ارز نیز رفع می‌شود.

وی با اشاره به سفر خود به عراق و دستاوردهای آن عنوان کرد: من درباره نکته‌ای توضیح دهم که عده‌ای گفتند در سفر به عراق نفت در برابر غذا بوده است این گونه نیست اولاً گاز بوده است، ثانیاً ما پولمان در عراق است و می‌خواهیم خرید کنیم و دوستان عراقی کمک می‌کنند از طریق کانال شرکت‌های آنان خرید مان را از خارج کشور انجام می‌دهیم. بالاخره ما درحدود ۱۴ یا ۱۵ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی باید برای مردم تهیه کنیم. من با هر وسیله‌ای شود این کار را انجام می‌دهم و در برابر آنها متعهدم. اولویت اول ما این است. اولویت دوم ما تأمین مواد اولیه و قطعات کارخانجات و سوم نیز کالاهای ضروری که احساس کنیم در این شرایط مردم به آنها نیاز دارند. مطمئن باشید بانک مرکزی با برنامه پیش می‌رود و سیاست‌های پولی اش انشالله جواب خواهد داد و مهم برای ما کنترل تورم است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست