1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. حباب ۷۴۰ هزار تومانی در بازار سکه
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

حباب ۷۴۰ هزار تومانی در بازار سکه

افزایش قیمت سکه

نایب رییس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: با وجود نوسانات محدود نرخ انس جهانی، بیشتر التهابات اخیر بازار سکه به دلیل سفته ‌بازی‌هایی‌ست که درپی محدودیت‌های اعمال شده از سوی بانک مرکزی برای معاملات ارز ایجاد شده و سرمایه افراد را به سمت بازار سکه کشانده است. همین موضوع منجر به حباب ۷۴۰ هزار تومانی قیمت سکه شده است تا شاهد افزایش قیمت سکه باشیم.

مسعود یزدانی در ادامه سخنان خود گفت: در یک هفته گذشته التهابات سفته‌بازی‌ها و خریدهای غیرواقعی که به جهت سرمایه‌گذاری انجام می‌شوند، بسیار زیاد بوده و این موضوع جو بازار را نیز ملتهب کرده است. ایجاد محدودیت از سوی بانک مرکزی برای سرمایه‌گذاری و دادوستد دلار را می‌توان یکی از علل این التهاب دانست که باعث شده تا سفته‌بازها و تمام کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، به سمت بازار سکه سوق داده شوند. در نتیجه این تقاضا کاذب حباب سکه در حال حاضر است.

وی ادامه داد: نرخ ارز در یک هفته اخیر روندی صعودی داشته است و در صورتی که تغییرات و نوسانات انس جهانی بسیار کم بوده است. بنابراین، این روند صعودی قیمت سکه در یک هفته گذشته را می‌توان به نوسانات افزایشی نرخ ارز و اعمال محدودیت‌های بانک مرکزی در خرید و فروش دلار نسبت داد.

بیشتر بخوانید: سکه به مرز ۹ میلیون رسید

افزایش قیمت سکه و طلا چقدر بوده است؟

یزدانی در ادامه گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت که در آخر هفته به هشت میلیون و ۸۵۰ هزار رسیده است. سکه طرح جدید نیز از هشت میلیون و ۵۰۳ هزار تومان تا ۹ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است که با تجربه رشد یک میلیون و ۴۲ هزار تومان رکورد زد. همچنین ربع سکه نیز با رشد ۲۸۲ هزار تومانی از دو میلیون و ۴۲۰ هزار تومان  به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در آخرین معاملات آخر هفته رسیده است. سکه های یک گرمی هم از یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در طول هفته اخیر رسیده‌اند.

یزدانی در رابطه با افزایش قیمت طلا نیز افزود: هر گرم طلای ۱۸ عیار با رشد ۵۷ هزار تومانی در طول هفته گذشته از ۸۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان به ۸۹۳ هزار و ۶۰۰ تومان در آخر هفته رسیده است. هر مثقال طلا نیز از سه میلیون و ۶۲۴ هزار تومان در ابتدای هفته گذشته به سه میلیون و ۸۷۱ هزار تومان رسید. انس جهانی در ابتدای ۱۷۷۲ دلار و ۵۰ سنت بوده است که در آخر هفته با رقم ۱۷۷۶ دلار به ثبت رسیده است.

در پایان نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد افرادی که قصد دارند تا ارزش سرمایه‌ها و ریال خود را حفظ کنند بهتر است برای سرمایه‌گذاری از بازار خرید سکه و سفته‌بازی دوری کنند؛ چراکه این وضعیت ادامه‌دار نخواهد بود و بعد از پایان التهابات حاصل از بیماری کرونا و بازگشت کسب‌وکارها به روال قبلی خود، وضعیت بازارها به ثبات خواهد رسید.

وی همچنین افزود: بازاری که ما باید توصیف کنیم، بازار معاملات و خرید وفروش مصنوعات است که در مدت اخیر بازار به شدت آرام است، قدرت خرید کاهش یافته است و تقاضا برای مصنوعات وجود ندارد. این در حالی است که توصیه ما این است که افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند بهتر است از مصنوعات طلای کم اجرت‌ استفاده کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست