تنها چند روزی از اعلام افزایش قیمت تخم مرغ دربازار نگذشته که خبر افزایش قیمت شکر دربازار اعلام شده است.

به گزارش برات نیوز، با توقف توزیع شکر با قیمت مصوب،قیمت شکر 1500 تومان گران تر شده است.

این درحالی است که قیمت مصوب شکر حدود دو ماه پیش برای مصرف کننده 8 هزار و 700 تومان اعلام شد .

اما حالا بعد از مدت زمان کوتاهی با توقف توزیع شکر با قیمت مصوب،قیمت این کالای مصرفی با افزایش 1500 تومانی در بازار مواجه شده است.

البته که گرانی شکر نیز مانند سایر اقلام اساسی و مورد مصرف مردم چیز جدیدی نیست و دراین میان تنها مصرف کنندگان نگون بخت هستند که زیربار این گرانی ها نابود می شوند.

وگرنه مسوولان برای تمامی این گرانی ها دلیل و بهانه دارند و مشکلی از جهت این گرانی ها و ناتوانی مردم درخرید اولیه های زندگیشان ندارند.

درهمین حال ظاهرا کاری از ستاد تنظیم بازار نیز برنمی آید وافزایش قیمت ها همچنان دربازار می تازد.

عدم اختصاص سهمیه شکر با قیمت مصوب به اتحادیه قنادان

علی بهره مند رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی اعلام کرده است: قیمت شکر در بازار عمده فروشی از حدود دو هفته پیش افزایش یافته و از 8 هزار تومان به 9 هزار و 500 تومان رسیده است.

وی در ادامه افزود: علی رغم تصویب قیمت مصوب شکر از سوی ستاد تنظیم بازار در آبان ماه سال جاری  برای هر کیلوگرم شکر درب کارخانه 6 هزار و 650 تومان ، اما خبری از شکر با قیمت مصوب نیست .

به گفته بهره مند حتی سهمیه‌ای با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار نیز به اتحادیه اختصاص نیافته است.

توقف عرضه شکر و افزایش قیمت شکر در بازار

یک فعال صنفی در بازار نیز اظهار کرده است: با قطع توزیع شکر با قیمت مصوب در بازار قیمت هر کیلوگرم شکر در بازار از دو هفته پیش تاکنون 1500 تومان افزایش یافته است.

این بنکدار خاطرنشان کرد: در حدود دو هفته پیش بنکداران هر کیسه 10 کیلویی شکر را به قیمت 80 هزار تومان خریداری می‌کردند که با توجه به افزایش اخیر، اکنون قیمت آن به حدود 94 هزار تومان رسیده است.

وی ضمن اشاره به گرانی شکر گفت: بنکداران نیز مجبورند با احتساب سود در نظر گرفته شده هر کیلوگرم شکر را با 100 الی 200 تومان سود به خرده فروشان عرضه کنند.

به گفته این فعال صنفی به این ترتیب هر کیسه شکر 10 کیلویی به قیمت 95 الی 96 هزار تومان به خرده فروشان عرضه می‌شود.

قیمت هر کیلو شکر برای مصرف کننده 10 هزار تومان

این بنکدار در مورد قیمت مصرف کننده شکر بیان داشت: با توجه به این افزایش، قیمت جدید هر کیلوگرم شکر برای مصرف کننده حداقل 10 هزار تومان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: قیمت شکر آزاد شد

وی علت گرانی شکر را شایع شدن افزایش قیمت خرید تضمینی چغندر قند در سال آینده از کشاورزان عنوان کرد.

 این فعال بازاری اظهار کرد: در بازار شایع شده که قیمت خرید تضمینی چغندر 15 درصد افزایش خواهد یافت، بنابراین توزیع کنندگان شکر نیز قیمت شکر را افزایش داده‌اند.

زمزمه های آزاد سازی و افزایش قیمت شکر

براساس این گزارش، قیمت شکر در بازار در حالی افزایش یافت که در آبان ماه امسال سعید صارمی معاون وقت دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت قیمت مصوب شکر برای مصرف کننده را 8 هزار و 700 تومان اعلام کرد.

درحالی که در آبان ماه سال جاری موضوع آزاد شدن قیمت شکر مطرح شد اما مسوولان ستاد تنظیم بازار اعلام کردند که شکر به عنوان یک کالای اساسی هنوز مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار است.

البته در آن مقطع منابع آگاه تاکید داشتند که قیمت گذاری شکر آزاد و به انجمن مربوطه واگذار شده است .

همچنین براساس مصوبه آبان ماه سال گذشته هیات وزیران ارز ترجیحی شکر حذف شده  و لذا کالایی که از شمول دریافت ارز ترجیحی خارج شود، دیگر مشمول قیمت‌ گذاری ستاد تنظیم بازار نخواهد بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *