چند ماهی از آغاز سال تحصیلی گذشته بود که سرو کله کرونا، این بیماری همه گیر پیدا شد و تمامی دانشجویان و دانش آموزان را خانه نشین کرد. حالا پس از گذشت چند ماه خانه نشینی این محصلان بلاتکلیف و تصمیم گیری چندباره مسوولان برای حضور یا عدم حضور آن ها در محیط مدرسه و دانشگاه قرار است تا سال تحصیلی جدید از نیمه شهریور ماه جاری آغاز شود. درحالی که هنوز تصمیم قطعی برای نحوه آموزش دانش آموزان و دانشجویان تا کنترل بیماری کرونا اتخاذ نشده، شنیده ها حاکی از این است که بازار نوشت افزار و لوازم التحریر افزایش 20 درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است. رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور ضمن تایید افزایش قیمت لوازم التحریر گفته است: بازار لوازم التحریر درحالی افزایش 20 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه می کند که به دلیل شیوع این بیماری کشنده و همه گیر میزان تقاضا برای این محصولات تا 70 درصد کاهش داشته است.

محمودرضا صنعتکار درادامه بیان کرده است: افزایش دستمزد، نرخ دلار و سایر هزینه‌های تولید از قبیل انرژی و حمل و نقل، موجب شده تا امسال افزایش قیمت لوازم التحریر را شاهد باشیم آن هم به میزان ۲۰ درصد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور خاطر نشان کرده است: با توجه به کاهش میزان تقاضا دربازار لوازم التحریر،تولید کنندگان همچنان به تولید محصولات نوشت افزاری می پردازند و امیدوارند در آستانه شروع سال تحصیلی جدید وضعیت بازار به شرایط قبل از کرونا بازگردد.

وی ادامه داده است: تولیدکنندگان به امید بازگشت بازار به حالت قبل محصولات خود را تولید و دپو می‌کنند، چرا که نمی‌توانند سرمایه اصلی خود، یعنی نیروی انسانی‌شان را هر روز کاهش دهند.

صنعتکار در پاسخ به اینکه آیا امکان صادرات کالاهای دپو شده وجود دارد، گفته است: در زمینه مداد و دفتر ظرفیت صادرات وجود دارد، اما صادرات این محصول ممنوع است، چرا که مداد سال۱۳۹۷ در یک مقطع زمانی کوتاه مقدار جزئی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرد و واردات کاغذ هم قبلا با ارز دولتی انجام می‌شد.

وی افزوده است: با وجود اینکه دیگر ارز دولتی به مداد و دفتر تعلق نمی گیرد این دو محصول همچنان مشمول ممنوعیت صادرات هستند. اما باید توجه داشت که به طور کلی صادرات نوشت افزار حجم زیادی ندارد و شیوع ویروس کرونا هم منجر به افت بیشتر آن شده است.

از ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۷ که نرخ ارز در بازار آزاد افزایش یافت، تا ۱۶ مرداد که بازار ثانویه ارز راه‌اندازی شد، در مقاطعی برای واردات همه کالاها، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شد اما از نیمه دوم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ ارز دولتی فقط برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت و تولیدکنندگان ملزم شدند برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود از ارز نیمایی استفاده کنند و در حال حاضر هم فقط روغن و دانه‌های روغنی، کنجاله، ذرت و جو ارز دولتی دریافت می‌کنند.

صنعتکار با بیان اینکه در این میان تحریم های داخلی از طرف بانک مرکزی تولیدکنندگان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده بود، گفته است : حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد مواد اولیه تولید نوشت افزار وارداتی است که ما برای تامین آنها مشکلی نداریم، اما بانک مرکزی در سال جاری نتوانست ارز مورد نیاز ما را تامین کند. این مسئله باعث شد مواد اولیه برخی تولیدکنندگان نوشت افزار حدود سه ماه در گمرک بماند که حداقل ۲۵ میلیون تومان دموراژ کانتینر (جریمه دیرکرد عودت کانتینر) پرداخت کردند. بنابراین تحریم اصلی ما بانک مرکزی است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *