درحالی که چندی است افزایش قیمت مرغ در بازار مشکل‌ساز شده، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی از گم شدن حدود 4 میلیون تن ذرت وارد شده با ارز 4200 خبر داد.

محمد علی کمالی اظهار کرده است: در حالی که وزارت صنعت اعلام کرده که ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن ذرت به کشور با ارز 4200 تومانی وارد شده، وزارت کشاورزی اعلام می کند تنها ۹۰۰ هزار تن از این محصول برای عرضه در بازارگاه به دستش رسیده است و حدود 4 میلیون از این محموله گم شده است. این موضوع هم دلیلی برای افزایش قیمت مرغ  است.

وی همچنین درباره دیگر مشکلات افزایش قیمت مرغ گفته است: امضاهای طلایی در واردات و توزیع نهاده ها وجود دارد به طوری که در زمانی که تولید کنندگان برای تامین و واردات نهاده های مورد نیاز مشکلات جدی دارند در روز جمعه و یا روز تعطیل به 5 نفر سفارش شده ارز 4200 اختصاص می دهند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با اشاره به کمبود نهاده های که با ارز 4200 تومان در بازار عرضه می شود اظهار داشته است: ما برای تامین نیاز خود مجبور به تامین نیاز از بازار آزاد هستیم زیرا به جوجه ها نمی توان گفت صبر کن تا نهاده با قیمت مصوب به دستمان برسد.

وی افزوده است: در شرایطی که حدود 4 میلیون تن ذرت وارد شده گم شده و مرغدار باید نهاده ها را تامین کند آیا می تواند دنبال سرنوشت ذرت های گم شده بگردد، خیر زیرا این اتفاق مانند ضرب المثل گم شدن شتر با بارش است.

به گفته وی تامین نیاز نهاده‌ها از بازارآزاد موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات برای مرغدار و مصرف کننده نهایی یعنی مردم می شود زیرا مرغداران در حال حاضر  70 درصد از نهاده های خود را با یک تلفن و از بازار آزاد خریداری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: گرانی لبنیات ، مرغ؛ مردم مستاصل تر از گذشته

 کمالی در ادامه بیان کرده است : سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران 34 کیلوگرم است که دو برابر متوسط جهانی است و بار کاهش  مصرف گوشت قرمز و سفید را به دوش می‌کشند.

وی افزوده است: در حالیکه قیمت گوشت قرمز و ماهی باعث شده که  مردم به اندازه کافی قدرت خریداری نداشته باشند، پروتئین مغذی خود را از طریق گوشت مرغ تامین می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفته است: سال گذشته در حالی که قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده 8550 تومان بود اما مرغداران به طور میانگین محصولات خود را حدود 7300 تومان به فروش رساندند، قیمت مرغ زنده در سال جاری نیز که 10 هزار تومان تعیین شده اما به طور متوسط به قیمت 9500 تومان به فروش می رسند که این امر نشان دهنده آن است که مقداران به تعهدات خود عمل کرده اند اما دولت به تعهدات خود در قبال مرغداران عمل نمی کند.

وی افزود: دولت به مرغداران گوشتی تکلیف کرده است که 120 میلیون جوجه ریزی در هر دوره داشته باشند که این رقم در ایام پر تقاضای سال مانند شب عید به 140 میلیون قطعه میرسد اما به دلیل کاهش مصرف و  عدم حمایت دولت تولیدکنندگان این این بخش در سه ماه انتهای سال گذشته زیان سنگینی را تجربه کردند.

وی با اشاره به مشکلات تامین خوراک طیور مورد نیاز مرغداران گفت: وزارت صنعت اعلام کرده است که در سال جاری 4 میلیون و 100 هزار تن نهاده های دام و طیور به کشور وارد شده است اما  معلوم نیست که این حجم از نهاده چه شده است و به دست چه کسی رسیده است؛ مرغداران بخش عمده نیاز خود را از بازار آزاد تامین می کند.

وی اظهار داشت: قیمت هر کیلو گرم ذرتی که باید 1650 تومان درب مرغداری به دست مرغداران به اکنون 2400 تا 3000 تومان رسیده است.

وی افزود: درحالی که تمام ذرت های وارداتی با ارز 4200 تومانی به کشور وارد شده است اما  محصولی که 1650 تومان قیمت دارد 3000 تومان دست مصرف کنندگان میرسد.

کمالی گفت: دستگاه نظارتی باید نظارت لازم است بر چگونگی نحوه توزیع نهاده های وارداتی داشته باشند، بی توجهی ها باعث شده که حجم بسیار بالا از یارانه ای که باید به دست مرغدار و در نهایت مردم برسد، در مسیر دیگری هزینه شود.

وی گفت: زمانی که تولید کنندگان از گرانی نهادها و فروش آن خارج از نرخ مصوب به دولت شکایت می‌کند وزارت صنعت از ما خواهان دریافت اسناد است اما این موضوع منطقی نیست و خود دستگاه نظارتی باید به مسئولیت های خود در این ارتباط عمل کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *