اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

درخواست افزایش قیمت نان از سوی نانوایان

افزایش قیمت نان

نانوایان در سال جدید خواستار افزایش قیمت نان شدند.

به گزارش برات نیوز ؛ درحالی که برخی مسوولان معتقدند که نان نباید گران شود چون گندم گران نشده ، نانوایان به دلیل افزایش قیمت سایرهزینه ها برای تولید نان خواستار افزایش قیمت نان شدند .

با توجه به اینکه برخی مسوولان اعتقادی به بالا بردن مبلغ نان ندارند اما نانوایان معتقدند که آرد حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه تمام شده نان را تشکیل می دهد و آن ۷۵ درصد دیگر قیمت تمام شده مربوط به سایر هزینه های آب، برق، گاز و دستمزد کارگر است که هرسال نیز افزایش می یابد. یعنی اگر قرار باشد در تمام بخش ها افزایش قیمت رخ دهد، طبیعتا نان نیز نباید از این قاعده مستثنی باشد.

سال گذشته بعد از پنج سال و پس از رایزنی های پی در پی که واقعا نانواها در تنگنا قرار گرفته بودند و هزینه های آن ها بسیار افزایش یافته بود بالاخره توافقاتی انجام شد و یک قیمت جدید اعلام شد .

در بخشنامه ای هم که اعلام شد قیمت جدید تا زمانی اعتبار داشت که هزینه خرید گندم یا سایر هزینه های تولید افزایش نیافته باشد اما واقعیت این است که سایر هزینه های تولید از جمله کارگر، آب، برق، گاز ،بیمه و خمیرمایه هر سال افزایش می یابد.

 

بیشتر بخوانید: قاچاق عطر شکل گرفت

قیمتی که پس از پنج سال مصوب شد از مهرماه سال گذشته اجرایی شد اما با افزایش هزینه های نانوایان  آنها از فروردین امسال درخواست افزایش نرخ نان داشتند و این موضوع را به اتحادیه نان سنتی اعلام کردند .

در همین حال درخواست افزایش نرخ نان ازسوی نانوایان  به همه سازمان ها ارسال شد تا با توجه به افزایش هزینه ها و تورم، مسسولان درجریان قرار گیرند که بسیاری از هزینه های نانوایان پاس نمی شود.

همچنین در این نامه  نانوایان از مسئولان درخواست کرده اند که هرچه سریعتر فکری به حال این صنف کنند و اجازه دهند نانوایان مانند سایر  اصناف بتوانند هزینه های خود را تامین کنند.

در همین راستا مسوولان اتحادیه نان سنتی نیز معتقدند که اگر قرار است در همه بخش ها شاهد بالا رفتن قیمت باشیم، نان نیز از این قاعده مستثنی نبوده، زیرا نانوایی ها نیز تحت تاثیر این افزایش قیمت ها هستند و نانوایان نیز در همین شرایط زندگی می کنند.

حال باید دید که مسوولان مرتبط با حوزه نانوایان آیا تدابیر جدیدی برای رفع مشکلات این قشر زحمتکش می اندیشند .

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید