1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. افزایش قیمت نفت، کاهش عرضه
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

افزایش قیمت نفت، کاهش عرضه

قیمت نفت روز چهارشنبه پس از اعلام مسکو مبنی بر به بن بست رسیدن مذاکرات صلح با اوکراین، افزایش یافت و نگرانی‌های مربوط به عرضه را تشدید کرد، در عین حال داده‌های ضعیف اقتصادی چین و ژاپن افزایش قیمت نفت را کنترل کردند.

به گزارش برات نیوز، نفت خام برنت تا ساعت ۰۸:۰۸ به وقت گرینویچ با ۴۸ سنت یا ۰/۵ درصد افزایش به ۱۰۵/۱۲ دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز با ۲۸ سنت یا ۰/۳ درصد افزایش به ۱۰۰/۸۸ دلار رسید. هر دو معیار در روز سه شنبه بیش از ۶ درصد افزایش یافته بودند.

تحلیلگر ارشد بازار اُآندا، جفری هالی، با اشاره به اظهارات روسیه در مورد مذاکرات صلح و متهم شدن روسیه به نسل کشی توسط رئیس جمهور آمریکا، گفت:«کاهش قیمت نفت محدود است. با این اظهارات مسکو، وضعیت اوکراین و روسیه به این زودی ها بهبود پیدا نخواهد کرد.»

رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، روز سه‌شنبه اوکراین را مسئول به انحراف کشیده شدن مذاکرات صلح دانست و ظاهرا قصد ندارد از تجاوز به خاک همسایه خود که مسکو آن را «عملیات ویژه برا خلع سلاح همسایه خود» می خواند دست بکشد.

معاملات آتی نفت خام نیز که از حمایت تولید نفت و میعانات گازی روسیه برخوردار است روز دوشنبه به کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید که پایین‌ترین میزان از جولای ۲۰۲۰ است.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز سه‌شنبه اعلام کرد که پیش‌بینی می‌کند تولید نفت روسیه در ماه آوریل به طور متوسط ​​۱/۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد و این کاهش از ماه می به نزدیک به ۳ میلیون بشکه در روز برسد.

منابع آگاه از داده ها روز سه شنبه گفتند که تحریم های غرب علیه روسیه و محدودیت های لجستیکی تجارت را با مشکل مواجه کرده است.

اوپک هشدار داده است که جایگزین کردن ضررهای احتمالی عرضه از روسیه غیرممکن است و اخطار داده است که نفت خام بیشتری تولید نخواهد کرد.

گزارشات این هفته مبنی بر کاهش نسبی برخی از اقدامات سختگیرانه قرنطینه ناشی از کرونای چین نیز از قیمت‌های نفت حمایت کرد.

با این حال، افزایش قیمت توسط داده‌های ضعیف چین و ژاپن کنترل شد.

محدودیت‌های شدید ناشی از کرونا به تقاضا در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان ضربه وارد کرده و واردات نفت خام چین را ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز سه‌شنبه پیش‌بینی خود برای رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۲ را با اشاره به تأثیر حمله روسیه به اوکراین، افزایش تورم به دلیل افزایش قیمت نفت خام و احیای سویه امیکرون در چین، کاهش داد.

اوپک در حال حاضر انتظار دارد تقاضای جهانی در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳/۶۷ میلیون بشکه در روز رشد کند که ۴۸۰ هزار بشکه کمتر از پیش بینی قبلی خود است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست