با توجه به توقف روند افزایش قیمت کالاهای اساسی طی دو سه هفته اخیر، به گفته دبیر ستاد تنظیم بازار، نان و مواد شوینده افزایش قیمت ندارند، در عوض تخم مرغ رسما گران شد.

به گزارش برات نیوز، عباس قبادی اعلام کرد: فعلا افزایش قیمت نان مطرح نبوده و تولید کنندگان مواد شوینده نیز مجوز افزایش دوباره قیمت ها را ندارند.

درحالی که حدود چند ماهی بود که تمامی کالاها از جمله کالاهای اساسی روند صعودی را درپیش گرفته بودند و مردم زیر بار این افزایش قیمت ها و تورم تحت فشار شدید بودند.

ستاد تنظیم بازار به بررسی وضعیت افزایش قیمت ها پرداخت و چند مدتی است که وضعیت هریک از کالاهای اساسی را که در بازار با افزایش قیمت همراه بوده بررسی می کند.

بیشتر بخوانید: خبرهای جدید از کاهش قیمت کالاهای اساسی

وی ضمن اشاره به رصد و پایش 100 قلم کالای اساسی، ضروری و مورد نیاز مردم بیان داشت: در دو سه هفته اخیر تقریبا در مورد کالاهای اساسی شرایط متعادلی در بازار حکمفرما بوده و نوسانات بازار به حداقل رسیده است.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: مرجع رسمی تصمیمات بازار کشور علاوه بر هیات وزیران،  ستاد تنظیم بازار و در موارد خاص سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.

عدم صدور مجوز برای افزایش قیمت مواد شوینده

وی در مورد افزایش قیمت مواد شوینده اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی سازمان حمایت با درخواست تولید کنندگان مواد شوینده در مرداد ماه امسال برای افزایش 70 درصدی قیمت تولیدات خود موافقت کرد.

قبادی خاطر نشان کرد: اما سازمان حمایت در آن مقطع با افزایش 40 درصدی قیمت تولیدات این بخش موافقت کرد لذا در مقطع فعلی هیچ گونه افزایش قیمتی در مورد مواد شوینده وجود ندارد .

دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد: دلیلی برای افزایش قیمت وجود ندارد و براین اساس تولید کنندگان مواد شوینده مجوزی برای افزایش قیمت ندارند.

قبادی اظهار داشت: مقرر شده تا جلسه ای با حضور اعضای انجمن مواد شوینده تشکیل شود و موضوع در آنجا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: فعلا هیچ گونه مجوز افزایش قیمتی در سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار به تولید کنندگان موادشوینده داده نشده است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی

نان فعلا افزایش قیمت ندارد

دبیر ستاد تنظیم بازار در مورد افزایش قیمت نان نیز بیان کرد: با توجه به توقف روند افزایش قیمت کالاهای اساسی، بحث افزایش قیمت نان فعلا مطرح نیست.

اگر بحثی در این باره در رسانه ها مطرح می شود مسائل کارشناسی است .

قبادی درادامه گفت: کارشناسی قیمت نان به منزله افزایش قیمت نان نیست و افزایش قیمت نان همچنان در اختیار استانداری های کشور است.

به گفته وی هرگونه اظهار نظری در مورد افزایش قیمت نان اظهار نظر فردی و فاقد وجاهت قانونی است.

وی بیان داشت: در جلسه امروز با تقاضای وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تعدیل قیمت  تخم مرغ موافقت شد تا بتوانیم تولید پایدار و عرضه پایدار داشته باشیم.

تخم‌مرغ رسماً گران شد

همچنین ستاد تنظیم بازار به دنبال افزایش قیمت کالاهای اساسی، قیمت جدید تخم مرغ را با افزایش یک هزار و ۵۰۰ تومانی تصویب و اعلام کرد.

به گفته وی بنا بر مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۴ هزار تومان افزایش یافت.

همچنین رئیس سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده نیز درباره افزایش قیمت ها گفت: بحث نظارت بیشتر و مستمر با استفاده از تمام پتانسیل‌های موجود از جمله استانداری‌ها و سایر دستگاه‌های نظارتی مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته عباس تابش تدارک لازم برای میوه شب عید انجام شد.

نظارت‌ها برای کنترل بازار شب عید بیشتر خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان حمایت هر گونه افزایش قیمت نسبت به آبان خلاف مصوبات است و جلسه تخصصی برای این موضوع برگزار می‌شود.

ممنوعیت افزایش قیمت کالاهای اساسی 

قبادی درادامه افزود: سازمان حمایت به عنوان مرجع رسمی قیمت گذاری در کشور است.

لذا در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار تاکید شد که ابزارهای حکومت برای تنظیم بازار باید در خدمت تنظیم بازار قرار بگیرند و روند افزایش قیمت کالاهای اساسی متوقف شده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار بیان داشت: افزایش قیمت در کالاهایی که از خدمات حاکمیت برخوردارند و مشمول ارز 4200 می شوند و یارانه  از دولت دریافت می کنند، بدون اجازه سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار ممنوع است .

به گفته وی در صورت افزایش قیمت این کالاها بدون مجوز با آن ها برخورد تعزیراتی صورت می گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *