افزایش نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها» با رشد ٦.٩ واحد درصدی به ۶۷ درصد رسید.

به گزارش برات نیوز، نرخ تورم در بهمن ماه در مقایسه با ماه قبل ٢ واحد درصد افزایش یافته وتورم سالیانه نیز از ۳۴ درصد عبور کرد.

درهمین حال نرخ تورم عنوان شاخصی برای سنجش کارایی اقتصاد کشورها است.

نرخ تورم برابر است با تغییر در یک شاخص قیمت که معمولاً شاخص قیمت مصرف‌کننده‌است.

تعریف نرخ تورم در آمارها

بر اساس اطلاعات منتشر شده،کاهش درصد پشتوانه‌دار از پول ملّی نسبت به درصد پول خلق‌شده را تورّم گویند.

درهمین راستا بانک مرکزی برای ارائه دقیق آمارها،باید به صورت نقطه به نقطه و وزارت اقتصاد به صورت حدّاقلّی روزانه، کلّیّهٔ شاخص‌ها و پارامترهای مربوط به تورّم را بررسی کند و با تغییر در استراتژی‌های ممکن، آن را به حد مطلوب برساند.

به همین دلیل برای مقایسه قابلیت‌های اقتصادی یک کشور «نرخ تورم» را به همراه شاخص‌های دیگر مانند شاخص «تولید ناخالص ملی» یا (GDP (Gross Domestic Product ) نیز محاسبه کرده و بین کشورهای مختلف رتبه‌بندی می‌کنند. 

تورم نقطه‌ای  نیز، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد.

هزینه کرد خانوارهای ایرانی در بهمن ماه سال جاری

بر اساس این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه ١٣٩٩ به عدد ٤٨,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٨.٢ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

براساس این گزارش،نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ٢  واحد درصد افزایش یافته است.

همچنین نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ٦,٩ واحد درصدی به ٦٦.٨ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش 0.2 واحد درصدی به ٣٩.٧ درصد رسیده است.

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای شهری

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٧,٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ١,٧ واحد درصد افزایش داشته است.

هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٣,٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣,٨ واحد درصد افزایش داشته است.

در همین حال باید توجه داشت که نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور،‌درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

نرخ تورم ماهانه بهمن ماه جاری به ٢,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0/7 واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ 5.2 درصدی تورم ماهانه گروه های خوراکی ،آشامیدنی و دخانیات

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.٢ درصد و ١.١ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,٤ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٣ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

همچنین نرخ تورم سالانه بهمن ماه جاری برای خانوارهای کشور به ٣٤,٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٣٤,١ درصد و ٣٥ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١,٩  واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *