اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

افزایش نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها

افزایش سود سپرده‌ گذاری

به گزارش برات نیوز و به نقل از بانک مرکزی، هیئت عامل بانک مرکزی در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی، ترتیبات جدید اجرای سیاست پولی را تصویب کرد و افزایش سود سپرده‌ گذاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی به میزان ۱۳ درصد تعیین شد. این تصمیم از آنجایی اخذ شده است که عملکرد بخش واقعی اقتصاد نشان می‌دهد رشد اقتصادی بدون نفت کشور در حال افزایش است. از سوی دیگر، نرخ تورم از میزان هدف اعلام شده یعنی ۲۲ درصد فاصله‌ای بسیار دارد.

بر این اساس، هیئت عامل بانک مرکزی بر اساس مواد (۶) و (۱۱) دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی را با یک واحد درصد افزایش، ۱۳ درصد تعیین کرد.

این افزایش سود سپرده‌ گذاری با هدف کاهش دامنه دالان نرخ سود و هدایت نرخ تورم به سمت نرخ تورم هدف اتخاذ شده و از روز شنبه مورخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۹ اجرا می‌شود.

لازم به ذکر است نرخ سود اعتبارگیری بانک‌ها از بانک مرکزی ۲۲ درصد است. پیش از این هیئت عامل بانک مرکزی در روز چهارشنبه مورخ ۴ تیرماه ۱۳۹۹، کف دالان نرخ سود را از ۱۰ به ۱۲ درصد افزایش داده بود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید