در راستای روند صعودی قیمت کالاهای اساسی و نوسان آن در بازار، دولت با اتخاذ تصمیمات نادرست موجب افزایش نرخ گوشت و مرغ در بازار شد.

به گزارش برات نیوز، روند افزایش قیمت کالاهای اساسی ادامه دار شده و بسیار صعودی بر مردم می تازد.

در همین حال مسوولان نیز به جای کنترل قیمت‌ها و اندیشیدن چاره با اتخاذ تصمیمات نادرست بر بدتر شدن وضعیت بازار کالاهای اساسی کمک می کنند.

این در حالی است که هفته گذشته، مسوولان کارگروه تنظیم بازار قیمت گوشت گوساله وارداتی را بر اساس نرخ ارز نیمایی، در زمان واردات این محصول به کشور را 73 تا 120 هزار تومان تعیین کردند.

این تعیین قیمت از سوی دولت موجب افزایش 10 درصدی قیمت گوشت در بازار شد .

به طوری که قیمت گوشت قرمز که درحدود 105 تا 110 هزار تومان در بازار به فروش می رسید با افزایش چشمگیری به حدود 130 هزار تومان رسید.

این در حالی است که برخی از مسوولان موضوع کمبود نهاده ها و توزیع آن، قاچاق دام و مواردی از این دست را از دلایل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز و رکود حام بر این بازار اعلام کردند.

سوداگری واردات عامل اصلی افزایش نرخ گوشت و مرغ

در همین حال رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام درخصوص دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز اظهار کرده است: دلیل این گرانی های گوشت قاچاق دام نیست و نمی تواند به آن مرتبط باشد.

منصور پوریان ادامه داد: با توجه به کاهش قیمت دلار و اعمال کنترل های شدید در مرزبانی های کشور، امکان قاچاق دام وجود ندارد و اگر هم باشد به شکل بسیار محدود است .

وی ضمن اشاره به سوداگری دلالان این بازار گفت:

عده‌ای با اهداف خاص به دنبال برهم زدن آرامش بازار و سوءاستفاده از این موقعیت هستند تا بستر واردات را فراهم کنند.

وی تاکید کرده است: افزایش قیمت گوشت در حالی اتفاق افتاده که ما طی همین چند ماه اخیر حدود ۵۰ هزار تن گوشت گوسفند و  گوساله در کشور تولید کرده‌ایم .

پوریان خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط تولید و بازار داخل و ممنوع بودن صادرات، افزایش قیمت غیرمنطقی و غیرقابل پذیرش است.

افزایش قیمت مولفه های تولید مرغ و تاثیر آن بر قیمت تمام شده

از طرفی دولت با افزایش قیمت مؤلفه‌های تولید مرغ در ستاد تنظیم بازار کشور و افزایش قیمت ذرت، سویا، جوجه و افزایش هزینه‌های حمل و سایر هزینه‌های تولیدی موجب شد تا قیمت مرغ در بازار با افزایش چشمگیری همراه شود.

با توجه به افزایش قیمت عوامل تولید مرغ و افزایش قیمت تمام شده، کانون سراسری مرغداران گوشتی در نامه‌ای به دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار و معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ با توجه به افزایش نرخ مصوب مؤلفه‌های تولید شدند.

در نامه در خواست آن ها آمده بود که با توجه به افزایش هزینه ها، استدعا می شود ضمن ارسال مجدد آنالیز قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ  تصمیمی درخصوص تصویب قیمت جدید مرغ اتخاذ فرمایید.

بنا بر این نامه فعالان کانون سراسری مرغداران گوشتی از مسوولان مرتبط درخواست کرده بودند که به منظور جلوگیری از بروز بحران مجدد در بازار تولید و مصرف، استمرار، پایداری تولید و اشتغال وضعیت قیمت جدید مرغ تمام شده را اصلاح کنند.

اما در این میان موضوع حذف ارز 4200 تومانی از نهاده های مرغ نیز یکی از دلایل افزایش قیمت این کالای اساسی خواهد بود.

به همین منظور حذف ارز 4200 تومانی از نهاده های مرغ با موافقت ها و مخالفت هایی مواجه شده است .

همانطور که گوشت 100 هزار تومانی می خرند مرغ گران تر را هم می خرند

دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشوربه عنوان موافق حذف ارز 4200 تومانی در خصوص این موضوع که ممکن است به کاهش قدرت خرید مردم منجر شود اظهار کرده بود:

مردم همانطور که گوشت بیش از 100 هزار تومان را می خرند مرغ را نیز می خرند.

وی افزود بود: در حال حاضر واردات نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به نام ما ولی به کام عده ای دیگر است.

بیشتر بخوانید: مرغ 36 هزار تومانی و بی کفایتی مسوولان

فروغی اعلام کرده بود: در صورتی که ارز دولتی برداشته شود تکلیف تولید کنندگان مشخص می شود .

وی خاطر نشان کرد: اگر نهاده ها به هر قیمت وارد شود، قیمت مرغ نیز بر اساس آن تعیین خواهد شد و بحث های ما با سازمان حمایت برای تعیین قیمت مرغ تمام می شود.

حذف دلار 4200 تومانی و افزایش قیمت سه برابری نهاده ها

اما در این میان کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مخالف خو را درباره حذف ارز 4200 تومانی نهاده های دامی اعلام کرده است.

 وی در این باره اظهار کرده است: حذف دلار 4200 تاثیرات عمیقی خواهد داشت و قیمت دان سه برابر خواهد شد.

کمالی تصریح کرده است: دان یا خوراک دام آماده شامل کنجاله سویا، ذرت و مواد دیگری است که در جیره مرغ مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرده است: حذف ارز دولتی واردات نهاده دام حدود 206 هزار میلیارد ریال هزینه اضافه در سال به صنعت مرغ گوشتی کشور تحمیل می کند که باید جبران شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *