با توجه به افزایش واردات تلفن همراه به کشور، در ده ماه نخست سال جاری حدود 10 میلیون و 366 هزار گوشی تلفن همراه به کشور وارده شده است.

به گزارش برات نیوز،میزان واردات گوشی تلفن همراه به کشور طی ده ماه نخست سال به ارزش یک میلیارد و 690 میلیون دلار برآورد شده است.

با اجرای مرحله ای طرح رجیستری مسوولان سعی بر کنترل و ممانعت از ورود قاچاق گوشی تلفن همراه داشته باشند.

جلوگیری از سرقت تلفن همراه یکی دیگر از اهداف اجرای طرح رجیستری بود که تاکنون بازدهی مناسبی نداشته است .

اجرای طرح رجیستری و جلوگیری از قاچاق و سرقت تلفن همراه

اما درخصوص جلوگیری از واردات قاچاق گوشی تلفن همراه این موضوع بسیار تاثیرگذار بوده و از خروج ارز بدون ضابطه جلوگیری کرده است.

این درحالی است که کارشناسان و فعالان حوزه بازار بر این باورند که پیاده سازی و اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه، اقدامی اساسی در حوزه جلوگیری از ورود غیر قانونی این کالای مصرفی به داخل کشور بوده است.

 از طرفی ماخذ حقوق ورودی پایین (۵%) تخصیص یافته به این کالا به لحاظ عدم وجود یا محدود بودن صنایع الکترونیکی تولید گوشی‌های هوشمند در داخل کشور روند ورود به کشور را تسهیل کرده است.

محدودیت در واردات مسافری تلفن همراه و افزایش واردات

درهمین حال محدودیت در تعداد ورود گوشی تلفن همراه به طریقه مسافری برای مسافران ورودی به کشور از دیگر دلایل افزایش واردات گوشی تلفن همراه به طریق تجاری است.

درهمین راستا، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: میزان واردات کل کالا‌ها در ده ماهه سال جاری ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بوده است.

آرزو غنیون درادامه گفت:در ده ماهه نخست سال جاری و از کل کالاهای وارد شده، حدود ۱۰ میلیون و ۳۶۶ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده است.

سهم 5.5 درصدی گوشی تلفن همراه از کل واردات کشور

وی در یادداشتی نوشت: گوشی تلفن همراه به عنوان دومین کالای وارداتی ۵.۵ درصد کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

 معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران اظهار کرد: واردات گوشی تلفن همراه در ده ماهه سال گذشته بالغ بر هشت میلیون و ۴۲۹ هزار دستگاه و به ارزش یک میلیارد و ۳۶ میلیون دلار بوده است.

باتوجه به واردات ۱۱ میلیون و ۱۸۴ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در کل سال ۹۸، انتظار می‌رود روند افزایشی واردات این کالای مصرفی در دو ماهه پایانی سال جاری نیز تداوم داشته باشد.

اما نکته قابل توجه این است که متوسط ارزش هر دستگاه گوشی تلفن همراه وارداتی طی ده ماهه سال جاری حدود ۱۶۳ دلار بوده است.

رشد 32 درصدی متوسط ارزش هرگوشی تلفن همراه

این درحالی است که نسبت به سال گذشته متوسط ارزش هر گوشی تلفن همراه با رشد 32 درصدی مواجه شده است .

براساس این گزارش، عدم ثبات نرخ دلار و رشد قیمتی آن طی یکسال گذشته تاثیر مستقیمی در افزایش قیمت واردات گوشی تلفن همراه داشته است .

همچنین به تبع افزایش قیمت دلار سایر ارزهای خارجی نیز با افزایش قیمت مواجه شده اند و این رشد قیمتی در افزایش قیمت واردات گوشی تلفن همراه تاثیر گذار بوده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *