1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. افزایش وام ودیعه مسکن به 100 میلیون تومان، وعده ای دست نیافتنی!
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

افزایش وام ودیعه مسکن به 100 میلیون تومان، وعده ای دست نیافتنی!

تمدید وام ودیعه مسکن

در حالی شورای پول و اعتبار مبلغ وام ودیعه مسکن را به 100 میلیون تومان افزایش داده که هنوز عده بسیاری از متقاضیان بعد از یک سال سردرگمی موفق به دریافت وام نشده و کارشکنی بانکها اداه دارد.

به گزارش برات نیوز، بر اساس مصوبه اصلاحی امروز شورای پول و اعتبار، ‎تسهیلات کمک ودیعه مسکن در تهران به ۱۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها به ۷۰ میلیون تومان و در شهرهای بالای به ۲۰۰ هزار نفر هم به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت.

این در حالی است که بسیاری از متقاضیان که سال گذشته اقدام به ثبت نام در سامانه جامع طرحهای حمایتی مسکن کرده اند هنوز موفق به دریافت وام نشده اند که علت اصلی اکثر درخواست کنندگان کارشکنی بانکها مطرح شده است.

کارشکنی بانکهای خصوصی و دولتی

بر اساس این گزارش، طی سال 99 و 1400 ستاد ملی کرونا در راستای حمایت از مستاجران پرداخت وام ودیعه مسکن 70، 50 و 30 میلیون تومانی را به ترتیب برای تهران، کلانشهرها و سایر شهرها مصوب کرد که طبق آمار اعلام شده، سال گذشته بیش از 1.5 میلیون نفر برای دریافت این وام ثبت‌نام کردند اما فقط حدود 5 درصد توانسته‌اند وام را دریافت کنند و همچنان عده بیشماری از متقاضیان مشمول دریافت وام نشده اند.

طبق نظرسنجی ها، به دلیل سختگیری بانک‌ها در خصوص ضامن این وام، بخش قابل توجهی از مستاجران موفق به دریافت وام ودیعه مسکن نشده‌اند.

بنابر گزارشات مردمی برخی از بانک ها از ابتدای آذر ماه 1400 هیچ گونه وام بانکی و وام جدید را به متقاضیان پرداخت نمی کنند. در این میان نام بانک ملی، بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات و بانک سپه ذکر شده است. این بانک ها به متقاضیان گفته اند که مشکل سراسری است و به کل بانک های کشور مربوط است و مجوز واریز هر گونه وام بانکی و وام جدید از 29 آبان ماه 1400 متوقف شده است. بانکهای خصوصی از جمله: سامان، کارآفرین، اقتصاد نوین، پارسیان، موسسه ملل نیز که در لیست سامانه جامع مسکن قرار دارند نیز از دادن وام شانه خالی کرده و با بهانه کمبود اعتبار متقاضیان را دست به سر می کنند.

طبق گزارشات مردمی برخی از شعب بانک ها از پرداخت هرگونه وام جدید اجتناب می کنند. مسئولین برخی شعب بانک ها به متقاضیان وام گفته اند که مجوز وام دهی کل کشور در حال حاضر متوقف شده است.

اقساطی کمرشکن برای قشر ضعیف!

بر اساس این گزارش اقساط اعلام شده با مبلغ جدید وام، برای شهروندان تهرانی ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار تومان خواهد بود که با تورم سنگینی که بعد از ازاد شدن یارانه کالاهای اساسی بر مردم وارد شده تامل برانگیز است.

سود این تسهیلات بیش از ۵۲ میلیون تومان است. یعنی بانک در پایان دوره بازپرداخت بیش از ۱۵۲ میلیون از مستأجر بازپس می‌گیرد.

گفتنی است شورای پول و اعتبار در جلسه روز جاری اعلام کرده که به مستأجران واجد شرایط در تهران ۱۰۰، کلاشهرها و مراکز استان‌ها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان وام ودیعه تعلق خواهد گرفت و نرخ سود این تسهیلات ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۵ ساله است که متاسفانه طبق نظرسنجی از شهروندان از اعلام در رسانه ها تا عملی شدن اقدامات فاصله بسیار است.

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × یک =

فهرست