1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. افزایش چراغ خاموش تعرفه اینترنت و سکوت مسوولان
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

افزایش چراغ خاموش تعرفه اینترنت و سکوت مسوولان

قیمت اینترنت

در حالی که مسوولان سازمان رگولاتوری از عدم تایید مصوبه افزایش قیمت اینترنت خبر داده، مجلس از گرانی 60 درصدی بسته های اینترنتی خبر داده است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که سازمان رگولاتوری اعلام کرده که تنها تعرفه اینترنت ثابت در دست بررسی است و هیچ مصوبه جدیدی در خصوص تعرفه اینترنت اعلام نشده است.

اما دراین میان شنیده ها حاکی از این است که اپراتورها به صورت خودسرانه اقدام به افزایش قیمت بسته های اینترنت کرده و اینترنت را گران کرده اند.

درخواست اپراتورها برای افزایش قیمت اینترنت و مقاومت دولت

با توجه به درخواست های پی در پی اپراتورها جهت افزایش قیمت اینترنت اما تا پایان سال گذشته این موضوع با مقاومت مسوولان سازمان رگولاتوری مواجه شد و انجام نپذیرفت.

دراین میان شرکت مخابرات ایران نیز درباره اخبار مبنی‌بر افزایش دو برابری قیمت بسته‌های اینترنت برخی از اپراتورهای اینترنتی ازجمله شرکت مخابرات، اعلام کرده که تعرفه‌های اینترنت شرکت مخابرات ایران براساس تعرفه‌های ابلاغی سازمان تنظیم مقررات در سال ۱۳۹۶ بوده و هیچگونه افزایشی در سال‌های اخیر صورت نگرفته است.

همچنین سازمان رگولاتوری نیز درهمین خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به‌عنوان بالاترین رکن تصمیم‌گیر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچگونه مصوبه جدیدی در مورد تعرفه اینترنت نداشته و آخرین تعرفه مصوب اینترنت همراه مربوط به سال ۹۵ و برای دسترسی ثابت مربوط به سال ۹۶ است که طی آنها سقف و کف قیمت تعیین شده تا اپراتورهای بخش خصوصی نسبت به تعیین قیمت خدمات و بسته‌های اینترنتی در محدوده سقف و کف اقدام کنند. مورد اخیر افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در دست بررسی است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی (مصوبات سال‌های ۹۵ و ۹۶) باشد، نسبت به اصلاح صریح و جریمه قانونی متخلفان اقدام شود.

تعریف بسته ها اینترنتی از سوی اپراتورها با رعایت شرایط رقابتی

در ادامه اطلاعیه سازمان رگولاتوری آمده است که از آنجا که فراهم کردن تمهیدات لازم برای خدمات باکیفیت و پایدار توسط اپراتورها از مسئولیت‌های اصلی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است، لازم می‌دانیم توجه کاربران را به این نکته نیز جلب کنیم که بر اساس مقررات مصوب سال‌های گذشته اپراتورها در محدوده مشخصی مجاز به تعریف بسته‌های خدماتی بودند که به‌دلیل شرایط رقابتی بعضا در سطح بسیار پایین‌تری اقدام به تعرفه‌گذاری می‌کردند و اکنون با افزایش چندبرابری هزینه‌ها، ادامه سرمایه‌گذاری و پاسخ به مصرف روزافزون مشترکین با چالش جدی مواجه شده است. قطعاً ادامه این روند، دسترسی مردم به خدمات با کیفیت و پایدار را دچار مشکل خواهد کرد.

در پایان این اطلاعیه نیز تاکید شده است: در عین حال، اپراتورهای ارتباطی ضروری است با رعایت شرایط اقشار مختلف جامعه و حتی‌الامکان تامین بخشی از منابع مالی موردنیاز خود از طرق دیگر و با هماهنگی با این سازمان، افزایش حداقلی قیمت‌ها را مبتنی بر چارچوب مصوبات مدنظر قرار دهند و آن هم حتما صرف توسعه شبکه شود.

این درحالی است که با توجه به ادعای سازمان رگولاتوری مبنی بر عدم تایید گرانی اینترنت، اپراتورهای ایرانسل و همراه اول اقدام به حذف برخی از بسته های اینترنت خود کرده اند.

دستور رگولاتوری برای حذف برخی از بسته های اینترنتی اپراتورهای تلفن همراه

براساس این گزارش، گران شدن بسته‌‌های اینترنت پس از شاتل و مخابرات به اپراتورهای تلفن همراه یعنی همراه اول و ایرانسل نیز رسیده است. چرا که به دستور سازمان تنطیم مقررات تعدادی از بسته‌های اینترنتی (بسته‌های به‌صرفه) حذف شدند.

در بخشنامه جدید سازمان تنظیم مقررات نیز آمده است: «با سلام به اطلاع می‌رساند با توجه به دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور و ایمیل اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بسته‌های اینترنتی از فردا یکشنبه تاریخ ۲۱/۰۱/۱۴۰۱ (روز گذشته) حذف می‌گردد و تا زمان ارائه بسته‌های جدید از سمت اپراتورها بسته‌های ارائه شده در پنل در دسترس قرار داده خواهد شد.»

قیمت اینترنت

انتقاد کاربران نسبت به افزایش قیمت اینترنت از سوی اپراتورها

حذف بسته های مقرون به صرفه اینترنت از سوی اپراتورها، صدای کاربران و فعالان فضای مجازی را حسابی درآورده و نسبت به این موضوع انتقاد و اعتراض دارند.

البته که پیش از این نیز، رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با برشمردن عواملی مثل افزایش دستمزد، افزایش نرخ ارز، گران شدن فضا و تنظیم مقررات که هزینه شرکت‌ها را افزایش می‌دهد گفته بود که در چند سال گذشته، این هزینه‌ها روی تعرفه‌ها اعمال نشده است و تاکید داشت که افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه اینترنت تنها راه برای ادامه کار این شرکت‌هاست.

او همچنین خاطرنشان کرده بود اگر دولت تا اول فروردین‌ماه ۱۴۰۱ تعرفه‌ها را اصلاح نکند، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی درخواست خواهیم داد که خود دولت هزینه‌ها را جبران کند. این موضوع به سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات نیز اعلام شده است. بندی در اصل ۴۴ قانون اساسی آمده که بر اساس آن اگر دولت تعرفه‌ای را به شکل دستوری تعیین کند، باید مازاد هزینه‌ها را خود برای بخش خصوصی جبران کند.

درخواست مجلس از وزارت ارتباطات درخصوص گرانی 60 درصدی اینترنت

دراین میان نمایندگان مجلس نیز اعلام کرده اند که وزارت ارتباطات و سازمان رگولاتوری باید منطق و دلیل افزایش 60 درصدی قیمت بسته های اینترنت را توضیح دهد.

درهمین راستا؛ نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی از وزارت ارتباطات خواست که در رابطه با گران شدن بسته های اینترنتی تا ۶۰ درصد پاسخ دهد و اعلام کند که این کار با کدام منطق و توجیه صورت گرفته است.

مسلم صالحی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در رابطه با گران شدن بسته های اینترنتی تا ۶۰ درصد به وزیر ارتباطات نیز تذکر داد و گفت: این کار با کدام منطق و توجیه صورت گرفته است؟ آیا سایت های جدیدی را احداث کرده اید؟ آیا خدمات جدیدی ارائه کرده اید؟ آیا کمیت و کیفیت خدمات شما افزایش پیدا کرده است؟

شگرد اپراتورها برای افزایش قیمت اینترنت

درهمین حال در بررسی های انجام شده و آمار به دست آمده مشخص شد که برخی از اپراتورهای ارائه دهنده سرویس اینترنت به صورت کاملا ماهرانه اقدام به افزایش تعرفه اینترنت کرده اند.

مخابرات، شاتل، آسیاتک، پیشگامان و فن آوا از جمله اپراتورهایی بودند که در سال جدید قیمت تعرفه‌های خود را افزایش داده‌اند. در مقابل نیز های‌وب، داتک و پتیاک همچنان با قیمت‌های سال گذشته به مشترکان خود خدمت می‌دهند.

همچنین اپراتورهای تلفن همراه ایرانسل و همراه اول نیز با حذف برخی از بسته های مقرون به صرفه خود و جایگزینی بسته های گران قیمت، اقدام به گرانی اینترنت همراه کرده اند.

ضرورت افزایش قیمت اینترنت به شرط ارتقای کیفیت

اما با توجه به تمامی مستندات موجود مبنی بر افزایش قیمت اینترنت از سوی اپراتورها، آنچه مسلم است این که آیا این اپراتورها در ازای افزایش قیمت تعرفه اینترنت کیفیت خدمات خود را در زمینه ارایه سرویس اینترنت نیز ارتقا داده اند.

زیرا به طور معمول در تمام دنیا درصورت افزایش قیمت هرنوع خدماتی، باید کیفیت مطلوبی ارائه شود اما آنچه به نظر می رسد که در کشور ما تنها افزایش تعرفه و قیمت صورت می گیرد و هیچ تغییری در نوع کیفیت خدمات حاصل نمی شود.

درهمین راستا، رییس فراکسیون راهبردی مجلس اظهار کرده بود که نمایندگان مجلس با افزایش تعرفه‌ اینترنت بدون افزایش کیفیت مخالف هستند و اگر قرار است افزایش تعرفه‌ها مدنظر قرار گیرد باید این مسئله بر اساس افزایش کیفیت باشد.

مخالفت مجلس با افزایش قیمت اینترنت در کشور

محمدرضا میرتاج الدینی خاطر نشان کرده بود:

«مجلس با افزایش تعرفه اینترنت ثابت و موبایل مخالف است و افزایش تعرفه تنها در صورت افزایش کیفیت خدمات و بهره‌مندی مشترکان از تکنولوژی‌های برتر امکان پذیر است.»

اما با توجه به تمامی اظهارات مسوولان و نمایندگان مجلس و فعالان این حوزه، آنچه مسلم است این که افزایش قیمت اینترنت اتفاق افتاده و باز هم مشترکان و مضرف کنندگان درنهایت بازنده اصلی هستند.

طبق روال قبل با پیگیری و برگزاری جلسات مختلف و انتقاد و اعتراض ها هم کار به جایی نمی رسد و اینترنت در کشور تا 100 درصد افزایش یافته است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست