1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. افزایش چراغ خاموش اینترنت و سکوت مسوولان
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

افزایش چراغ خاموش اینترنت و سکوت مسوولان

قیمت اینترنت

درحالی که شرکت های ارائه دهنده اینترنت خودسرانه تعرفه اینترنت را افزایش داده اند، نمایندگان مجلس و کارشناسان این حوزه بر کاهش قیمت اینترنت و عدم انحصارگرایی اینترنت تاکید دارند.

به گزارش برات نیوز، چندی است شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت و همراه خودسرانه و بدون مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام به افزایش تعرفه اینترنت کرده اند.

درهمین حال، این افزایش تعرفه اینترنت موجب اعتراض کاربران، نمایندگان مجلس و کارشناسان شده و با واکنش های بسیاری همراه بوده است.

یکی از انتقادهای اصلی وارد بر افزایش تعرفه اینترنت عدم دسترسی کاربران به اینترنت با کیفیت و عدم توسعه شبکه است که اغلب کارشناسان و فعالان این حوزه معتقدند که با توجه به عدم ارتقای کیفیت شبکه اینترنت و ارائه خدمات مناسب، ارائه دهندگان سرویس اینترنت تعرفه های این سرویس را افزایش داده اند.

عدم موافقت با افزایش تعرفه اینترنت بدون ارتقای کیفیت

درحال حاضر آنچه مسلم است اینکه افزایش تعرفه اینترنت به صورت چراغ خاموش از سوی ارائه دهندگان خدمات اینترنت اتفاق افتاده است.

درهمین حال مسوولان سازمان رگولاتوری و وزارت ارتباطات همچنان تاکید دارند که مجوزی برای این افزایش تعرفه اینترنت صادر نشده و این گرانی اینترنت بدون مجوز انجام شده است.

براساس این گزارش، وزیر ارتباطات درخصوص افزایش تعرفه اینترنت اظهار کرده به هیچ وجه موافق افزایش قیمت اینترنت با هدف افزایش سود اپراتور‌ها نیستیم و افزایش تعرفه باید به توسعه شبکه ارتباطی کشور منجر شود.

عیسی زارع‌پور در حاشیه نشست مشترک مجلس و دولت با اشاره به این که امروز زندگی مردم به اینترنت و شبکه وابسته شده است افزوده است که در همین ارتباط تامین اینترنت باکیفیت و پرسرعت یکی از تکالیفی است که رئیس جمهور به عهده ما گذاشته است.

کیفیت شبکه ارتباطی کشور، خط قرمز وزارت ارتباطات

وی با اشاره به این که اپراتور‌ها از محل درآمدی که از مردم دارند، سرمایه گذاری می‌کنند گفته است: خط قرمز ما در وزارت ارتباطات، کیفیت شبکه ارتباطی کشور است و اعتقاد داریم اینترنت باکیفیت و پرسرعت حق مردم است و چون زندگی مردم امروز با فناوری گره خورده است ما در وزارتخانه به دنبال این هستیم که کیفیت را تضمین کنیم.

وی خاطرنشان کرده که هرگونه افزایش تعرفه‌ای منوط به تضمین اپراتور‌های ارتباطی برای ارتقای کیفیت خدمات‌شان به مردم خواهد بود و این مسئله باید به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برسد و ما پیگیری می‌کنیم.

افزایش 60 درصدی تعرفه اینترنت ثابت

درحالی که براساس آمارها و شنیده ها افزایش تعرفه اینترنت تایید شده است مسوولان وزارت ارتباطات از افزایش 60 درصدی تعرفه اینترنت ثابت خبر داده اند.

برهمین اساس، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش ۶۰ درصدی تعرفه اینترنت خانگی خبر داده و اعلام کرده است: در قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوبه مجلس، به دلیل آنکه اجازه هیچگونه افزایش قیمتی داده نشده بود، هیچ تغییری در قیمتها به وجود نیامد.

صادق عباسی شاهکوه،درباره تعرفه های اینترنت خانگی و تلفن همراه گفته است: در کنار برخی از اپراتورها که حدود ۵۰ درصد تعرفه ها را افزایش داده اند بخش دیگر هیچگونه تغییر قیمتی در تعرفه ها ایجاد نکرده اند.

برخورد با متخلفان افزایش قیمت اینترنت

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطر نشان کرده که اپراتورها برای تغییر تعرفه، درخواست خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه می دهند و قیمت پیشنهادی اگر مطابق با قانون باشد می‌تواند اعمال شود؛ در غیر اینصورت با آن برخورد خواهد شد.

این درحالی است که با توجه به تایید افزایش قیمت اینترنت، نمایندگان مجلس نیز نسبت به افزایش تعرفه اینترنت واکنش نشان داده و بر لزوم کاهش قیمت و توسعه کیفیت تاکید داشته اند.

همچنین برخی از نمایندگان مجلس نسبت به انحصارگرایی اینترنت انتقاد داشته و اعلام کرده اند که این حوزه نیز مانند حوزه خودرو سازی دچار انحصار شده است .

لزوم خروج اینترنت از انحصارگرایی و کاهش قیمت

درهمین راستا، نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم در دسترس بودن اینترنت با حداقل قیمت، گفته است که متاسفانه مانند صنعت خودروسازی که به نوعی انحصار ایجاد شده است در زمینه اینترنت نیز در حال حرکت به سمت انحصار هستیم.

ابوالفضل ابوترابی درباره افزایش بهای اینترنت با بیان اینکه «امروز اینترنت و فضای مجازی بخشی از زندگی مردم را تشکیل می‌دهد»، اظهار کرده است: در دنیای امروز به نوعی اینترنت با معیشت مردم همتراز شده است بنابراین باید هم کیفیت اینترنت را بالا ببریم و هم قیمت آن را تا حدی که می‌توانیم کاهش دهیم.

ضرورت ورود سرمایه گذاران بزرگ به حوزه فضای مجازی

وی با تاکید بر لزوم در دسترس بودن اینترنت با حداقل قیمت خاطر نشان کرده است: باید سرمایه‌گذاران بزرگی مانند بنیاد مستضعفان که نگاهی ملی دارند، به حوزه سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت فضای مجازی وارد شوند. متاسفانه مانند صنعت خودروسازی که به نوعی انحصار ایجاد شده است در زمینه اینترنت نیز در حال حرکت به سمت انحصار هستیم؛ اگر انحصار ایجاد شد، کیفیت ارایه خدمات اینترنت کاهش و قیمت افزایش خواهد یافت.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه موضوع افزایش بهای اینترنت هیچ ربطی به طرح صیانت ندارد، گفته است: از اینکه افزایش بهای اعمال شده بر اساس ضوابط قانونی بوده یا نه اطلاعی ندارم اما قطعاً کمیسیون مربوطه در مجلس در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

تورم حاکم بر کشور و افزایش منطقی قیمت اینترنت

اما دراین میان برخی دیگر از کارشناسان حوزه ارتباطات براین باورند که با توجه به تورم موجود در کشور و افزایش هزینه ها افزایش تعرفه اینترنت امری طبیعی است .

درهمین راستا، سید احمد معتمدی وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو فعلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفته است:  شاید من به عنوان یک مصرف کننده مانند همه کاربران مایل باشم که قیمت ها نه تنها افزایش نیابد بلکه با کاهش همراه باشد اما طبیعی است ثابت نگه داشتن قیمت ها بدون درنظر گرفتن شرایط و یا برعکس افزایش بیش از حد قیمت ها هر دو می تواند آثار زیانباری هم برای توسعه شبکه و هم برای کاربران به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت گذاری باید در بهینه ترین حالت ممکن با در نظر گرفتن وضع موجود اتفاق بیافتد، اظهارکرده است: اینکه هر سال شاهد تورم بیش از 30 درصدی در کالاها و خدمات مصرفی باشیم اما انتظار داشته باشیم که نرخ ارتباطات، ثابت بماند و یا کاهش پیدا کند، انتظار معقولی نیست.

وزیر ارتباطات دولت هشتم با تاکید بر اینکه باید نقطه بهینه قیمت گذاری برای اینترنت با درنظر گرفتن افزایش قیمت سایر خدمات مشخص شود، خاطر نشان کرده است: اگر افزایش قیمت اینترنت به طور مناسب نباشد باز هم به ضرر مضرف کننده است. همانطور که اگر قیمت ها ثابت بماند، به ضرر مصرف کننده خواهد بود و توسعه ای از سوی اپراتورها صورت نمی گیرد. موضوعی که هم اکنون در شبکه اینترنت ثابت دیده می شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست