درحالی که چند هفته پیش بازار شاهد افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ همانند قیمت مرغ بود، معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت از کاهش قیمت تخم مرغ در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش برات نیوز، قیمت تخم مرغ اوایل آذرماه جاری با افزایش چشمگیری همراه به طوری که قیمت هرشانه تخم مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران به بیش از 30 هزار تومان رسید.

این افزایش قیمت تخم مرغ همزمان با گرانی و افزایش قیمت مرغ دربازار موجب اعتراض و گلایه مندی مردم شده بود و همچنان مشکل واردات نهاده و نبود ارز برای ترخیص نهاده ها دلیل اصلی این افزایش قیمت‌ها بود.

با توجه به بروز افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ، مسوولان به این موضوع ورود کرده و به بررسی وضعیت بازار پرداختند و درصدد رفع مشکلات این بازار پرطرفدار برآمدند.

رصد بازار از افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ تا زمان کاهش قیمت

درهمین حال، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) درباره وضعیت قیمت تخم مرغ اظهار کرد: رصد تولید تخم مرغ و عرضه در خرده فروشی تا رسیدن به قیمت‌های مصوب ادامه خواهد یافت تا شاهد کاهش قیمت‌ها در روزهای آینده باشیم و دیگر افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ اتفاق نیفتد.

 سعید محمدی‌پورضمن  اشاره به برگزاری چهل و هفتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان تهران گفت: توزیع تخم مرغ از طریق شبکه‌های توزیعی شامل فروشگاه‌های مصرف و زنجیره ای، میادین میوه و تره بار، اصناف و اتحادیه‌های مرتبط انجام خواهد شد.

وی درادامه اعلام کرد: در جلسه کارگروه تنظیم بازار مصوب شد عرضه تخم مرغ در سطح خرده فروشی با قیمت مصوب ادامه پیدا کند. 

برخورد با تولید کنندگان نهاده دامی متخلف

معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت همچنین درباره وضعیت بازار مرغ گفت: با توجه به ثبات بازار مرغ گرم در سطح شهر تهران، مقرر شد مازاد تولید و موجودی درسطح شهرستان‌های استان توزیع شود.

وی افزود: با تولید کنندگانی که نهاده دامی دولتی دریافت کرده اما کالای خود را با قیمت های مصوب عرضه نکنند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: بازار تخم مرغ هم کنترل می‌شود

همچنین به گفته این مقام مسئول در جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد عرضه بشقابی مرغ نیز به قیمت مصوب و با رعایت حقوق مصرف کنندگان انجام شود .

موضوع افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد .

متخلفان عرضه مرغ دربرابر قانون

محمدی پور تصریح کرد:جلسه توجیهی و هماهنگی درخصوص عرضه مرغ توسط معاونت بازرسی و نظارت سازمان صمت برگزار و با متخلفان برابر قانون برخورد شود.

این درحالی است که با توجه به مشکلات پیش آمده در بازارمرغ و افزایش قیمت آن، سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران اعلام کرد که با سهمیه داران و فروشگاه‌های زنجیره‌ای که خارج از عرضه شبکه مرغ، به بهانه فروش قطعه‌بندی مرغ، آن را بالاتر از نرخ مصوب می‌فروشند برخورد می‌شود .

همچنین اعلام شده در صورت تداوم روند قطعه بندی و فروش با نرخ جدید در فروشگاه های زنجیره‌ای، عرضه مرغ در این مراکز قطع می‌شود.

افزایش قیمت موز، هندوانه،شیرخام و لاستیک خودرو

محمدی پور همچنین بیان کرد: گزارش روند قیمت کالاهای اساسی در سطح عرضه حاکی از افزایش قیمت موز، هندوانه، شیر خام ، لاستیک خودرو و کاهش و ثبات سایر قیمت‌ها است.

موج گرانی ها همچنان بر مردم می تازد و هیچ راه حل اساسی برای کنترل بازار تمامی کالاهای اساسی وجود ندارد به طوری که مسوولان تا درحال رسیدگی به وضعیت  افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ هستند چندین کالای دیگر با افزایش قیمت همراه است و کنترل کلی بازار افسارگسیخته شده است .

تعیین قیمت نهایی مرغ گرم و منجمد

بر اساس این گزارش، اوایل آذر ماه  قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌های سطح شهر تهران به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید.

 این در حالی است که اواخر مهر ماه کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب کرده بود.

اما در نهایت مقرر شد برای تنظیم بازار این محصول، مرغ منجمد به قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره بار و واحدهای صنفی توزیع کننده مرغ و مرغ گرم به قیمت کیلویی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان در میدان اصلی و اقماری میوه و تره باره شهرداری توزیع شود.

سهم استان تهران روزانه تا سقف ٣٠٠ تن مرغ گرم تعیین شده است و در نهایت با آغاز هفته جاری قیمت مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران به ۲۲ تا ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان رسید.

روند تکرار افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ دربازار

همچنین با وجود اینکه بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار باید قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزارتومان باشد، در هفته‌های گذشته با افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ گران‌تر از نرخ مصوب عرضه شده است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *