نثاراحمد غوریانی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان، در جریان مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه اختصاصی-تخصصی «آب، برق، انرژی‌های نو» در افغانستان، بر این موضوع که افغانستان تنها بازار فروش نیست تأکید کرد و از همکاری افغانستان و سرمایه گذاران ایرانی گفت: از کشور‌های همسایه مخصوصا ایران انتظار داریم برای سرمایه گذاری و مشارکت‌های بخش خصوصی گام‌های موثر بردارند. افغانستان همیشه به دنبال مشارکت با کشور‌های دیگر در تولید و همکاری با سرمایه گذران ایرانی بوده به همین دلیل از دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این نمایشگاه انتظار داریم افغانستان را تنها به عنوان بازار فروش نشناسند.

به‌گزارش برات نیوز، غوریانی همچنین به فرصت‌های گسترده سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های ایرانی اشاره کرد و اذعان داشت: در افغانستان فرصت‌های بسیاری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده خواهد شد که هیچ نیازی به استفاده از شرکت بومی نیست و شرکت‌های ایرانی می‌توانند با مالکیت صد در صدی برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند. در همین زمینه امکاناتی برای سرمایه‌گذاران درنظر گرفته شده که بی‌نظیر است مثلا در شهرک‌های صنعتی، کلیه امکانات مورد نیاز سرمایه‌گذاران از جمله زمین با قیمت ۸۹ سنت در هر متر مربع به متقاضیان ارایه می‌شود که ارزان‌ترین نرخ در سراسر جهان است.

وی همچنین بر لزوم حضور شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان تأکید و تصریح کرد: از همین فرصت استفاده می‌کنم و به متقاضیان سرمایه در ایران می‌گویم برای شما فرش قرمز پهن شده و تمام حمایت‌های مورد نیاز را مهیا کرده‌ایم.

غوریانی در ادامه سخنان خود به بحث قاچاق کالا از ایران به افغانستان نیز اشاره و اظهار کرد: متاسفانه حجم قاچاق کالا از ایران مخصوصا از مناطقی که صعب‌العبور هستند باعث نگرانی تولیدکنندگان افغانی شده که البته معتقدیم این روند به خود تولیدکنندگان ایران نیز ضربه خواهد زد.

بیشتر بخوانید: جهش تولید درکشور نیازمند سرمایه گذاری است

در ادامه این مراسم افتتاحیه، رئیس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به مبادلات گسترده تجاری میان دوکشور اشاره کرد و گفت: حدود ۳ میلیارد دلار صادرات کالا از ایران به افغانستان و همچنین پتانسیل‌های موجود تجاری میان دو کشور فرصتی ایجاد کرده که این نمایشگاه را به عنوان نقطه عطفی در گسترش تجارت ایران و افغانستان بشناسیم. ایران کوتاه‌ترین راه صادراتی برای کالا‌های افغانستان است به همین دلیل تلاش می‌کنیم حداکثر استفاده را از فرصت موجود داشته باشیم.

سید زمان هاشمی به موقعیت استراتژیک بندر چابهار برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور اشاره و تصریح کرد: چابهار برای مبادلات اقتصادی و تجاری افغانستان نقش کلیدی دارد و تلاش می‌کنیم از آن استفاده کنیم، اما به دلیل برخی موانع فعلا نتوانسته‌ایم به این هدف دستیابیم. امیدواریم که اولین نمایشگاه تخصصی ایران در کابل زمینه گسترده‌ای در گسترش روابط تجاری بخش خصوصی دو کشور ایجاد کند تاجایی که این روابط منجر به همکاری‌ها و ایجاد فرصت‌های تولیدی مشترک نیز باشد.

به‌اعتقاد رئیس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، ایران و افغانستان باید اهداف اقتصادی را در اولویت برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهند چرا که با گسترش و تقویت روابط اقتصادی بی‌شک روابط سیاسی قابل توجهی ایجاد می‌شود.

هاشمی همچنین به همکاری افغانستان و سرمایه گذاران ایرانی اشاره کرد و گفت: درحال حاضر در بخش سنگ‌های تزئینی، خشکبار و محصولات کشاورزی امتیازاتی داریم که به دلیل برخی مشکلات و قوانین تنها توانسته‌ایم سالانه کمی بیشتر از ۱۵ میلیون دلار کالا به ایران صادر کنیم که باید این رقم افزایش یابد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *