بانک جهانی به تازگی در جدیدترین اعلانیه خود نسبت به وضع کند روند بهبود اقتصاد جهان هشدار داده و اعلام کرده است که نرخ رشد اقتصاد جهان هرگز به دوران پیش از کرونا بر نمی گردد.

به گزارش برات نیوز، تبعات مالی کرونا بر اقتصاد جهان بر کسی پوشیده نیست. اما این تبعات از میزان پیش بینی شده بسیار شدیدتر است.

در همین راستا یک کارشناس بانک جهانی نیز با ناامیدی خبر داد که با شروع موج دوم کرونا، رشد اقتصاد جهان به آهستگی انجام می­گیرد و بانک‌های مرکزی مجبورند نرخ بهره خود را پایین نگه دارند.

به همین دلیل روند بهبود اقتصاد جهان هرگز به سطح رشد دوران پیش از کرونا بر نمی گردد.

روند بهبود اقتصاد جهان، بسیار آهسته

پاتریک کربی، اقتصاددان ارشد بانک جهانی، اعتقاد دارد روند بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا بسیار آهسته خواهد بود و نرخ رشد اقتصاد هرگز به سطح قبل از بحران کرونا باز نمی‌گردد.

وی در این باره گفت: «ما تصور می‌کنیم رشد اقتصاد تا چند سال آینده کمتر از سطح  2019 باشد و هیچ‌گاه به نرخ رشد قبل از بحران کرونا  باز نگردیم».

 به گفته این اقتصاددان، شرایط موجود در بسیاری از کشورهای جهان قابل مقایسه با سخت‌ترین پیامدهای بحران مالی 2008 و 2009 است و نتایج مثبت سه ماهه سوم تاثیر چندانی نداشته است.

رشد کند بهبود اقتصاد جهان
اقتصاددان ارشد بانک جهانی: روند بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا بسیار آهسته خواهد بود

ضرر تریلیون دلاری ناشی از کرونا

با شیوع پاندمی کرونا، همه دولت ها مجبور به اقدامات مختلف بهداشتی و محدودیت های قرنطینه ای اضطراری شدند که منجر به یک بحران اقتصادی بین المللی شدید شد.

طبق پیش بینی این صندوق امسال اقتصاد دنیا 4.4 درصد آب می­ رود.

اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول گیتا گوپینات بیان کرد: پیش بینی می‌شود کل خسارت ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا 11 تریلیون دلار طی سال مالی 21-2020 افزایش یافته و تا 2025 به 28 تریلیون دلار برسد که نشان دهنده پس‌رفت شدید در توسعه متوسط استاندارد زندگی در تمام گروه‌های اجتماعی در کشورهای مختلف است.

بیشتر بخوانید: تاثیرات کرونا بر اقتصاد دنیا

اما کشورهای مختلف امید دارند با اجرای برنامه های ریکاوری مختلف به روند رشد اقتصاد خود سرعت بدهند و این رشد را تا سال آینده بهبود داده و به رشد 5.2 درصدی برسانند.

این اقتصاددان نیز امیدوار است که در صورت پیشرفت چشمگیر در بخش بهداشت و سلامت، نتایج مثبتی در اقتصاد جهانی حاصل شود.

در حال حاضر، طبق پیش بینی های این صندوق، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در بیشتر کشورها فقط تا سال 2022 طول خواهد کشید تا به سطح قبل از کرونا باز گردد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *