سوئد که در طول بیماری همه گیر کرونا، از بسته شدن کسب و کارها جلوگیری کرده بود، افت اقتصادی 8.6 درصدی در ماه‌های آوریل تا ژوئن را نسبت به سه ماه قبل آن تجربه کرد. با این حال آمارها نشان می‌دهد که اقتصاد سوئد، این کشور اسکاندیناوی نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا که اقدامات سختگیرانه‌تری اتخاذ کرده بودند، وضع بهتری دارد. با برات نیوز همراه باشید.

کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی

با این حال برآوردهای آماری نشان داده که بزرگترین سقوط اقتصادی 40 سال اخیر را در این سه ماه تجربه کرده است. اتحادیه اروپا در مدت مشابه نیز شاهد کاهش 11.9 درصدی در اقتصادش بود.

کشور اسپانیا با 18.5% وضع بدتری داشت و رکود اقتصادی در فرانسه و ایتالیا نیز به میزان 13.8 % و 12.4% رسید. مرکز آمار سوئد گفت: “رکود در تولید ناخالص داخلی بزرگترین رکودی است که در این سه ماهه بعد از بازه 1980 به بعد اتفاق افتاده است.”

اقتصاد سوئد
برآوردهای آماری نشان داده که سوئد بزرگترین سقوط اقتصادی 40 سال اخیر را در این سه ماه تجربه کرده است. اتحادیه اروپا در مدت مشابه نیز شاهد کاهش 11.9 درصدی در اقتصادش بود.

وضع اقتصاد سوئد از بقیه بهتر است

Torbjorn Isaksson ، تحلیلگر و رئیس بانک Nordea گفت: “همانطور که انتظار می رود ، این رکود چشمگیر است. اما در مقایسه با سایر کشورها برای مثال جنوب اروپا شرایط بهتر است.”

سوئد از زمان شروع این بیماری به طور عمده به مواردی چون رعایت فاصله گذاری اجتماعی، کار از خانه و جلوگیری از ازدیاد مردم در پایانه های حمل و نقل عمومی پایبند بوده است.

اگرچه مشاغل تا حد زیادی به فعالیت خود در سوئد ادامه داده اند، اما اقتصاد این کشور به صادرات وابسته است، که به دلیل عدم تقاضا از جانب خارج از کشور تحت تأثیر قرار گرفت.

با وجود کاهش درآمد اقتصادی، سوئد هنوز در رکود قرار نگرفته است، زیرا در سه ماهه اول رشد 0.1٪ داشته است. اما در صورت عدم عقد قراردادهای صادراتی برای دو سه‌ ماهه متوالی ، اقتصاد به طور کلی در رکود فرو می‌رود.

پیش بینی تحلیلگران

تحلیلگران مختلف پیش بینی می کند که اقتصاد سوئد امسال همچنان در حدود 5 درصد کاهش خواهد یافت. این رقم کمتر از سایر کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا و انگلستان است که با کرونا ویروس به سختی برخورد کرده اند ، اما درصد آسیب اقتصادی سوئد مشابه بقیه کشورهای اسکاندیناوی است.  نرخ بیکاری در این کشور از 7.1٪ در ماه مارس به 9% رسیده که همچنان بالاترین رقم بیکاری در میان کشورهای اسکاندیناوی است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *