تحقیقی که در ماه‌های نخست سال 2020 به انجام رسیده و روی تغییر سن نیرو کار و ارتباط آن با حجم تولید ناخالص داخلی کشور بررسی‌هایی را انجام داده، با توجه به میزان نیروی کار هند تا سال 2050 پیش بینی کرد که ممکن است این کشور به سومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شود.

هند دارای بیشترین نیروی کار دنیا

به گزارش برات نیوز، نتایجی که در نشریه لاست در این باره منتشر شده، حاصل تحقیقاتی است که بر اساس تغییر سن نیروی کار انجام شده و سپس بر همین مبنا پیش‌بینی‌هایی نسبت به حجم تولید ناخالص داخلی برای دهه‌های آینده ارائه شده است. بنا به پیش‌بینی مؤسسه لانست، هند در حدود سال 2030 بیشترین نیروی کار درجهان را خواهد داشت و این روند تا سال 2050 ادامه خواهد یافت.

پیش بینی اقتصاد هند در 30 سال آینده

بر اساس گزارش نشریه لانست این احتمال وجود دارد که طی 30 سال آینده اقتصاد هند، ژاپن را پشت سر گذاشته و به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود.

چرا که این کشور در سال 2030 بیشترین نیروی کار در دنیا را دارد که تعداد آن 30 سال بعد حتی بیشتر هم خواهد شد.

با این حال گمانه زنی‌هایی نیز درباره کاهش نیروی کار پس از عبور از نیم قرن وجود دارد، اما چیزی که واضح است این است که این کشور تا پایان قرن جاری همچنان در صدر کشورهای با نیروی کار بالا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: فروشندگان طلا در هند مجبور به ارائه تخفیف شدند

2050 سال شکوفایی اقتصاد هند

هند طی این سالها به رشد خود ادامه داده، به گونه ای که در سال 2017 هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا بود اما اکنون به رده پنجم رسیده است و ارتقای آن به مقام سوم دور از انتظار نیست.

تغییرات جمعیتی احتمالا باعث خواهد شد که هند تا سال 2030 پس از آمریکا، چین و ژاپن به چهارمین اقتصاد جهان بدل شود و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 این کشور از ژاپن سبقت گرفته و جایگاه سوم را از آن خود کند.

این پیش‌بینی حاکی از آن است که پس از سال 2050 هند تا سال 2100 همچنان پس از آمریکا و چین  همچنان سومین اقتصاد بزرگ جهان باقی خواهد ماند.

اقتصاد هند
هند طی این سالها به رشد خود ادامه داده، به گونه ای که در سال 2017 هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا بود اما اکنون به رده پنجم رسیده است و ارتقای آن به مقام سوم دور از انتظار نیست

چین اقتصاد اول دنیا می‌شود؟

چیزی که در این گزارش به آن اشاره شده این بود که در سال 2035 چین، آمریکا را پشت سر گذاشته و به اقتصاد نخست جهان تبدیل خواهد شد.

از آنجا که انتظار می‌رود جمعیت چین رو به کاهش گذاشته و همین امر رشد اقتصادی آن را تحت تاثیر قرار دهد؛ لانست پیش‌بینی کرده که آمریکا دوباره در سال 2098 به اقتصاد برتر جهان تبدیل خواهد شد.

اما به نظر می‌رسد این ادعا چندان بیراه نباشد. چرا که اقتصاد چین حتی در روزهای کرونای بهبود خوبی به دست آورده و صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد چین تنها اقتصاد بزرگی است که برای سال جاری و علیرغم بحران شیوع ویروس کرونا رشد مثبت داشته است.

در حالی که ویروس کرونا اقتصادهای بزرگ دنیا را فلج کرده، چین توانسته سربلند از این بحران بیرون آید و رشد مثبت خود را به دنیا نشان دهد.

گیتا گوپیناس، کارشناس ارشد صندوق بین‌المللی پول، می‌گوید به جز چین که رشد مثبت خواهد داشت تولید ناخالص داخلی هم کشورهای توسعه یافته و هم کشورهای در حال توسعه برای سال 2020 کمتر از سال 2019 پیش‌بینی می‌شود.

در این مسیر البته همانگونه که گفته شد چین تنها کشوری است که در میان اقتصادهای بزرگ جهان نه تنها می‌تواند از رشد منفی و رکود اقتصادی خارج شود بلکه تولید ناخالص داخلی این کشور نیز رشد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : رشد مثبت اقتصاد چین از زبان بانک جهانی

اوضاع اقتصاد جهانی زیر فشار کرونا

اما اوضاع برای دیگر نقاط دنیا به این خوبی نیست. علیرغم از سرگیری بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و لغو محدودیت‌ها پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهانی برای سال جاری رشد منفی 4.4 درصدی را به ثبت برساند. علیرغم آنکه پیش‌بینی کنونی از منفی 5.2 درصد به منفی 4.4 درصد بهبود پیدا کرده اما همچنان سال 2020 بدترین سالی است که اقتصاد جهانی از دهه 1930 و زمان رکود بزرگ اقتصادی در جهان تاکنون تجربه کرده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *