ژاپن سومین اقتصاد بزرگ دنیاست که در سه ماه دوم امسال به دلیل شیوع کرونا حدود 28 درصد کوچک شد. اما در سه ماهه سوم سال 21.4 درصد رشد کرد.

به گزارش برات نیوز، رشد 21.4 درصدی ژاپن بیشترین رشد اقتصادی این کشور از سال 1980 است و اولین رشد اقتصادی ژاپن طی یک سال گذشته به حساب می­ اید.

اینطور که از شواهد و قراین پیداست، ژاپن با مدیریت و ریکاوری درست در حال بیرون آمدن از رکود کرونایی است که این روزها بیشتر کشورهای جهان را دربر گرفته است.

اثرات کرونا

اثرات ویروس کرونا بر دومین اقتصاد آسیا پوشیده نیست. چندی پیش تقریبا ۸۳ درصد از شرکت های اقتصادی خرد ژاپن پیامدهای ویروس کرونا را بر فعالیت های تجاری خود تجربه کرده است.

۹۶ درصد شرکت های بزرگ تجاری این کشور هم اعلام کرده اند کرونا در حال حاضر یا در آینده نزدیک بر اقتصاد آنها تاثیر خواهد گذاشت.

با اعلام قرنطینه در ماه های فروردین و اردیبهشت و محدود شدن فعالیت اقتصادی، مصرف خصوصی هم در این کشور نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافت.

طبق اعلام دولت ژاپن در سه نخست امسال اقتصاد این کشور ۲.۲ درصد کوچک تر شد.

اقتصاد این کشور 28.8 درصد در سه ماهه فصل بهار به خاطر قرنطینه‌های وضع شده جهت مهار گسترش ویروس کرونا، راکد شده بود.

در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کنندگان ۱۱.۱ درصد کاهش یافته است. مخارج سرمایه ای نیز ۲۱.۹ درصد کمتر شده است.

با این وجود مخارج دولتی و سرمایه گذاری ثابت رشد مثبت را تجربه کرده‌ اند و به ترتیب ۰.۲ درصد و ۰.۶ درصد رشد داشته اند.

با اینکه تحلیلگران هشدار داده بودند که دورنمای روشنی پیش روی بهبود اقتصاد ژاپن نیست، اما سومین اقتصاد بزرگ دنیا 21.4 درصد در سه ماهه سوم سال جاری میلادی رشد کرد و از 18.9 درصد پیش بینی شده فراتر رفت.

دلیل رشد اقتصاد ژاپن در دوران کرونا

احتمالا اصلی ترین دلیل رشد اقتصاد ژاپن را بتوان رشد 4.7 درصدی افزایش مصرف در این کشور عنوان کرد. خانوارهای ژاپنی اکنون هزینه های بیشتری برای تفریح، خرید، رستوران و … می­کنند و این موضوع تاثیر خود را روی اقتصاد نشان داده است.

همچنین  تقاضای خارجی هم 2.9 درصد به رشد تولید ناخالص داخلی ژاپن افزوده است. صادرات ژاپن 7 درصد افزایش یافته است.

وزیر اقتصاد ژاپن اعلام کرده اقتصاد این کشور هنوز هم بیش از 30 تریلیون ین (287 میلیارد دلار) کسری تولید یا مازاد ظرفیت تولید دارد که بخشی از آن را باید بسته های محرک اقتصادی جدید پر کرد.

بسته 10 تا 30 تریلونی محرک اقتصادی

لازم به ذکر است که  کسری تولید زمانی به وجود می‌آید که تولید واقعی کشور کمتر از کل ظرفیت اقتصاد باشد که نشانه‌ای از تقاضای ضعیف است.

این تقاضای ضعیف احتمالا با یک بسته محرک اقتصادی دیگر کاور شود. ارزش این بسته بین 10 تا 30 تریلیون ین خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تورم ژاپن رو به صفر

با وجود رشد خوب سه ماهه سوم و نشانه های ریکاوری، اقتصاددانان پیش بینی می کنند که اقتصاد ژاپن 5.6 درصد در سال مالی جاری که تا پایان مارس 2021 ادامه دارد کوچک شود و زمان زیادی طول می‌کشد تا به رشد سطح قبل از کرونا بازگردند.

در تابستان امسال قرار بود ژاپن در قالب میزبانی از بازی های المپیک توکیو میزبان میلیون ها بازدید کننده و گردشگر از سراسر جهان باشد، اما اکنون با لغو این بازی ها، علاوه بر هزینه تراشی برای این کشور، صنعت گردشگری این کشور را به کلی تعطیل کرده است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *