در 11 آگوست سال جاری، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)  اعلام کرد که  پیش بینی می کند تولید ناخالص داخلی واقعی خود (تنظیم شده با تورم) در سال 2020  برای اقتصاد کره جنوبی از منفی 2/1 درصد به  منفی 0.8 درصد افزایش یابد و با اطمینان افزود که این کشور نسبت به سایر اعضای OECD وضع اقتصادی بهتری دارد.

به گزارش برات نیوز، به طور متوسط پیش بینی می‌شود که 37 کشور عضو این گروه 7.6٪ کاهش تولید ناخالص داخلی را تجربه کنند. بدتر از آن، این خبر که دولت انگلستان کاهش بازدهی اقتصادی سه ماهه دوم به میزان 20.4٪ را گزارش کرد و به دنبال آن پیش بینی های منتشر شد مبنی بر اینکه این اقتصاد کاهش 11.5 درصدی سالانه را تجربه خواهد کرد و اقتصاد انگلستان در حال طی کردن این بحران است.

اقتصاد رو به پیشرفت کره جنوبی

شرایط در خاور دور هم دست کمی از اروپا ندارد و آمار تولید جهانی در سال 2020 بسیار کمتر از انتظار است. با این حال به منظور مقایسه می‌توان به آمار اقتصادی کشورهای عضو OECD نگاهی انداخت. به عنوان مثال داده‌ها به وضوح نشان می دهد که کره جنوبی نسبت به بقیه بیشتر متمایز است. این کشور مدتهاست که الگویی برای سایر اقتصادهای در حال توسعه بوده است و به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یکی از اقتصادهای “پیشرفته” مانند ایالات متحده و انگلیس است.

اگر بخواهیم اندکی به عقب برگردیم باید گفت که کره جنوبی هم مانند سایر کشورهای عضو OECD از این بیماری همه گیر رنج می برد. در اواخر ژانویه ، این کشور به نخستین کشورهایی تبدیل شد که گزارش شیوع ویروس کرونا در خارج از کشور چین را داد و خطر شیوع فراگیر آن کمتر از جاهای دیگر نبود.

اما بر خلاف ایتالیا – یکی دیگر از قربانیان اولیه این بیماری- کره جنوبی از بروز و شیوع این بیماری همه گیر در سراسر کشور جلوگیری کرده است و البته هرزگاهی نیز بوده که کنترل اوضاع از دست آنها هم خارج شده است. علاوه بر این ، تا آنجا که پیش بینی OECD صحیح است ، انقباض اقتصادی 2020 کره جنوبی در مقایسه با آنچه این کشور پس از بحران مالی آسیا 1997-1998 تجربه کرده است چیزی نیست.

درسهایی که از موفقیت اقتصاد کره جنوبی می توان گرفت

در اواسط ماه مارس ، بسیاری از مفسران اقتصادی به این واقعیت توجه داشتند كه انگلستان از نظر شیوع تنها دو هفته از ایتالیا عقب بود و تقریباً هیچ کس از كره جنوبی یاد نمی كرد. در این بحران، هم ایتالیا و هم انگلیس نسبت به سایر کشورها بحران های عمیقی را متحمل شدند. اما چرا کره جنوبی – یک کشور بزرگ بازرگانی – حضور ویروس را خیلی بهتر مدیریت کرد ، و چه درسهای اولیه را می توان از این تجربه گرفته است؟

مهمترین عامل این موفقیت را می توان ویژگی های اقتصاد کره جنوبی نام برد که به خصوص در چند دهه گذشته به خوبی خدمت خوبی به این کشور کرده است. در تاریخ 20 فوریه همه نگاه ها به مراسم اسکار و گرفتن جایزه اسکار از سمت فیلم کره ای Parasite بود، اندکی بعدتر اقتصاد این کشور که روش‌های درست را اتخاذ کرده بود نیز نگاه‌ها را به خود جلب کرد.

دلایل موفقیت اقتصاد کره جنوبی در بحران کرونا

به طور گسترده تر ، کره جنوبی به دو دلیل ساده به الگویی برای سایر کشورها تبدیل شده است. اول ، در طول 40 سال گذشته، تنها اقتصاد “در حال توسعه” یا “نوظهور”  با رشد متوسط ​​و بزرگ (جمعیت) بوده است که درآمد سرانه خود را به سطح اقتصادهای پیشرفته افزایش داده است. با ورود نیروی کار در اوایل دهه 1980 ، کره جنوبی به طور متوسط ​​تقریباً به اندازه بسیاری از کشورهای آفریقایی ثروتمند بود. امروزه این کشور، به اندازه اسپانیا ثروتمند است.

دلیل دوم اینکه کره جنوبی نه تنها رشد کرده است، بلکه این کشور با پذیرش تکنولوژی از نردبان اقتصادی بالا رفته است. شاخص پذیرش تکنولوژی در کره جنوبی حتی از آمریکا نیز بالاتر است. کره جنوبی امروز جامعه ای فشرده از نظر فناوری است و در زمینه ابتلا به این بیماری همه گیر قطعا درصد درگیری و شیوع نسبت به کشورهای کمتر پیشرفته متفاوت است. در مقابل ، در انگلیس ، با وجود داشتن سیستم آزمایش و ردیابی کرونا هنوز با “کلاس جهانی” فاصله زیادی دارد، زیرا فناوری های لازم به سادگی در دسترس مردم نیستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *