هر ساله اقتصاددانان وضعیت اقتصاد کشورهای عربی و دیگر کشورهای مختلف را بررسی و پیش بینی می کنند. با توجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا برای کشورهای مختلف ایجاد کرد، اقتصاددانان پیش‌بینی کردند اقتصاد ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس امسال به شدت آب می‌رود.

بررسی وضعیت اقتصاد کشورهای عربی

به گزارش برات نیوز این اقتصاددانان که در نظرسنجی سه‌ماهانه رویترز شرکت کرده بودند پیش‌بینی کردند اقتصاد ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس امسال به شدت آب می‌رود و در سال آینده اندکی بهبود می یابد. این اقتصاددانان برای برخی از این کشورها سقوطی شدیدتر از آن‌چه قبلاً پیش‌بینی شده بود را برای آینده اقتصاد کشورهای عربی تخمین زدند.

اقتصاددانان شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند به علت وابستگی بالای این کشورهای به صادرات سوخت، بحران کرونا آسیب شدیدی به اقتصاد آنها وارد کرده است چراکه باعث شده تقاضا و قیمت نفت سقوط کنند. بحران کنونی ناشی از شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که عمده درآمد آنها از طریق صادرات منابع انرژی تامین می‌شود، تهدید بزرگی است. کاهش تقاضای جهانی نفت  آینده کشورهای منطقه را تهدید می‌کند و  رشد اقتصادی آنها را با تردیدهایی همراه کرده است.

اقتصاد کشورهای عربی روی آب
اقتصاددانان شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند به علت وابستگی بالای این کشورهای به صادرات سوخت، بحران کرونا آسیب شدیدی به اقتصاد آنها وارد کرده است چراکه باعث شده تقاضا و قیمت نفت سقوط کنند. ب

اقتصاد عربستان

عربستان سعودی که یکی از فعالترین اقتصاد کشورهای عربی این منطقه و عنوان بزرگترین اقتصاد میان کشورهای عربی را دارد، امسال ۵.۱ درصد آب خواهد رفت و در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب ۳.۱ درصد و ۲.۷ درصد ریکاوری خواهد شد. چالش‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، قطع شدن درآمدهای ارزی حاصل از سفر حجاج و جنگ نفتی عربستان با روسیه سبب شد ریاض برای جبران کسری بودجه خود به سیاست ریاضت اقتصادی روی آورد. در نتیجه شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراسم حج، عربستان ۲۸ میلیارد دلار در این زمینه زیان کرده است.

اقتصاد دوبی

طبق گفته اقتصاددانان شرکت کننده در این نظرسنجی اقتصاد دوبی امسال حداقل ۸ درصد آب خواهد رفت چرا که این امارت بیش از همه در معرض آسیب از بحران کرونا و کاهش شدید توریسم بوده است و با توجه به محدودیت های قرنطینه ای کشورها، امکان مراوده توریستی طی این مدت وجود نداشته است.

شهر دبی، قطب تجارت و گردشگری خاورمیانه، ضربه سختی از اقدامات اتخاذ شده جهت مهار گسترش ویروس کرونا خورده است، این در شرایطی است که امارات ثروت نفتی همسایه خود عربستان را ندارد.

بیشتر بخوانید: مهاجران دوبی را ترک می‌کنند

اقتصاد امارات

کشور امارات نیز در این پیش بینی ها حال خوبی ندارد. طبق این پیش‌بینی اقتصاد امارات امسال ۶ درصد آب خواهد رفت و سال آینده و سال بعد از آن به ترتیب ۲.۷ درصد و ۳.۸ درصد با بهبود مواجه می‌شود.

این در حالی است که قبلاً در ماه جولای افت امسال اقتصاد امارات ۵.۱ درصد پیش‌بینی شده بود که حالتی خوشبینانه بود. در همین راستا دولت امارات به منظور آماده کردن خود برای بحران مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور تغییراتی را در ساختار خود اعلام کرد که کاهش 50 درصدی سازمان‌های دولت فدرال از آن جمله بود.

اقتصاد کویت

در خصوص قطر و کویت نیز بنا بر این پیش بینی ها اقتصاد کویت امسال ۶.۳ درصد آب می‌رود و در ۲ سال آینده به ترتیب ۲.۶ درصد و ۳.۳ درصد ریکاوری می‌شود. بحران اقتصادی ناشی از کاهش درآمد نفتی و همچنین صدمات کرونایی به اقتصاد سبب شده است تا دولت این کشور دست به کاهش مخارج خود بزند.

اقتصاد کشورهای عربی روی آب
بحران اقتصادی ناشی از کاهش درآمد نفتی و همچنین صدمات کرونایی به اقتصاد سبب شده است تا دولت کویت دست به کاهش مخارج خود بزند.

اقتصاد قطر

قطر هم در شرایطی که خود را برای برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ آماده می‌کند اکنون به دلیل شیوع کرونا با چالش‌های بزرگی روبرو است.  بسته‌شدن مجتمع‌های تجاری بزرگ و تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها ، درواقع زیان‌های کلان  به اقتصاد این کشور وارد کرده است. اقتصاد قطر نیز امسال ۴ درصد سقوط می‌کند و در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب ۳ درصد و ۳.۴ درصد رشد خواهد کرد.

 اقتصاد این کشور در چهارماهه دوم سال جاری میلادی، ۶.۱ درصد کاهش یافته که این میزان در هشت سال گذشته بی‌سابقه است. شیوع ویروس کووید-۱۹ ضربات مهلکی به بخش‌های حمل‌ ونقل، انبارداری، خورده فروشی، اقامت وخدمات تفریحی در بزرگ‌ترین شرکت حمل گاز طبیعی مایع در جهان در قطر وارد کرده است که در این سقوط بی تاثیر نیست.

اقتصاد عمان و بحرین

اقتصاد کشورهای عربی عمان و بحرین هم امسال به ترتیب ۴.۹ درصد و ۴.۸ درصد آب می‌روند و سال آینده ۲.۵ درصد و ۲.۶ درصد رشد می‌کنند اقتصاد این کشورها در سال ۲۰۲۲ هم به ترتیب ۲.۷ درصد و ۲.۱ درصد ریکاوری خواهد شد. کسری بودجه بحرین در نیمه اول سال جاری میلادی در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا و قیمت پایین نفت تقریبا دو برابر شده است.

بیشتر بخوانید: کرونا اقتصاد بحرین را 8/9% کوچکتر کرد

سقوط قیمت نفت به اقتصاد عمان هم که یکی از صادرکنندگان نفت خلیج فارس است، آسیب رسانده و دورنمای اقتصاد آن را منفی کرده است. بدهی عمان در حال حاضر به حدود 60 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور می‌رسد. کشور عمان که با رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت دست و پنجه نرم می‌کند و به تازگی با یک حکم سلطنتی اعلام کرده است که از بهار سال آینده 5 درصد مالیات بر کالاها و خدمات در تمام مراحل زنجیره عرضه اعمال خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *