بایدن: رویکرد اروپا و ایالات متحده آمریکا در برابر تهدیدهای اقتصادی چین باید محکم باشد.

به گزارش برات نیوز رئیس جمهور بایدن اظهار داشت که ایالات متحده و شرکای بین المللی آن باید چین را مسئول اقدامات اقتصادی خود بدانند.

بایدن در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ در مورد اقدامات آمریکا در برابر تهدیدهای اقتصادی چین اظهار نظر کرد.

این کنفرانس عملاً از کاخ سفید ارائه شد. وی اظهار داشت:

«ما باید علیه سواستفاده‌ها و زورگویی‌های دولت چین که بنیان‌های سیستم اقتصادی بین المللی را زیر و رو می‌کند، اقداماتی را انجام دهیم.»

وی در نشست سالیانه‌ی سیاست‌گذاری بین المللی گفت:

«همگی باید طبق یک سری قوانین بازی كنند.»

این اولین سخنان بایدن، در حضور مخاطبان بین المللی از زمان رئیس جمهور شدن وی، در حالی صورت گرفت که دولت او سعی در حفظ موضع سختگیرانه در برابر چین دارد.

این در حالی است که وی از روابط خصمانه‌ی رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ با پکن دور شده است.

موضع‌گیری ترامپ در خصوص سیاست‌های چین

دولت ترامپ در تلاش بود تا در روابط تجاری ایالات متحده و چین را تغییر شکل ایجاد کند.

وی در هنگام پرداختن به موضوعاتی از جمله حمایت از مالکیت معنوی و انتقال اجباری فناوری، تمرکز اصلی خود را بر افزایش خرید کالاهای ایالات متحده توسط پکن قرار داد.

ترامپ پس از آغاز «فاز» نخست معامله‌ای در سال 2020، دور بعدی مذاکرات تجاری با چین را لغو کرد.

وی مسئولیت گسترش بیماری همه‌گیر کرونا را به عهده‌ی چین دانست.

رویکرد سیاسی موسوم به «در اولویت قرار دادن منافع آمریکا» توسط ترامپ، همچنین برخی از رهبران اروپایی را كه مدت‌ها با ایالات متحده‌ی آمریکا، هم‌پیمان  بوده‌اند را نیز بیگانه كرد.

رئیس جمهور بایدن، به صراحت اعلام کرد: «برای هدف مقابله‌ی آمریکا در برابر تهدیدهای اقتصادی چین قصد دارد تا روابط خود را با شرکای بین المللی آمریکا گرمتر کند.»

بایدن در آغاز سخنرانی روز جمعه خود گفت:

«می‌دانم که چند سال گذشته روابط ما با کشورهای فراتر از اقیانوس اطلس، تیره و تار شده است. اما ایالات متحده مصمم است که دوباره با اروپا متحد شود.»

سیاست بایدن در برابر پکن

بایدن قبل از سخنرانی خود، با رهبران گروه جی-7 دیدار کرد و گفتگو کرد.

گروه جی-7 متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلستان و ایالات متحده است.

عنوان بحث بیشتر حول محور گفتمان جهانی در مورد بیماری همه گیر کوید-19 بود. 

در بیانیه مشترک متعاقب آن جلسه، جی 7 قول داد که «با همکاری یکدیگر و دیگر کشورها سال 2021 را به نقطه عطفی برای چند جانبه‌گرایی تبدیل کنند.»

جی-7 همچنین در بیانیه‌ی خود اعلام کرد.

کشورهای عضو متعهد می‌شوند تا 7.5 میلیارد دلار بودجه برای کووکس (COVAX) فراهم کنند. 

کووکس اقدامی بین‌المللی است که هدف آن افزایش دسترسی به واکسن‌های Covid بیان شده است.

سیاست امریکا در قبال واکسن کرونا
جی-7 متعهد می‌شود که به میزان 7.5 میلیارد دلار بودجه برای کووکس فراهم کند.

کاخ سفید روز پنجشنبه اظهار داشت:

ایالات متحده تا سال 2022 در حدود 4 میلیارد دلار بودجه در قبال تلاش‌های واکسیناسیون جهانی متعهد خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، در نشست جی-7 به اقدامات  آمریکا در برابر تهدیدهای اقتصادی چین نیز پرداخته شد.

بیشتر بخوانید: نخستین هشدار بایدن به چین و روسیه

در این بخش آمده است: «با هدف حمایت از یک سیستم اقتصادی جهانی منصفانه و متقابل برای همه‌ی مردم، ما با دیگر کشورها، به ویژه کشورهای عضو جی-20 از جمله اقتصادهای بزرگ مانند چین، همکاری خواهیم داشت.»

بایدن در ادامه سخنان خود اضافه کرد.

«ایالات متحده و شرکتهای اروپایی ملزم به افشای عمومی ساختارهای حاکمیت شرکتی هستند. این کشورها تمامی قوانین را برای جلوگیری از فساد و اقدامات انحصاری رعایت می‌کنند.»

«شرکت‌های چینی نیز باید با رعایت همان استانداردها فعالیت کنند.»

بایدن در ادامه بیان کرد: 

«ما باید برای ارزش‌های دموکراتیک که تحقق هر یک از اینها را ممکن می‌سازد، ایستادگی کنیم. همچنین در مقابل کسانی که سرکوب را در انحصار خود قرار داده و عادی‌سازی می‌کنند، مقاومت نشان دهیم.»

رویکرد ایلات متحده‌ آمریکا در مقابل تهدیدات روسیه

رئیس جمهور بایدن همچنین خاطرنشان کرد:

 «ما همچنین می‌توانیم در برابر تهدیدات روسیه نیز ایستادگی کنیم.» 

«روسیه می‌خواهد که پروژه اروپا و اتحاد ناتوی ما را تضعیف کند.»

بایدن ادامه داد:

«چالش‌ها با روسیه ممکن است متفاوت از چالش‌های روبرو در مورد چین باشد. اما مانند رویکرد آمریکا در برابر تهدیدهای اقتصادی چین و به همان اندازه قطعی است.»

«این موضوع برای قرار دادن شرق در برابر غرب نیست. واقعا در این مورد نیست. ما قصد داریم تا مبارزه کنیم.»

«ما خواهان آینده‌ای هستیم که در آن همه‌ی ملت‌ها بتوانند آزادانه راه خود را بدون تهدید به خشونت یا اجبار تعیین کنند.»

«ما نمی‌توانیم و نباید به مخالفت‌های بی‌دلیل و به شرایط جنگ سرد برگردیم.»

متن کامل بیانیه مشترک جی-7 و رویکرد آمریکا در برابر تهدیدهای اقتصادی چین 

«ما، رهبران گروه هفت، در ملاقات امروز تصمیم گرفتیم برای شکست COVID-19 و بازسازی هر چه بهتر شرایط همکاری کنیم.»

«ما با بهره‌گیری از نقاط قوت و ارزش‌های خود به‌عنوان الگوی اقتصاد جوامع باز و دموکراتیک، با همکاری یکدیگر تلاش خواهیم کرد تا سال 2021 را به نقطه عطفی برای چند جانبه‌گرایی تبدیل کنیم. همچنین سعی داریم تا با بهبود شرایط بستری مناسب برای  سلامتی و شکوفایی مردم و کره زمین ایجاد شود.»

«ما سعی داریم تا با تشدید همکاری شرایط سلامت پیش آمده توسط  COVID-19 را بهبود بخشیم. ما شاهد فداکاری کارگران با مشاغل ضروری هستیم که این بهترین نشانه‌ی انسانیت است. در حالی‌که کشف سریع واکسن‌ها قدرت نبوغ انسان را نشان می‌دهد.»

بایدن در اجلاس جی-7
جو بایدن در بیاینیه‌ی اجلاس جی-7، بر همکاری کشورها برای عبور از بحران اقتصادی ناشی از کرونا تاکید کرد.

با همکاری و تقویت سازمان بهداشت جهانی(WHO) و حمایت از نقش اصلی و هماهنگ کننده آن، توسعه و استقرار واکسن جهانی را تسریع می‌کنیم. این هدف توسط همکاری با صنعت برای افزایش ظرفیت تولید صورت می‌گیرد. همچنین از طریق صدور مجوز داوطلبانه، بهبود اشتراک گذاری اطلاعات، مانند تعیین سویه و انواع جدید ویروس و اقدامات شفاف و مسئولانه، مراحل اعتماد سازی به واکسن را ارتقا می دهیم.»

«ما مجدداً بر پشتیبانی خود از کلیه ارکان شتاب دهنده‌ی دسترسی به واکسن کرونا (ACT-A) تاکید داریم. همچنین از امکان تسهیلات کووکس و دسترسی مقرون به‌صرفه و عادلانه به واکسن‌، درمان و تشخیص، پشتیبانی خواهیم داشت. چرا که این نشان دهنده نقش ایمن‌سازی گسترده و دسترسی به واکسن به‌عنوان کالای عمومی جهانی است.»

تعهدات مالی جی-7 در بحران کرونا

« امروزه، با افزایش تعهدات مالی بیش از 4 میلیارد دلاری به ACT-A و COVAX، حمایت جمعی جی-7 بالغ بر 7.5 میلیارد دلار است. ما همه شرکا، از جمله کشورهای عضو جی-20 و موسسات مالی بین المللی، را به افزایش پشتیبانی از ACT-A دعوت می‌کنیم. همچنین از آن‌ها می‌خواهیم در افزایش دسترسی کشورهای در حال توسعه به واکسن‌های مورد تایید WHO از طریق مرکز کووکس، با ما همراه شوند.»

«بحران COVID-19 نشان داد که جهان به دفاع قوی‌تری در برابر خطرات احتمالی آتی برای سلامت جهانی نیاز دارد. ما با جی-20، WHO و دیگران، به ویژه از طریق اجلاس جهانی بهداشت در رم، همکاری خواهیم کرد. همچنین با تقویت رویکرد «One Health» از طریق تامین مالی سیستم سلامت و مکانیسم‌های واکنش سریع، به تقویت ساختار جهانی امنیت بهداشت برای آمادگی در مقابل همه‌گیری کمک خواهیم کرد.»

وی افزود: «ما در طول سال گذشته بیش از 6 تریلیون دلار از طریق جی-7 و اقتصاد خود پشتیبانی بی‌سابقه‌ای ارائه داده‌ایم. ما برای حمایت از مشاغل و پشتیبانی از تسریع بازسازی پایدار، متعادل و فراگیر به حمایت از اقتصاد خود ادامه خواهیم داد.»

«ما بار دیگر بر حمایت خود از آسیب‌پذیرترین کشورها، تعهد خود به اهداف توسعه پایدار و همکاری با آفریقا، تأکید می‌کنیم. ما از طریق جی-20 و با همکاری موسسات مالی بین المللی همکاری خواهیم کرد. همچنین  با بررسی همه ابزارهای موجود، از جمله اجرای کامل و شفاف طرح تعلیق خدمات بدهی و چارچوب مشترک، پشتیبانی از کشورها را تقویت خواهیم کرد.»

بیانیه‌ی اجلاس جی-7 در مورد تحولات اقلیمی

«بازسازی از COVID-19 باید برای همه به بهترین نحو باشد. با نگاهی به UNFCCC COP26 و CBD COP15، ما جاه‌طلبی‌های جهانی خود را در مورد تغییر اقلیم و تغییر میزان کاهش تنوع زیستی در مرکز برنامه‌های خود قرار خواهیم داد.»

«ما مطابق توافق پاریس در زمینه کاهش آلودگی، کمک‌های مالی پیشرفت خواهیم داشت.  همچنین تحول سبز و انتقال انرژی پاک را ایجاد خواهیم کرد.»

«این اقدام آلودگی را کاهش داده و حداکثر تا سال 2050 مشاغل زیادی را ایجاد می‌کند. ما متعهد هستیم که سطح اقتصاد خود را بالا ببریم.»

«به طوری‌که هیچ منطقه جغرافیایی یا شخص خاصی، صرف نظر از جنسیت و قومیت، احساس تبعیض نکند.»

رویکرد امریکا در مورد اقتصاد جهانی

«ما قهرمانان اقتصاد جوامع آزاد خواهیم بود. انعطاف‌پذیری اقتصادی جهانی را ارتقا خواهیم داد. اقتصاد دیجیتال را با اعتماد به جریان آزاد داده کنترل می‌کنیم.»

«ما با همکاری در سیستم تجارت چند جانبه مبتنی بر قوانین مدرن، آزادانه‌تر و عادلانه‌تر که منعکس کننده ارزش‌های ما است؛ رشد متعادل اقتصادی را توسط سازمان تجارت جهانی اصلاح شده، ارائه خواهیم داد.»

«سعی خواهیم کرد تا در اواسط سال 2021 در چارچوب OECD به یک راه حل مبتنی بر اجماع در مورد مالیات بین المللی برسیم.»

«ما با هدف حمایت از یک سیستم اقتصادی جهانی منصفانه برای همه مردم، با دیگر کشورها به ویژه کشورهای عضو جی-20 از جمله اقتصادهای بزرگ مانند چین همکاری خواهیم داشت.»

«جی-7 به عنوان رهبران کشورها، در مورد رویکردهای جمعی برای پرداختن به سیاست‌ها و روشهای غیر بازار محور با یکدیگر مشورت خواهیم کرد. همچنین برای حل مسائل مهم جهانی که همه کشورها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، با دیگران همکاری خواهیم داشت.»

«ما تصمیم داریم در اجلاس جی-7 که در انگلستان و در ماه ژوئن برگزار می‌شود. اقدام مشخصی را در مورد این اولویت‌ها به توافق برسانیم»

«همچنین از تعهد ژاپن برای برگزاری بازیهای المپیک و پارالمپیک توکیو 2020 به شیوه‌ای امن و مطمئن در تابستان امسال مطمعن شویم.»

«جی-7 از این المپیک، به عنوان نمادی جهانی وحدت در غلبه بر COVID-19 حمایت می‌کند»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *