درحالی که بر اساس آمار اعلام شده بانک های پرداخت کننده وام کرونا در استان تهران تنها حدود 16 درصد از تسهیلات در نظرگرفته شده را به متقاضیان وام کرونا پرداخت کرده اند ، بانک مرکزی از امهال پرداخت اقساط این وام تا پایان سال جاری خبر داده است .

به گزارش برات نیوز، با شیوع بیماری کرونا و رکود حاکم بر کسب و کارها دولت تصمیم گرفت تا به منظور حمایت از صاحبان تولید و فعالان صنعتی تسهیلاتی را با سود 12 درصد به متقاضیان اعطاء کند .

این درحالی است که با توجه تاکید دولت بر پرداخت هرچه زودتر این تسهیلات به متقاضیان اما آمار حاکی از آن است که  از سهمیه ۱۰ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومانی که دولت برای استان تهران در نظر گرفته، حدود یکهزار و ۶۷۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است.

در راستای عملکرد شبکه بانکی کشور در اجرای طرح اعطای تسهیلات کرونا ، تمامی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی شد و عملیاتی شدن آن ها نیز مورد بحث قرار گرفت .

در این جلسه بر عملکرد شبکه بانکی در عمل به مصوبات ستاد کرونا برای اجرای «طرح اعطای تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا» و «تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران» برگزار و بر لزوم تسریع و تسهیل در پرداخت تسهیلات مذکور، تاکید شد وبانک مرکزی اعلام کرد که تسهیلات بانکی قبلی متقاضیان دریافت وام کرونا تا پایان سال ۱۳۹۹ فرصت دارد .

اعلام شرایط پرداخت وام کرونایی به مشاغل و صاحبان تولید

در این جلسه که با محوریت عملکرد شبکه بانکی برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا برگزار شده بود موضوع تمدید پرداخت تسهیلات به «مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌ونقل آسیب دیده از کرونا» تا پایان مهر ماه سال جاری و حسب مباحث طرح شده در جلسه و با توجه به کثرت افراد در صف دریافت تسهیلات، چند موضوع به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ شد:

۱‌- با توجه به محدودیت‌های موجود به منظور مراجعه متقاضیان به بانک‌های عامل برای تکمیل مدارک برای اخذ تسهیلات، ‌ چنانچه متقاضی نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام کند، ‌ بانک‌ یا موسسه عامل مساعدت لازم را در اعطای تسهیلات تا پایان زمان اجرای طرح به عمل آورد.

۲‌- ملاک اعطای تسهیلات به کسب‌وکارهای موردنظر، تایید متقاضی توسط «وزارت تعاون، ‌ کار و رفاه اجتماعی» و دستگاه اجرایی ذیربط و مستندات ارائه شده از طریق سامانه «کارا» است. از این رو لازم است بانک‌ها از اخذ مدارک و مستندات مربوط به فهرست بیمه کارکنان و… خودداری کرده و صرفاً نسبت به اخذ مدارک هویتی و وثایق از متقاضیان تسهیلات یاد شده مطابق با موارد مندرج در دستورالعمل اجرایی مربوط، اقدام کنند.

اعلام شرایط اعطای تسهیلات به کسب وکارهای حوزه گردشگری

همچنین، برای «کسب‌وکارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری» (زیر رسته‌های مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا) حسب تصمیم‌های اتخاذ شده در سی‌ونهمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹ و ابلاغیه انجام شده در این خصوص، بر پرداخت تسهیلات با شرایط زیر تاکید شد:

۱‌- بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال می‌شود.

۲‌- با پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده حوزه مذکور بر اساس بنگاه محوری، مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا موافقت شد. متقاضیان مجازند تا پایان آذرماه سال جاری ثبت نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

طبق اعلام بانک مرکزی، بنگاه‌هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده‌اند نیز مجاز به دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *