آیا آمریکا در آستانه انتخابات 2020 خود مراقب خطری که در کمینش نشسته نیست؟ آنها از ماجرای بورس در سال 2000 درس عبرت نگرفته‌اند؟

به گزارش برات نیوز و به نقل از بیزینس اینسایدر، بسیاری از رای دهندگان در انتخابات 2020 آمریکا رای زودهنگام خود را داده و شاید دنیا در انتظار مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا باشد.

بایدن پیروز شود یا ترامپ، برای کسانی که بورس آمریکا را می‌شناسند، موضوع چندان جذابی نیست.

اما همه مردم دنیا که در بورس نیویورک سهام ندارند، قرار هم نیست همه مردم دنیا همه چیز را بدانند.

سهامداران خرد و کلان آمریکا خوب می‌دانند که مدیریت اقتصادی این کشور چندان وابسته به نام و نام خانوادگی رئیس جمهوری آمریکا نیست.

انتخابات آمریکا و بازار سهام

در هر حال نمی‌توان با اطمینان از جزیره ای بودن بورس صحبت کرد.

این که بال زدن یک پروانه در گلدن گیت آمریکا در طوفانی سهمگین کنار ساحل شرقی ژاپن تاثیر دارد، به فرض محال هم که محال نیست، جای تردید باقی نمی‌گذارد که هیچ سهامداری خطر نکند و جانب اطمینان را رعایت کرده و این روزها مثل بقیه مردم جهان آرام بگیرد و منتظر نتیجه انتخابات 2020 کشورش باشد.

اما حافظه تاریخی سیاستمداران و مردم آمریکا چه می گوید؟ واکنش بازار در سال 2000 در همهمه مبارزات انتخاباتی بوش و الگور چه بود؟

آیا بازار 2020 باید نگران وضعیت نسبتا مشابه خود در سال 2000 باشد و از آن درس بگیرد یا آن که بی اعتنا به گذشته، خود را بازار مدرنیته و سرباز فاتح هزاره جدید بداند؟

این مقاله به قلم گوردون اسکات در بیزینس اینسایدر نگارش شده و بر آن است که زوایای پنهان انتخابات 2020 آمریکا و تاثیر آن بر بازار بورس این کشور را بررسی و حتی شاید افشا کند.

چرخه بحث برانگیز انتخابات در ایالات متحده باعث شده است که مردم در سراسر جهان از آنچه در انتظار بازارها است، شگفت زده شوند.

نگرانی سهامداران 

بسیاری از سرمایه گذاران نگران این موضوع هستند که تکلیف انتخابات آمریکا بلافاصله پس از 3 نوامبر روشن نشود و هرج و مرج و درگیری‌های داخلی باعث تضعیف شدید بازار بورس این کشور شود.

در چنین شرایطی تردید نکنید که فعالان بازار سهام ایالات متحده با فروش سهام خود برای فرار از رکود بازار، واکنشی جبران ناپذیر و تکان دهنده نشان خواهند داد.

با مرور تاریخ بورس آمریکا روشن می شود که بازارها در گذشته نسبت به عدم اطمینان سیاسی همواره واکنش منفی نشان داده اند و این فقط یک گمانه زنی نیست و قطعا رخ خواهد داد. همین گمانه زنی نسبتا علمی از همین حالا بلایی است که به جان بورس آمریکا افتاده است.

وقتی هم بورس آمریکا طوفانی باشد، معلوم است که حال و روز بورس مادرید، پاریس و حتی هنگ کنگ خوب نیست.

در تاریخ انتخابات ایالات متحده ، تنها چهار انتخابات ریاست جمهوری مورد رقابت و همراه با مبارزه شدید انتخاباتی بوده است. انتخابات بسیارِ دیگری برگزار شده است که نتایجش بسیار نزدیک بوده است، اما فقط این چهار انتخابات به نوعی به مشارکت جدی دولت نیاز داشته و پیش بینی آن هرگز کار راحتی نبوده است

سه مورد از این انتخابات – 1801 ، 1825 و 1877 – قبل از تصویب شاخص های اصلی بازار بورس رخ داده است اما چهارمی مربوط می‌شود به انتخابات سال 2000 بین جورج دبلیو بوش و الگور.

عدم اطمینان سیاسی بلای جان بازار بورس

بازارها در گذشته نسبت به عدم اطمینان سیاسی، از جمله انتخابات مورد مناقشه، همیشه واکنش منفی نشان داده اند. همین موضوع بار دیگر مدیران جهانی و صاحبان اصلی آمریکا را نگران کرده است. وقتی می گوییم صاحبان اصلی آمریکا منظورمان نه ترامپ است و نه بایدن.

با اندازه گیری از ابتدای سپتامبر 2000 تا یک هفته پس از تصمیم دیوان عالی کشور در مورد نتایج رقابت شده انتخابات در دسامبر 2000 ، شاخص S&P ۵۰۰ تقریباً 17.5٪ کاهش داشت.

(اس‌اندپی ۵۰۰ ، فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک –  Standard and Poor’s Index)

در طی یک دوره فرضی پس از انتخابات از نتایج حاصل از رای گیری در سال2020 ، غیرمنطقی نیست که پیش بینی کنیم شاخص S&P ۵۰۰ می‌تواند مشابه عملکرد خود در سال 2000 افت کند.

انتخابات آمریکا سال 2000

انتخابات 2000 به عنوان الگوی جالبی برای سنجش میزان اختلال احتمالی بازارها عمل می‌کند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که ارجاع به یک نقطه به عنوان اطلاعات پردازش نشده کاملاً تئوری است و در میدان عمل می‌تواند طور دیگری رقم بخورد.

در واقع بعید است پیش بینی دقیقی برای هر رویداد در بازار داشته باشیم، چه رسد به انتخابات کنونی در چنین سال پرفراز و نشیبی که در حال حاضر رقم خورده است.

با این وجود ، با مقایسه عملکرد قیمت در شاخص S&P 500 (SPX) و شاخص نواسانت CBOE (VIX) ، برخی داده‌های بالقوه جالب برای بررسی وجود دارد.

(شاخص VIX که مخفف عبارت Volatility Index است عبارت است از شاخص نوسانات بازار. این شاخص به عنوان یک شاخص بسیار مهم توسط سرمایه گذاران در بورس آمریکا به کار گرفته می‌شود. در واقع شاخص VIX انتظارات معامله گران درباره شاخص سهام S&P500 برای آینده را نشان می‌دهد و براساس معاملات انجام شده بر روی اختیار خرید و فروش شاخص S&P500 برای ۳۰ روز آینده در بورس اختیارات شیکاگو CBOE بنا شده است.)

عملکرد قیمت VIX و احتمال خطر در آینده نزدیک 

اهمیت استفاده از VIX به عنوان بخشی از این مقایسه این استVIX   به معنای واقعی کلمه سعی در پیش بینی آینده دارد. به هر حال ، گزینه هایی که خریداران به طور خاص در حال تلاش برای پیش بینی یا محافظت برابر رویدادهای آینده هستند، به اعتقاد آنها می تواند به شدت بر قیمت های بازار تأثیر بگذارد.

محاسبه VIX کاملاً از قیمت گزینه های SPX گرفته شده است – به ویژه گزینه هایی که ظرف 30 روز آینده منقضی می شوند.

بنابراین، با مطالعه عملکرد قیمت VIX ، می‌توان فهمید که معامله گران معتقدند احتمال خطر در آینده نزدیک در چه گزینه هایی پنهان شده است.

البته ترجمه و تفسیر قیمت گذاری VIX با توجه به حرکات SPX محاسبه ساده ای نیست. رابطه VIX با SPX معکوس است، اما در بهترین حالت شاهد یک پیش بینی کلی هستیم زیرا معامله گران در واقع کارشان یک شرط بندی است نه یک آینده نگری علمی. این بدان معناست که VIX می تواند تغییرات چشمگیری نسبت به حرکت شاخص SPX نشان دهد.

ماجرای 2008

برای روشن شدن موشوع بر می گردیم به سال 2008، جایی که VIX به سطوح تاریخی خود رسیده و همه را نگران کرده بود. در آغاز شیوع کووید – 19 نیز VIX به سطوح نزدیک به موارد ثبت شده در بحران مالی 2008 رسیده بود. با این وجود شاخص S&P 500 تقریباً در سال 2020 و در همان زمان بحرانی هرگز سقوط نکرد. همین باعث می شود که VIX برای سهامداران یک وحی منزل نباشد.

حتی در این صورت، به نظر می رسد احترام VIX  واجب است و به هر حال الگویی شگفت آور مشابه تحرکات بورسی آن قبل از انتخابات 2000 را ایجاد می کند. نمودار زیر را در نظر بگیرید که این دو شاخص را در ماه های پیرامون انتخابات و بعد از آن مقایسه می کند.

توجه داشته باشید که SPX در آن سال روند نزولی داشت. کاهش بخش فناوری تقاضای سهام را محدود کرده بود. این نمودار با نزدیک شدن به انتخابات، یک افزایش قابل توجه در فعالیت های VIX را تا ماه سپتامبر نشان می دهد. جالب تر اینکه VIX  در اوایل ماه اکتبر بالاتر آمد و تا زمان آغاز به کار رسمی جورج دبلیو بوش منطقه نمودار دار آبی رنگ روی خط VIX در سطح بالایی باقی ماند.

این پویایی در VIX حرکتی بود که تقریباً قیمت آن را حتی قبل از برگزاری انتخابات دو برابر کرده بود. با اندازه گیری از ابتدای سپتامبر تا یک هفته پس از تصمیم دیوان عالی کشور در مورد نتایج انتخابات در ماه دسامبر (مشخص شده با فلش های قرمز)، SPX  تقریباً 17.5٪ سقوط کرد. گرچه اوج VIX با پایین بودن سطح SPX همزمان بود، بیشترین نوسانات این حرکت با حرکت اولیه این شاخص ها در اواسط ماه اکتبر، سه هفته قبل از انتخابات پیش بینی شد.

انتخابات سال 2020

کسانی که نمودارهای بورسی را تفسیر می کنند، دوست دارند موضوع عدم اطمینان موجود در بازارها را به صورت نمایش‌های دو بعدی که بر داده های پرطرفدار تمرکز دارند، جمع کنند. با انجام این کار می توان مقایسه مفیدی با شرایط امروز داشت و نمودار زیر هم سعی در ترسیم آن دارد.

این نمودار در نزدیکی نقاط اوج بازارها در روز دوشنبه، 26 اکتبر ثبت شده است. بازار از آوریل روند صعودی داشته است، اما بدون در نظر گرفتن این تفاوت، دو شباهت مهم بلافاصله از بازار تداعی می‌شوند. اولین مورد این است که VIX نیز برای شروع روند نزولی در SPX با افزایش مشابهی روبرو شد. مورد دوم این است که، مانند نمودار 2000 ، سطح بالای VIX پس از افزایش اولیه در محدوده بالاتر باقی مانده است. در سال 2000 ، VIX در حدود 22 تا 32 نوسان داشت، در حالی که نمودار فعلی نشان می دهد که شاخص از 25 تا 35 نگه داشته شده است – کمی بالاتر از بیست سال پیش.

در نظر بگیرید که اگر VIX ، در یک دوره فرضی پس از انتخابات از نتایج آن، بالاخره به دو برابر سطح شروع خود نزدیک شود ، غیرمنطقی نیست که پیش بینی کنیم SPX به طور مشابهی نسبت به عملکرد خود در سال 2000 سقوط خواهد کرد. هر چند نمی‌شود به طور دقیق بدانیم که چقدر پایین می آید و چه مدت در آنجا می‌ماند.

اندازه گیری افت 17.5 درصدی از بالاترین سطح ابتدای سپتامبر می تواند SPX را زیر مرز 3000 قرار دهد. از زمان نوشتن این مقاله، حداقل 10٪ از جایی که در حال حاضر معامله می شود کاهش داشته است. برخی از سرمایه گذاران ممکن است انتظار چنین ریسکی را نداشته باشند، اما ظاهرا معامله گران قبلاً احتمال چنین اقدامی را داده و مشکلی با آن نداشته‌اند.

موضوع تقلب در انتخابات آمریکا

یک نکته مهم که باید مورد توجه قرار گیرد نیز تأثیر تقلب در انتخابات است. به احتمال زیاد طی هفته های آینده این مبحث زیاد مطرح خواهد شد. برخی از سرمایه گذاران ممکن است این سوال را داشته باشند که آیا چنین بحث هایی بر بازارها تأثیرگذار است؟ با در نظر گرفتن موضوع به صورت جداگانه ، پاسخ کلی به آنها یک «نه» بزرگ است اما خب به طور مطلق هم بی تاثیر نیست.

انتخابات ریاست جمهوری 1960 بین جان اف کندی و ریچارد نیکسون تنها با 0.2 درصد آرای مردم تعیین شد و بحث قابل توجهی در مورد تقلب در آرای شیکاگو و تگزاس وجود داشت. اما در آن سال هم این موضوع هیچ تاثیری در بازار نداشت.

در همین حال ، SPX یک روز پس از قبول ریچارد نیکسون، دو درصد جهش کرد و انتخابات در سال 1960 نقطه عطفی برای استحکام بورس آمریکا بود. این پویایی قیمت نشان می دهد که مهمترین عامل در نتایج احتمالاً پیشرفت منظم به سمت یک نتیجه سرنوشت ساز خواهد بود و نه مسائل جانبی که توسط هر دو طرف در شیپور رسانه‌ها دمیده می شود. در کل طبیعی است تا آنجا که اخلال در نتایج انتخابات ادامه داشته باشد، احتمال افزایش عدم قطعیت در بازارها نیز افزایش پیدا می کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *