معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد از انتخابات اقتصادی کشور هیات مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت  در 20 اسفند و مصادف با مبعث پیامبر برگزار می شود.

به گزارش برات نیوز، داوطلبان حضور دربزرگ ترین انتخابات اقتصادی کشور باید به تایید سازمان بورس رسیده باشند و شایستگی های آن ها احراز شود.

علی عسگری  درخصوص شرایط داوطلبان برای تایید اظهار کرد: داوطلبان باید حداقل یک سهم از سهام عدالت داشته باشند و علاوه بر شرایط عمومی، کاندیداها باید حائز شرایط تخصصی و تجربه کار در حوزه شرکت داری را داشته باشند.

وی ضمن اشاره به فراخوان برای حضور افراد حرفه‌ای در این انتخابات اعلام کرد: با هماهنگی استانداری‌ها فرمانداری‌ها، ادارات اقتصاد و دارایی در استان‌ها، اتاق های بازرگانی‌ استان ها، دانشگاه‌ها شرایطی فراهم شده تا رایزنی‌هایی انجام شود.

عسگری ادامه داد: دراین فراخوان اعلام شده که افراد دارای شایستگی‌ فرصت ثبت‌نام برای انتخابات را داشته باشند.

بارگذاری مشخصات نامزدها در سایت سهامداران غیر مستقیم

این مقام مسوول اظهار کرد: سازمان بورس هم اطلاعات این افراد را در معرض دید تمام مخاطبان قرار می‌دهد و در همان سایتی که سهامداران غیر مستقیم می‌توانند رای خود را ثبت کنند مشخصات نامزدها بارگذاری خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد افزود: بنابراین معرفی از طریق سایت سازمان بورس پس از تایید صلاحیت انجام می‌شود و سهامداران روش غیرمستقیم می‌تونند با توجه به این انتخابات فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

وی خاطر نشان کرد:البته نامزدها می‌توانند در این مدت زمان درباره سوابق کاری و تخصص‌های خود در سوابق  و رسانه‌های گروهی در فضای مجازی اطلاع‌رسانی‌هایی را انجام دهند.

ثبت نام بیش از هزار و 100 نفر در انتخابات سهام عدالت

عسگری با بیان اینکه تاکنون 1106 نفر در استان‌های مختلف کشور برای حضور در این انتخابات ثبت‌نام کردند اظهار داشت: از این تعداد ۸۶۰ نفر مقدمات اولیه برای ثبت نام را انجام دادند که مدارک برخی از آنها ناقص بوده است.

وی خاطر نشان کرد:تاکنون ۱۸۰ نفر توسط سازمان بورس تایید صلاحیت شده و مابقی نیز به زودی بررسی خواهند شد و ثبت‌نام‌ها تا دهم اسفندماه ادامه خواهد داشت.

عسگری تاکید کرد: سه روز قبل از انتخابات لیست بسته می‌شود و سهامداران می‌توانند در این مدت ارزیابی دقیقی از سابقه افراد و تخصص آنها انجام دهند.

در آستانه برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور

 معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت از بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است گفت: از ۴۹ میلیون  نفر سهام سهامدار عدالت، ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند نیازی به شرکت در انتخابات را ندارند اما ۳۰ میلیون نفر  که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: یعنی از جمعیت حدود ۸۴ میلیون نفری کشور این انتخابات با حضور ۳۰ میلیون نفر برگزار می‌شود.

عسگری تاکید کرد: رسالت ما این است که مردم را نسبت به این انتخابات بسیار مهم آ‌گاه کنیم تا بتوانند از این پس سرنوشت سهام شرکت‌ها را خودشان رقم ‌زنند و در آ‌ینده خودشان سهامدارای این شرکت‌ها را انجام ‌دهند.

این مقام مسوول تاکید کرد: بابت عملکرد این شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند گله‌ای از کسی داشته باشند چرا که خود سهامداران با حضور در انتخابات یا عدم حضور در آن، افرادی که شرکت را اداره می‌کنند انتخاب کرده‌اند.

منصافه‌ترین روش انتخابات به صورت الکترونیکی

معاون وزیر اقتصاد ضمن اشاره به نحوه شرکت در این انتخابات که به صورت الکترونیکی است گفت: برای حضور در انتخابات الکترونیکی تمام سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت باید سجامی شده باشند.

وی ادامه داد: از ۳۰ میلیون سهامداری که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند بیش از ۵۳ درصد یعنی حدود ۱۶ میلیون نفر تاکنون سجامی شده‌اند.

معاون وزیر اقتصاد ضمن اشاره به برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور اظهار کرد: از طریق اینترنت به تمام سهامداران اعلام کردیم که نسبت به بروزسازی اطلاعات خود اقدام کنند تا از این پس شرکت ها بتوانند دسترسی درست‌تر و راحت‌تری به سهامداران عدالت داشته باشند.

دسترسی حدود 80 درصد از سهامداران به اینترنت

وی تاکید کرد: ‌از سوی دیگر امکان برگزاری مجامع به صورت حضوری میسر نیست و نمی‌توان در این شرایط کرونا برای ۳۰ میلیون سهامدار مجمع حضوری در استان ها برگزار کرد.  

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه با توجه به تمام این شرایط تنها روش برگزاری انتخابات منصفانه و عادلانه، انتخابات الکترونیکی بود گفت: در حال حاضر ۷۰ الی ۸۰ درصد سهامداران دسترسی به اینترنت دارند .

وی ادامه داد: نخستین جلسه مجمع برگزار می‌شود که اگر به حد نصاب نرسید دومین جلسه با هر جمعیتی رسمی خواهد بود و برگزار می‌شود.

ارزش 386 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های سهام عدالت

وی با اشاره به دارایی شرکت‌های استانی سهام عدالت تاکید کرد:‌ مجموع دارایی این شرکت‌ها به بیش از ۳۸۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد اما سرمایه به این بزرگی که در ۳۱ استان کشور توزیع شده در این مدت متاسفانه هیچ مابه‌ازایی  نداشته است .

عسگری خاطر نشان کرد: به جز آن چیزی که ارزش این سهام خود به خود در بورس رشد داشته برای این شرکت‌ها ایجاد نشده است یا از محل سودی که از قبال شرکت‌های سهام عدالت از طریق سازمان خصوصی‌سازی به سهامداران پرداخت شده فعالیت اقتصادی بیرونی نداشته‌اند.  

سهامداری برخی از شرکت های سهام عدالت در شرکت های پرسودده

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی کشور در پاسخ به این سوال که این شرکت‌ها با وضعیت نامطلوب مدیریتی تاکنون چگونه به سهامداران سود پرداخته‌اند، گفت: این شرکت‌های استانی معمولا در شرکت‌های بزرگی مانند شرکت های فولادی، معدنی، پالایشی، پتروشیمی، بانکی، دارویی  سهم دارند که تمام این شرکت‌ها معتبر و عمدتا سودده هستند.

وی تصریح کرد: البته برخی از این شرکت‌ها بورسی بوده و برخی دیگر غیر بورسی و برخی دیگر هم زیان‌ده اما به هر حال در مجموع این شرکت‌ها سودده بودند و سود سهامداران از مجموعه فعالیت این تعداد شرکت‌ها از طریق سازمان خصوصی سازی پرداخت می‌شد.

خریداری ملک های مختلف با سود شرکت های سهام عدالت

وی ادامه داد: برخی از این شرکت‌های سهام عدالت با توجه به سودی که داشتند به دنبال فعالیت های غیرمولد از جمله خرید ملک رفتند و این سرمایه را در فعالیت‌های تولیدی به کار نگرفتند.

معاون وزیر اقتصاد توضیح داد: برخی دیگر هم حتی وارد خرید املاک نشدند و فقط سود سهامداران را پرداختند اما انتظار می‌رفت با توجه به اینکه سهام بسیار بزرگی داشتند بتوانند زایشی از این سرمایه داشته باشند و این سرمایه باید تا به امروز چند برابر می‌شد.

عسگری تاکید کرد: شرکت‌ها می‌توانستند با پشتوانه این سهام سرمایه‌گذاری کنند و خطوط تولید سودده راه‌اندازی کنند و اگر شرکت داری واقعی انجام شده بود سهام عدالت امروز به چند برابر رسیده بود.

رقم خوردن سرنوشت شرکت‌های سهام‌عدالت توسط سهامداران

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: به دلیل همین روش نادرست مدیریتی، مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه امسال دستور داد تا سازماندهی جدیدی انجام شود و مردم خودشان اختیار اداره شرکت‌ها را به دست بگیرند.

وی ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری انتخابات اقتصادی کشور اظهار کرد:‌ به منظور تغییر ساختار نادرست پیشین، و ساختار درست شرکت‌های استانی سهام عدالت، مقرر شد تا اداره این شرکت‌ها با حضور مستقیم مردم انجام ‌شود و مانند هر شرکت بورسی سهامی عام مردم درباره سرنوشت آ‌ن تصمیم گیری کنند.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: وقتی شرکت‌ها بورسی شدند به سهامداران این اختیار داده می‌شود که سهام خود را از طریق این شرکت‌ها عرضه کنند و نسبت به خرید و فروش آن تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: حتی در افزایش سرمایه و فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ کنند و در سرنوشت آن شرکت به صورت مستقیم مشارکت داشته باشند.

ضرورت شکل گیری سرمایه گذاری های جدید

عسگری تاکید کرد: مردم می‌توانند انتخاب کنند که شرکت‌ها با پشتوانه این سهام از طریق بازار سرمایه منابع جدیدی را جذب کنند و سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در مجموعه شکل بگیرد.

وی با اشاره به ارزش دارایی‌های شرکت‌های استانی سهام عدالت گفت: در برخی از استا ن‌ها ارزش این شرکت‌ها دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان  و در برخی از استان ها هم بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان است.

این مقام مسوول اظهار کرد: بنابراین حضور مردم در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت بسیار مهم است چرا که خودشان می‌توانند از این پس برای این دارایی‌ها تصمیم بگیرند.

تغییر میزان سود سهام عدالت برای هر سهام‌دار پس از انتخابات

عسگری با توضیح شرایط آینده پس از برگزاری انتخابات گفت: در حال حاضر سود یکسان به تمام سهامداران عدالت پرداخت می‌شود اما از این پس دیگر این سود یکسان نخواهد بود و بر اساس عملکرد شرکت‌ها سود سهامداران مشخص می‌شود.

وی خاطر نشان کرد:در حال حاضر ارزش سهام شرکت‌های استانی متفاوت است که دقیقا به عملکرد این شرکت‌ها برمی‌گردد. به طور قطع کسانی که در راس این شرکت‌ها حضور دارند و آشنا به مسائل سهامدارای هستند می‌توانند بازدهی بهتری برای شرکت رقم بزنند.

روزنه‌های امید برای بهبود اوضاع اقتصادی بازار سرمایه

عسگری درباره وضعیت نامطلوب بازار سرمایه مطلوب و افت بسیار سنگینی شاخص و زمان برگزاری انتخابات و تغییر هیات مدیره تاکید کرد: زمانی که این تصمیم گرفته شد یعنی در اردیبهشت ماه وضعیت تمام این شرکت‌ها خوب بود و شاخص صعودی بود.

معاون وزیر اقتصادضمن اشاره به برگزاری انتخابات اقتصادی کشور اظهار کرد:اما روند اجرای این تصمیم بیش از شش ماه به طول انجامید. البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که وضعیت بورس با این شرایط ادامه پیدا نمی‌کند و با تصمیمات جدید از جمله تغییر دامنه نوسان وضعیت بهتر خواهد شد.

عسگری افزود: البته در همین بازه زمانی که شاخص نزولی بود هر چند برخی از شرکت‌های سهام عدالت وضعیت خوبی نداشتند و زیان‌ده بودند ولی برخی دیگر از سوددهی خوبی برخوردار بودند. 

عدم امکان جابه‌جایی سهام‌داران بین روش مستقیم و غیر مستقیم

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد با بیان اینکه دیگر امکان جابجایی سهامداران بین انتخاب دو روش مستقیم و غیرمستقیم برای مدیریت سهام خودشان وجود ندارد گفت: اوایل امسال این امکان به افراد داده شد که بین دو روش مستقیم و غیرمستقیم یکی را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: از این پس دیگر این امکان تغییر روش وجود ندارد که سهامداران عدالت بین این دو روش مدیریتی جابجا شوند و انتخاب خود را تغییر دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *