بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد:«اگر گردش پول نقد در آینده کاهش شدیدی داشته باشد باید آن را با انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی جبران کرد. بدون توجه به شرایط، انتشار یک ارز دیجیتال برای بهبود سیستم‌های پرداخت ژاپن مناسب است».

به گزارش برات نیوز، به نقل از بلومبرگ، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد قصد دارد مرحله اول انتشار آزمایشی ارز دیجیتال را در سال آینده میلادی آغاز کند تا آماده افزایش سریع تقاضا باشد.

در آخرین گزارش بانک مرکزی ژاپن آمده است:«برای اطمینان از ثبات و کارآمدی کل سیستمهای پرداخت، لازم است کاملاً  و به شکل مناسبی برای مواجهه با تغییر شرایط آماده باشیم».

 در حالی که بانک مرکزی ژاپن اعلام کرده بود هیچ طرح فوری برای انتشار ارزهای دیجیتال ندارد ولی گزارش روز جمعه نشان می‌دهد این بانک سعی دارد همگام با سایر همتایان خود مثل بانک مرکزی چین پیش برود.

بانک مرکزی چین سالهاست بر روی ارزهای دیجیتال مطالعه می‌کند و در ماه آوریل به برخی بانک‌های خود اجازه داده به صورت آزمایشی از یوان دیجیتال استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: فناوری بلاک‌چین در انتظار قوانین شفاف

تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن در ماه فوریه در مورد برنامه‌های چین ابراز نگرانی کرد و گفت یوان دیجیتال یک چالش برای سیستم فعلی ارز ذخیره دنیا خواهد بود.

 اکثر بانک‌های مرکزی که به مسئله ارزهای دیجیتال پرداخته‌اند با احتیاط با آن برخورد می‌کنند چون خطر اشتباه وجود دارد.

در حالیکه پرداخت‌های غیر نقدی رو به افزایش است، پول نقد هنوز هم یک شیوه رایج برای نقل و انتقال‌ها در ژاپن به‌شمار می‌رود چون بانک مرکزی این کشور دلیل کافی برای تسریع انتشار ارز دیجیتال ندارد.

جبران کاهش نقدینگی پول نقد با انتشار ارز دیجیتال

بانک مرکزی ژاپن در گزارش خود اعلام کرد: «اگر گردش پول نقد در آینده کاهش شدیدی داشته باشد باید آن را با انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جبران کرد.

بدون توجه به شرایط، انتشار یک ارز دیجیتال برای بهبود سیستم‌های پرداخت ژاپن مناسب است».

 نخست وزیر جدید ژاپن دیجیتالی کردن را یک اولویت برتر برای دولت ژاپن می‌داند، مخصوصاً پس از اینکه سیستم‌های فعلی نتوانستند به خوبی از پس پرداخت کمک‌ها به شهروندان ژاپنی طی همه‌گیری ویروس کرونا برآیند.

 بانک مرکزی ژاپن در ماه جولای اقتصاددان ارشد خود را مسئول تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال کرد و قول داد در شرایطی که همه‌گیری ویروس کرونا استفاده از پرداخت‌های غیرنقدی را تسریع می‌کند، تخصص خود در این زمینه را افزایش دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *