انتقال پایتخت از تهران و تهران زدایی موضع مهمی است که مدتهاست مسوولان بر آن متمرکز شده اند تا به راه حل مناسبی دست یابند اما همچنان در پله اول قرار دارند و به هیچ نتیجه راهبردی دست نیافته اند.

به گزارش برات نیوز، موضوع انتقال پایتخت از تهران برای نخستین بار در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی مطرح شد اما به نتیجه نرسید و تا مدت ها از اجرایی شدن این طرح خبری نبود.

تا اینکه در دولت دهم باز این موضوع مطرح شد و به جریان افتاد.از آن به بعد تاکنون جلسات پی درپی با محوریت موضوع انتقال پایتخت از تهران مطرح شده اما به نتیجه نرسیده است .

و اما در سال جاری مسوولان مرتبط با این موضوع جلسات مشترکی را درخصوص جزییات این انتقال داشتند و شهر و استان هایی را نیز برای این منظور درنظرگرفته بودند.

انتقال پایتخت از تهران بدون هزینه

 اواخر شهریور ماه جاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری مبنی بر آمادگی این قرارگاه برای انجام فرآیند انتقال پایتخت از تهران و نهایی شدن تمرکز زدایی از مرکز اداری-سیاسی کشور بدون دریافت هزینه خبر دادند.

پس از ارسال این نامه قرارگاه خاتم الانبیا (ص)، رییس جمهوری نیز دستوری را خطاب به وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد تا این پیشنهاد قرارگاه خاتم خطاب به وزیر راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گیرد.

در این نامه رییس جمهوری  وزیر راه و شهرسازی را مکلف به بررسی راه‌های تمرکز زدایی از تهران یا انتقال مرکز اداری-سیاسی کشور در شورای ساماندهی پایتخت نیز کرد.

ساماندهی تهران کم هزینه تر از انتقال آن

اما در نهایت تمامی این بررسی ها و تحلیل های مسوولان برای انتقال پایتخت درحالی به نتیجه نرسیده که کارشناسان شهرسازی براین باورند که ساماندهی تهران کم هزینه تر از انتقال آن است .

همچنین در بررسی گزارش وضعیت انتقال پایتخت در سایر کشورها از شهری به شهر دیگر یا استانی به استان دیگر مشخص شده که انتقال مرکزیت سیاسی و اداری گزینه‌ای است که می‌تواند نرخ رشد جمعیت در تهران را کاهش دهد.

درکل طرح انتقال پایتخت بسیار طرح بزرگ و مهمی است و دولت برای این انتقال باید هزینه گزافی را پرداخت کند از اینرو این طرح باید از زوایای مختلف بررسی و کارشناسی شود تا درصورت مساعد بودن در تمامی زمینه ها اجرایی شود.

حل مشکل مسکن با خروج خودروسازی از تهران

در همین راستا ابوترابی نماینده مجلس معتقد است: خروج پادگان‌ها، دانشگاه‌ها و دو غول خودروسازی از تهران، از جمله اقداماتی است که باید در ساماندهی پایتخت انجام شود.

اگر این موارد درست انجام شود، مشکل مسکن در تهران نیز کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: انتقال پایتخت از تهران شاید وقتی دیگر!

نظریه‌ای که بعید است اجرای آن ممکن بوده یا حداقل در فاصله زمانی کوتاه قابل اجرا باشد؛ هر چند که خروج پادگان‌ها از کلانشهرها، مصوبه قانونی خاص داشته و همچنین شورای عالی شهرسازی نیز در خصوص توسعه حریم و محدوده شهرها برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن، با افزایش گستره محدوده در چند شهر موافقت کرده است.

مصوبه مجلس انتقال پایتخت از تهران نیست

همچنین فرزانه صادق مالواجرد دبیر «شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران» درباره ماجرای انتقال پایتخت گفت: نامه جدیدی وجود ندارد؛ آنچه در مجلس تصویب شده، انتقال پایتخت نبوده و صرفاً تمرکز زدایی از تهران است.

وی افزود: کارگروه مربوطه برگزار شده و ما به پیش نویس چگونگی تمرکز زدایی از تهران هم رسیده‌ایم.

در جلسه‌ای که شورای ساماندهی پایتخت با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تشکیل خواهد داد، این پیشنهادات برای تمرکز زدایی مطرح خواهد شد.

دبیر شورای ساماندهی پایتخت درباره اینکه آیا منطقه‌ای به عنوان پایتخت جدید انتخاب شده یا خیر؟ گفت: اینکه منطقه خاصی تعیین کرده باشیم یا اینکه انتقال پایتخت به محل به خصوصی انجام بگیرد را کاملاً رد می‌کنم؛ به هیچ وجه به این مرحله نرسیده‌ایم چون اساساً مصوبه مجلس شورای اسلامی، انتقال پایتخت نیست.

بررسی امکان جابه جایی ساختمان‌های دولتی از تهران  

 دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با تأکید بر اینکه پیش نویس چگونگی تمرکز زدایی از پایتخت تهیه شده ادامه داد: این تمرکز زدایی از نظر حمل و نقل و امکان جابه جایی ساختمان‌های دولتی مورد بررسی قرار گرفته و برای آنها برنامه ریزی هایی داریم اما محلی مشخص نیست.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی درباره بررسی هزینه‌های تمرکززدایی از پایتخت نیز بیان کرد: اساساً این پیش نویس وارد اجرا نشده و صرفاً مطالعات اولیه است اما نه مکان مشخص شده و نه هزینه‌های جابه جایی پایتخت.

وی درباره وزارت خانه‌های گزینه جابه جایی از تهران نیز گفت: در این زمینه هم برنامه ریزی نشده و صرفاً شورای ساماندهی پایتخت قرار است دلایل تمرکز زدایی از تهران را بررسی کند در جلسات کارگروه به این دلایل از نظر کارشناسی، دست یافته‌ایم.

صادق مالواجرد درباره نامه اخیر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به رئیس جمهوری و سپس دستور روحانی به وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس شورای ساماندهی پایتخت، خاطرنشان کرد: قرارگاه در این نامه اعلام کرده که اگر قرار به اجرایی شدن این اتفاق باشد، برای انجام آن کمک خواهد کرد اما اساساً هنوز به این تصمیم نرسیده‌ایم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *