“انجمن بلاکچین ایران” با هدف ارتقا و ترویج حوزه بلاکچین، فعالیت خود را از سال 96 آغاز کرده و تا کنون گامهای مؤثری در این حوزه برداشته است.

در سالی که گذشت نبود قوانین مشخص، ممنوعیت‌های مسئولان و برخورد تند برخی رسانه‌ها با فعالان این صنعت ازجمله موانع و مشکلات مهم این حوزه بود که متاسفانه همچنان این موانع وجود دارند.

مدیرعامل انجمن بلاک چین معتقد است:« درمقایسه با کشورهای دیگر با توجه به مصوباتی که هیئت دولت در یکسال گذشته تصویب کرده است هم از لحاظ آزادی عمل، استفاده ازاین فناوری و همچنین عدم شفافیت قوانین و رسیدن به سطح استاندارد جهانی تا حدودی فاصله داریم.»

هرسال شهریور ماه موعد انتخابات انجمن بلاکچین ایران است و « برات نیوز» به بهانه این رویداد با «محمد شرقی» به گفتگو نشسته است که از نظر می گذرد.

ساماندهی حوزه رمزارزها نیازمند توجه ویژه

برات نیوز: در ابتدای گفتگو لطفا توضیح مختصری در خصوص راه اندازی انجمن بلاکچین و شروع به کار آن بفرمایید.

شرقی: “انجمن بلاکچین ایران” فعالیت خود را در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۶ آغاز کرد. حاضرین جلسه مذکور که همگی از فعالین صنعت بلاکچین ایران بودند، تصمیم به ایجاد سازمان مردم نهاد، برای جامعه بلاکچین ایران گرفتند. لذا با برگزاری انتخابات، اعضای هیئت موسس تعیین شد و پس از رایزنی هیئت موسس انجمن؛ در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۶ با نام “انجمن بلاکچین ایران” اعلام موجودیت کرد.

 پس از آن هیئت موسس در طی جلسات خود، اقدام به تهیه و تدوین چارچوب اساسنامه کرد و نسبت به اقدامات اولیه مثل راه اندازی سایت و گروه‌ها و کانال‌های ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی مختلف اقدام کرد.

تلاش‌ها برای ثبت رسمی و قانونی انجمن ادامه داشت تا نهایتا وزارت کشور مجوز این انجمن را صادر کرد و در 24 تیرماه 98 با نام “انجمن فناوران زنجیره بلوک” در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به عنوان سازمان مردم نهاد و انجمنی علمی و غیر انتفاعی به ثبت رسید.

بیش از یک سال از ثبت انجمن بلاک چین به صورت رسمی و به عنوان یک سازمان مردم نهاد با مضوعیت علمی- تخصصی در وزارت کشور می‌گذرد. به صورت مختصر می توان گفت انجمن بلاک چین یک مجموعه سیاسی و مستقل، غیرانتفاعی و داوطلبانه است.

برات نیوز: هدف انجمن از تاسیس آن چه بوده و اینکه تا کنون توانسته اهداف خود را محقق کند؟

شرقی: هدف اصلی از تأسیس این انجمن که با مدیریت علمی فعالیت خود را آغاز کرده، ترویج و ارتقای فناوری بلاک چین در کشور است. ارتباط با دانشگاه و نهادهای فعال، برگزاری رویدادها و دوره‌های آموزشی به صورت رایگان در سراسر کشور از مهمترین فعالیت‌های انجمن است.

همچنین در این مدت با برگزاری رویدادهای متعدد در تهران و دیگر شهرهای کشور، فعالیت خود را در راستای ترویج این فناوری ادامه داد و با همکاری با نهادهای علمی از جمله دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، برای رشد و توسعه شبکه متخصصین وعلاقمندان این فناوری تلاش کرده است.

با توجه به رسالت اصلی انجمن و ترویج این فناوری در کشور، تا کنون دراستان‌های شیراز، اصفهان، مازندارن، کرمانشاه، کیش وهمچنین دیگر استان‌ها، به صورت رایگان تمامی دوره‌ها را برگزار کرده است. در حوزه ارتباط با دانشگاه‌ها، با دانشگاه‌های مطرحی چون دانشگاه شریف، مالک اشتر، امام حسین،علامه طباطبایی، اصفهان، شیراز تا کنون تعاملات بسیار خوبی داشته‌ایم.

همچنین با نهادهای حاکمیتی و متولی این حوزه در بخش‌های مختلف که مؤثرترین آنها تا کنون، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده، متناسب با موضوعات مطرح شده ارتباط‌های خوبی شکل گرفته است.

بیشتر بخوانید: فیلتر شدن جدید چند سایت‌ ارز دیجیتال

برات نیوز: به غیر از برنامه‌های علمی، انجمن در چه زمینه های دیگری فعالیت داشته است؟

شرقی: با توجه به اینکه در حوزه رگولاتوری تکنولوژی، فضایی در کشور ایجاد شد، در مبحث قانونگذاری و ضرورت این حوزه به غیر از فعالیت‌های صرفا علمی انجمن، به نسبت پتانسیل موجود، توانستیم گام‌های بسیار مؤثری در این زمینه برداریم.

ازجمله فعالیت ما در بخش حقوقی، تشکیل کارگروه‌های تخصصی، از جمله استخراج رمزارزها و تسریع در قانونگذاری بوده است.

بیشتر از یکسال است که تلاش کردیم با روشنگری و شفاف سازی اطلاعات، به حاکمیت و قانونگذار کمک کنیم که تصمیم‌های مناسب‌تر و با دید بهتری در این حوزه اتخاذ کنند.

برای اطلاعات بیشتر، تمامی فعالیت‌های ما به صورت بیانیه، خبر و اطلاعیه در سایت انجمن منتشر می‌شود؛ همچنین در سایت و کانال‌های انجمن به صورت کامل تشریح شده است.

همچنین همراهان می توانند فیلم رویداد های ماهیانه “انجمن بلاکچین ایران” را نیز در اپارات مشاهده نمایند.

برات نیوز: چه مشکلات و موانعی بر سر راهتان، وجود داشته و تا کنون چه اقداماتی در این زمینه‌ها انجام داده اید؟

شرقی: این فناوری به عنوان یک فناوری پیشرو دارای معایب و مزایای خاص خود است. هم از جهت ورود این فناوری به کشور و هم از جهت استفاده عامه مردم، همواره مشکلات و موانعی بر سر راه آن وجود داشته و دارد؛ قانونگذار هم تصمیمگیر اصلی در این زمینه است و ما هم به عنوان بازوی فکری و علمی سعی داریم به حاکمیت و قانونگذار کمک کنیم.

از ابتدا، نبود یک قانون مشخص در این حوزه از مشکلات اولیه و اصلی بود؛ از طرفی از همان ابتدا با  برخوردهای قهری در حوزه استخراج روبه رو شد. برخورد تند برخی رسانه‌های رسمی کشور به این حوزه نیز که به زعم ما ناشی از نداشتن اطلاعات کافی بود از موانع و مشکلاتی بود که با آن روبه رو بودیم.

برات نیوز: برای تعدیل کردن این موانع چه اقداماتی انجام دادید؟

شرقی: سعی کردیم در طول این یکسال با رسانه‌ها و نشریات مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب، تصویری شفاف از این حوزه ارائه دهیم که باعث تعدیل فضا در این زمینه شد.

برات نیوز: فاصله ما با کشورهای دیگر و به عبارتی استاندارد در این حوزه تا چه حد است؟

شرقی: ما با استانداردهای قانوگذاری در این بخش فاصله بسیار داریم. همچنان ازنبود قانون شفاف در بسیاری از موضوعات رنج میبریم به عنوان مثال در حال حاضر تبادل هر گونه رمز ارز ممنوع است. مثلا اتفاق جالب و تاسف‌بار در این حوزه اینکه، در نمایشگاه پول و بانکداری یکی از پلتفرم های تبادل رمزارز، جایزه بهترین استارتاپ را می‌گیرد و فردای آنروز فیلتر می‌شود.

در واقع، مجموعه‌ای از این اتفاقات فضای فعالیت بلاکچین را به صورت رسمی تقریبا از بین برده است زیرا نبود شفافیت در قانونگذاری فقط گریبانگیر فعالان آن حوزه خواهد شد که متاسفانه در حوزه رمزارزها با این مشکل بسیار دست به گریبان هستیم.

در مجموع با کشورهای دیگر و رسیدن به استاندارد فاصله بسیاری داریم و با توجه به مصوباتی که هیئت دولت در این یکسال تصویب کرده است باید گفت از لحاظ آزادی عمل و استفاده از این فناوری و از طرفی شفافیت قوانین، از جهان عقب هستیم.

از طرفی شاید بتوان گفت این روندی طبیعی است؛ زیرا کشور ما در حال توسعه است و این بخش هم نسبت به سایر حوزه ها مستثنی نیست و شاید تا رسیدن به سطح کشورهایی چون ژاپن، امریکا، آلمان، و سوییس که هم در بخش‌های علمی و هم قانونگذاری، بخش‌های توسعه نرم افزاریا پروتکل‌های بلاک چین پیشرو هستند فاصله بسیار داریم.

به هر حال با دید منصفانه باید گفت ایران هم در ابتدای راه است و این قانونگذاری‌ها حتما تأثیرگذار بوده و شاید در این برهه زمانی، مقایسه با دیگر کشورها عادلانه نباشد و باید با توجه به زیرساخت‌های کشور به مسائل نگاه کنیم، اما از زاویه دیگر به صراحت میتوانم بگویم نسبت به پتانسیل خودمان، خوب عمل نکرده و در جایگاه مطلوب قرار نداریم.

به خصوص در حوزه استخراج رمزارزها که نهادهای مرتبط با آن بسیار تعلل کرده و حدود یکسال فرآیند قانونگذاری، تصویب و شرایط مجوزها به طول انجامید که با توجه به سرعت و رشد این فناوری اگر بخواهیم اینگونه حرکت کنیم عقب ماندگی مان از دنیا هر روز بیشتر وبیشتر خواهد شد.

زیرا صنعت استخراج را با مشابه یخ فروشی می دانند به این معنی که ثانیه ها ارزشمند هستند و کندی فرایند ها در این زمینه مشکلات عدیده ای را برای فعالان این صنعت ایجاد کرده است.

همچنین در بحث تبادل همواره دارای مشکلات عدیده هستیم و جالب است که روزانه تعداد بسیار بالایی تبادل بیت کوین و دیگررمزارزها، د حال انجام است اما در طرف مقابل، این اتفاق همچنان در زمره ممنوعیت‌ها قرار دارد.

 امیدواریم جهت ساماندهی حوزه رمزارزها در کشور، قانونی اعمال شود که بتوان آن را اجرایی کرد. زیرا قانونی که در حال حاضر وجود دارد، مطابق با واقعیت و قابل اجرا نیست. بسیاری شرکت‌های دانش بنیان وجود دارند که دارای مشکلات قانونی در زمینه محصولاتشان هستند و انجمن هم به عنوان یک نهاد علمی پیشنهادات خود را مطرح می‌کند و امیدوار است که به زودی به نتایج مثمرثمر برسد.

برات نیوز: آیا میتوان امیدوار بود که حوزه ارزدیجیتال در ایران به شکل ایده آل آن درآید و آن شکل ایده آل چیست؟

شرقی: در حوزه فعالیت رمزارزها با توجه به اینکه ایران تقریبا از معاهده‌های بین المللی بی بهره است و از همه بدتر اینکه امکان پرداخت های بین المللی بیش ازهر زمانی، برای ایرانی‌ها سخت تر شده ( چه دریافت چه واریز ) و معاهدات مالی، در حال حاضر به یک بحران تبدیل شده است اما با تمیمی این مشکلات، ایران دارای ظرفیت فوق‌العاده بالایی است.

با توجه به اینکه رمزارزها به عنوان راه دومی برای معاملات و پرداخت های فعلی هستند، کشور ما با بهره گیری از این فرصت، می تواند به کمک تفاهم نامه های بین کشوری، بستر و تعریف جدیدی از تعاملات بین المللی را به دنیا ارائه و معرفی کند و به عنوان یک بازیگر مؤثر ایفای نقش نماید که البته تا رسیدن به این ایده‌آل، فاصله بسیار داریم.

در حال حاضر کشورهایی مثل آلمان، سوئیس، ژاپن و چین، قانونگذاری خوبی در بحث تبادل دارند. انواع توکن ها را دسته بندی وتعریف کرده اند که ما میتوانیم نسبت به شرایط کشور از آنها استفاده و آن قوانین را اصلاح کنیم. خوشبختانه بسترهای لازم هم از طریق قانونگذاران و هم از جهت پتانسیل فنی کشور و نیروهای متخصص، کاملا فراهم است.

ارز دیجیتال

برات نیوز: برای ورود افراد تازه کار به این حوزه چه پیشنهاداتی دارید؟

شرقی: ببینید برای ورود به این حوزه ها روشهای مختلفی وجود دارد. خود من شیفته فناوری و مفاهیم علمی این بخش بودم و با کشش بسیار به این حوزه وارد شدم و در حال حاضر هم یک شرکت دانش بنیان در این حوزه بنا کرده ایم و بر روی توسعه فناوری بلاکچین در حال تحقیق و فعالیت هستیم.

 اما ورود برای عامه مردم عموما به صورت سرمایه گذاری از طریق خرید توکن یا کوین های مطرح یا از طریق مشارکت در عملیات استخراج یا همان ماینیگ میتواند میسر باشد.

اغلب افراد ، خرید توکن را استفاده میکنند به دلیل اینکه ماینیگ یک کار تخصصی و یک صنعت است اما برخی به جهت اینکه اخباری می شنوند که مثلا اطرافیانشان ازاین راه سودی کسب کرده اند ، اشتیاق برای ورود به این حوزه پیدا کرده و وارد بازار سرمایه گذاری میشوند.

پیشنهاد من به عنوان فعال این حوزه، این است که  بروی هر کدام از نام های مشهور بازار رمزارز که می خواهند سرمایه گذاری کنند، ابتدا سپید نامه یا whitepaper آن را حتما مطالعه کنند و آشنایی نسبی حاصل کنند، همچنین در نظر بگیرند چه مشکلی را حل می کند چقدر امکان عملیاتی شدن دارد. اگر توجیه نشدید دلیل برای سرمایه گذاری وجود ندارد. نکته دیگر اینکه با توجه به نوسانات بسیار زیادی که این بازار نسبت به بازارهای دیگر دارد سرمایه گذاری فوق العاده پر ریسکی دارد، بنابراین پولی را سرمایه گذاری کنند که احتیاجی به آن ندارند و حتما سرمایه گذاری دراز مدت انجام دهند.

برات نیوز: انتخابات “انجمن بلاکچین ایران” در حال حاضر در چه وضعیتی قراردارد؟

شرقی: طبق مصوباتی که در آیین نامه انجمن وجود دارد، شهریورماه هر سال زمان برگزاری انتخابات است. با توجه به اینکه در حال حاضر دو کارگروه تبادل رمزارزها در انجمن فعال هستند، اعضای انجمن میتوانند به عنوان نامزد ثبت نام کرده و اطلاعاتشان در سایت آپلود میشود و در روز انتخابات افراد می توانند به نامزد مورد نظرشان رای دهند وهیئت رییسه آن کارگروه را تشکیل دهند.

 هیئت رییسه به عنوان بازوی مشورتی و کمک به تصمیم سازی انجمن فعالیت میکند، اختیاراتی دارد وبه نوعی آن حوزه تخصصی را به عنوان پیشران مدیریت میکند.

 در هر کارگروه، بین سه تا پنج نفر از افراد می توانند انتخاب شوند و در چارچوب اساسنامه و آیین نامه های مربوط به کارگروههای انجمن فعالیت کنند. در حال حاضر هم یک انتخابات برای هیئت رییسه ماینیگ داریم که روز 22 شهریور ماه انتخابات را برگزار می‌کنیم .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *