ایرانمنتخب سردبیر

انحصار خودرو برداشته شود

انحصار خودرو

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بخش بزرگی از وضعیت نابسامان خودرو در کشور به انحصار تولید خودرو برمی‌گردد. انحصاری که مانع از قیمت‌گذاری‌های درست و تولید خودروهایی با کیفیت در کشور می‌شود. مجلس شورای اسلامی در دور جدید قول داده که برای رفع این مشکل اقداماتی داشته باشد. با برات نیوز همراه باشید.

برای حل مشکلات موجود در حوزه خودرو ابتدا باید دولت اراده‌ای برای کاهش قیمت و مهار افسارگسیختگی و رسیدگی به این خواست عمومی را داشته باشد. تا زمانی که این خواسته به همراه برنامه وجود نداشته باشد زحمت دیگران در این زمینه نتیجه‌ای نخواهد داشت.

پیش فروش خودرو در کشور نشانه‌ای از توانمندی صنعت خودرو برای پاسخ‌گویی درست و قابل قبول به نیازهای کشور است. باید تلاش شود که قیمت خودرو کاهش یافته و یک زمین بازی درست برای رقابت شرکت‌های تولیدکننده ایجاد شود.

چرا از ورود بخش خصوصی به این حوزه جلوگیری می‌شود؟ چرا خودروسازان در انبارهایشان خودرو دپو کرده‌اند؟ همه این سوالات و معضلات با خارج کردن انحصار خودرو قابل حل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: قیمتها در بازار خودرو می تازند


رضاحسینی عضو کمیسیون صنایع مجلس در این باره می گوید: متأسفانه در کشور ما آنقدر صبر می‌کنند که طرف وارد باتلاق شود، بحران ایجاد شود و بعد با تغییر ظاهری یک مدیر می‌گویند با تخلف برخورد شده است اما دو ماه بعد عفونت از جای دیگری سر می‌زند و کشور را دچار مشکل می‌کند.

وی افزود: ما باید از صنایع خودکفایی سپاه، قرارگاه سازندگی و صنایع دفاعی سپاه استفاده کنیم. چه اشکالی دارد از این متخصصان دعوت به همکاری شود؟. باید دعوای سیاسی و گروهی کنار گذاشته شود تا نهایتا محصول با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

حسینی همچنین گفت: متأسفانه تحریم‌ها بهانه شده و هر کاری می‌خواهند انجام دهند، حرف از تحریم می‌زنند در حالی که خیلی چیزها ربطی به تحریم ندارد و اتفاقا تحریم باید باعث شود که ما به خودکفایی برسیم.

بیشتر بخوانید: صدور روزانه 2 هزار فاکتور برای پیش خریداران ایران خودرو


وی در ادامه با تأکید بر ضرورت از بین بردن انحصار خودروسازان خاطرنشان کرد: هر جا انحصار بوده مشکل ایجاد شده است. ما تعدادی خودروساز غیردولتی در بخش خصوصی داریم. آیا آن‌ها اعتصاب و درگیری و مشکلات خودروسازان داخلی را داشتند؟ آن‌ها خودرو را با کیفیت خوب تولید می‌کنند و مشتری با میل خود آن را انتخاب می‌کند. این همان مشکلی است که در حوزه ورزش با باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس داریم. یک عده از وجود چنین بنگاه‌های اقتصادی در کشور نفع می‌برند.


این عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن در پایان خاطرنشان کرد: ما در کمیسیون صنایع به موضوعات مرتبط با حوزه خودرو ورود خواهیم کرد و امیدوارم بتوانیم راهکار قابل قبولی در این زمینه ارائه کنیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید