با توجه به اجرای مصوبه مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی، پیام رسان های اجتماعی تا 30 بهمن برای ثبت نام دریافت مجوز فرصت دارند.

به گزارش برات نیوز، در راستای اجرای مصوبه شورای عالی فضای مجازی درخصوص سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، متقاضیان دریافت مجوز پیام‌رسان اجتماعی تا ۳۰ بهمن ‌ماه برای ثبت‌نام فرصت دارند.

این درحالی است که تدوین سندسیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی در نسخه اولیه تدوین شد.

اصلاح و نهایی شدن سند فعالیت در فضای مجازی با هماهنگی دستگاه های مرتبط

این سند پس از مشورت و رایزنی با تنظیم گران مرتبط از جمله نمایندگان معاونت علمی و فناوری رئیس ‏جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا.، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام صنفی رایانه ­ای کشور تدوین شد.

درهمین حال سندسیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی به طور خاص با مشارکت فعال مرکز ملی رقابت که در قالب کارگروهی تخصصی گرد هم آمدند، اصلاح و نهایی شد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز مردادماه سال جاری از ابلاغ سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی خبر داده بود.

جلوگیری از آسیب ها و تهدیدات ناشی از تحولات در فضای مجازی

وی در خصوص اهداف این سند تصریح کرد: مرکز ملی فضای مجازی دراین سند اهدافی از جمله “استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات ناشی از تحولات پرشتاب عرصه فضای مجازی” را دنبال می کند.

فیروزآبادی ادامه داد: “انتظام‌بخشی و مدیریت ابعاد و مسائل نوپدید این فضا”،”تضمین حفاظت حداکثری از حقوق کسب‌وکارها” و “برنامه‌ریزی همه‌جانبه برای بهبود شرایط کسب‌وکار مرتبط با فناوری‌های مجازی” از دیگر اهداف تعریف شده در سند مرکز ملی فضای مجازی است.

فیروزآبادی اظهار کرد: مرکز ملی فضای مجازی در صدد تدوین سازوکاری برآمد که علاوه بر حمایت از رقابت و مقابله با شکل‌گیری انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی نیز حمایت کند.

کاهش موانع ورود کسب و کارهای نوپا سند فعالیت در فضای مجازی

وی افزود:در این سند به محورهایی از جمله کاهش موانع ورود کسب‌‏وکارهای نوپا به بازار سکوها وارتقاء کیفیت و مطلوبیت خدمات ارائه‌شده به کاربران را نیز پرداخته شده است .

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: پس از مطالعات دقیق کارشناسی، بررسی شیوه‌های مواجهه در سایر کشورها و بررسی دقیق چالش‌ها و منازعات شکل‌گرفته در داخل کشور شکل گرفت.

وی ادامه داد: دراین سند به مباحثی از جمله محدودسازی کاربران سکوها برای استفاده همزمان از خدمات سکوهای رقیب، ایجاد وابستگی میان خدمات ارائه‌دهندگان و ادغام‌ها یا تملک‌های غیررقابتی پرداخته شد.

فیروزآبادی تصریح کرد:عدم رعایت بی‌طرفی دستگاهی و بی‌طرفی سکویی، عدم شفافیت الگوریتم‌های مورد استفاده توسط سکوها و سوءاستفاده از قدرت مسلط در بازار جهت تحمیل بندهای قراردادی ناعادلانه از دیگر مواردی بود که به آن پرداخته شد.

به گفته وی سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی در نسخه اولیه تدوین شده است.

تعیین تکلیف اقدامات ضد رقابتی در فضای مجازی

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار کرد: درمفاد این سند، مصادیق اقدامات ضدرقابتی در بازار کسب‌وکارهای فضای مجازی را روشن ساخته است.

وی افزود:سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی از طریق ایجاد و ارتقاء شفافیت، ارائه‌دهندگان خدمات سکو را از تبعیض قائل شدن میان کسب‌وکارهای بهره‌­بردار منع کرده است .

فیروز آبادی اعلام کرد:این سند فعالیت شبکه های مجازی که با سوءاستفاده از قدرت و موقعیت بازار برای محدودسازی رقبا مقابله کرده و ادغام‌ها و تملک‌هایی که انحصار را تقویت می‌کنند، محدود خواهد ساخت.

اعلام سایت ثبت نام پیام رسان های اجتماعی از سوی سازمان رگولاتوری

در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اطلاعیه‌ای از فرصت پیام رسان های اجتماعی تا 30 بهمن برای ثبت نام دریافت مجوز خبر داد.

این سازمان همچنین اعلام کرد: در راستای اجرای مصوبه شورای عالی فضای مجازی درخصوص سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، متقاضیان می توانند با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به آدرس www.cra.ir در بخش خدمات الکترونیک، سامانه ثبت اطلاعات پیام‌رسان، برای ثبت‌نام اقدام کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *