تکنولوژیمنتخب سردبیر

مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی قانونمند شد

انحصار سکوهای فضای مجازی

با ابلاغ سند مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی ،حمایت از رقابت و مواجهه با شکل‌گیری انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی قانونمند شد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور از ابلاغ سند مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی خبر داده و گفته است : با توجه به وجود دغدغه ایجاد انحصار در فضای کسب‌وکار سکوهای فضای مجازی و نحوه مواجهه با آن در کشور ما برآن شدیم تا سند مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی را تدوین و تهیه کنیم.

سید ابوالحسن فیروزآبادی درادامه با اشاره به این موضوع که اتحادیه اروپا فعالیت قابل توجهی را در حوزه اقتصاد سکویی آغاز کرده گفته است: قانون‌گذاری و تنظیم‌گری در حوزه تقویت رقابت و مقابله با انحصار، تقریبا در اکثر کشورهای دنیا از دو سال پیش با جدیت آغاز شده است.

وی درادامه افزوده است :ما نیزدر داخل کشور با روند رو به افزایش چالش‌ها، پرونده‌ها و منازعات مرتبط با شکل‌گیری انحصار یا بروز و ظهور رفتارهای ضد رقابتی در بازار کسب‌وکارهای فضای مجازی کشور رو به رو بودیم به همین دلیل بر لزوم تدوین سند جامعی دراین خصوص تاکید شد.

وی با اشاره به دستاوردها و نکات مثبت توسعه اقتصاد سکویی در دنیا و به تبع آن در کشور، اظهار کرده است: به واسطه ویژگی‌های منحصر به فردی چون بهره‌گیری از صرفه اقتصادی ناشی از توسعه مقیاس و توسعه قلمرو، کنترل قابل توجه بر کلان داده‌ها و بهره‌گیری از اثرات قدرتمند شبکه‌ای، نگرانی‌های جدی در خصوص شکل‌گیری و تقویت انحصارها و کاهش رقابت‌پذیری و افزایش موانع ورود به بازار برای کسب‌و‌کارهای نوپا در این زمینه وجود دارد.

بهبود شرایط کسب و کار در فضای مجازی

وی از رشد کسب و کارهای اینترنتی به عنوان یکی از محورهای تدوین سند مقابله با انحصار فضای مجازی یاد کرده و گفته است: برنامه‌ریزی همه‌جانبه برای بهبود شرایط کسب‌وکار مرتبط با فناوری‌های مجازی به عنوان یکی از اهداف مهمی بود که مرکز ملی فضای مجازی دراین سند بر آن تاکید داشته است .

فیروزابادی همچنین گفته است: استفاده از فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات ناشی از تحولات پرشتاب عرصه فضای مجازی، انتظام بخشی، مدیریت ابعاد و مسائل نوپدید این فضا و تضمین حفاظت حداکثری از حقوق کسب و‌کارها از دیگر اهدافی بود که این مرکز در سند مقابله با انحصار فضای مجازی به آن پرداخته است.

وی بیان داشته است: مرکز ملی فضای مجازی با توجه به اهداف مذکوردر صدد تدوین سازوکاری برآمد که علاوه بر حمایت از رقابت و مقابله با شکل‌گیری انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی و کاهش موانع ورود کسب‏وکارهای نوپا به بازار سکوها، ارتقاء کیفیت و مطلوبیت خدمات ارائه شده به کاربران را نیز مدنظر قرار دهد.

بررسی و کارشناسی چالش های پیش روی

فیروزآبادی به انجام کارشناسی های لازم درتدوین این سند و بررسی چالش های پیش رو اشاره کرد و بیان داشته است  : درابتدای راه ما اقدام به بررسی چالش ها و منازعات شکل گرفته درکشور کردیم که زمینه اغلب آن ها مواردی چون محدودسازی کاربران سکوها برای استفاده همزمان از خدمات سکوهای رقیب، ایجاد وابستگی میان خدمات ارائه دهندگان، ادغام‌ها یا تملک‌های غیر رقابتی، عدم رعایت بی‌طرفی دستگاهی و بی‌طرفی سکویی، عدم شفافیت الگوریتم‌های مورد استفاده توسط سکوها و سوء استفاده از قدرت مسلط در بازار جهت تحمیل بندهای قراردادی ناعادلانه بود.

وی در ادامه گفته است :پس از مطالعات دقیق کارشناسی، بررسی شیوه‌های مواجهه در سایر کشورها و بررسی دقیق چالش‌ها و منازعات شکل گرفته در داخل کشور، سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی در نسخه اولیه تدوین شد.

این مقام مسوول درادامه به اخذ مشاوره از نهادهای مرتبط اشاره کرده و بیان داشته است : پس از تدوین نسخه اولیه این سند ،مشورت و رایزنی با تنظیم‌گران مرتبط از جمله نمایندگان معاونت علمی و فناوری رییس‏ جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت صنعت و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و به طور خاص با مشارکت فعال مرکز ملی رقابت که در قالب کارگروهی تخصصی گرد هم آمدند انجام شد و سند اصلاح و نهایی شد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور همچنین اظهار داشته است :درمفاد این سند، محدودیت هایی در حوزه روشن سازی مصادیق اقدامات ضد رقابتی در بازار کسب‌وکارهای فضای مجازی، ایجاد و ارتقاء شفافیت،منع ارائه دهندگان خدمات سکو از تبعیض قائل شدن میان کسب‌وکارهای بهره‌بردار،مقابله با سوء استفاده از قدرت و موقعیت بازار برای محدودسازی رقبا و ادغام‌ها و تملک‌هایی که انحصار را تقویت می‌کنند، دیده شده است.

سند مقابله با انحصار سکوها راهی برای مقابله با چالش های نوظهور

فیروز آبادی اظهار کرده است : در تدوین سند مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی وظایف مرکز ملی رقابت هم دیده شده که بر اساس آن مرکز ملی رقابت مکلف شده تا تعاریف و معیارهای تصمیم‌گیری خود را با درنظر گرفتن ویژگی‌های کسب‌وکارهای فضای مجازی به روز کرده و با توجه به این که ماهیت ایجاد انحصار در این فضا بیشتر نیازمند تنظیم‌گری پیشینی است، رویه های تحقیق و تفحص خود را با هدف شناسایی زود هنگام نشانه‌های بروز انحصار، فعال کند.

به گفته وی تدوین این سند باید راهی برای مقابله با پرونده ها و چالش‌های نوظهور و رو به افزایش مرتبط با ایجاد انحصار یا ارتکاب رویه‌های ضدرقابتی در میان کسب‌وکارهای فضای مجازی باشد.

این مقام مسوول اظهار کرده است :این سند به دستور رییس جمهوری ابلاغ شده و امید است تا راهگشا و راهنمای شورای رقابت به عنوان متولی و تنظیم‌گر رقابت کشور باشد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید