روزهای سیاه نفت تمامی ندارد. امروز چهارمین روزی است که کاهش قیمت نفت را تجربه می‌کنیم. نگرانی‌ها نسبت به تشدید مبتلایان ویروس کرونا بر روند تقاضای نفت به صورت جهانی تاثیر گذاشته و قیمت آن را برای چهارمین روز متوالی کاهش داده است.

کاهش قیمت نفت برنت به 42 دلار

به گزارش برات نیوز، با این کاهش مجدد، قیمت نفت برنت در معاملات دیروز به میزان 8/0 درصد کاهش یافت و به  به ۴۲ دلار و ۳۰ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز گذشته ۳۱ سنت کاهش داشت.

به نظر می‌رسد اوضاع بازار نفت مبهم است و تقاضا پیش از این هم ضعیف بوده و حتی پس از این که روز دوشنبه عربستان سعودی و روسیه هیچ سیگنالی درباره احتمال تجدیدنظر در برنامه افزایش تولید اوپک پلاس در ژانویه ارسال نکردند، وضعیت عرضه هم ابهامات جدیدی پیدا کرد.

محدودیت افزایش تولید نفت

گروه اوپک پلاس در حال حاضر تولیدش را ۷.۷ میلیون بشکه در روز محدود کرده است اما قصد دارد طبق توافق اولیه، تولیدش را در ژانویه سال ۲۰۲۱ حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

لیبی که تولیدش در ژانویه تقریبا متوقف شده بود، پس از آتش بس گروههای رقیب به سرعت در حال افزایش تولید است و تولید میدان الشراره که بزرگترین میدان نفتی لیبی است و در ۱۱ اکتبر بازگشایی شد، اکنون به حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز معادل نصف ظرفیت تولیدش رسیده است.

حمایت از بازار نفت

با این حال سه منبع آگاه در اوپک پلاس اظهار کردند که در صورت لزوم برنامه افزایش تولید در ژانویه ممکن است مورد بازنگری قرار گیرد.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در نشست روز دوشنبه خود در واکنش به نگرانیهای فزاینده سرمایه گذاران نسبت به افزایش موارد ابتلا به بیماری و اوضاع بازار نفت ، وعده داد از بازار نفت حمایت کند.

بیشتر بخوانید: کاهش نفت جهانی تا کی ادامه دارد؟

پیش بینی IMF از اوضاع بازار نفت

در همین راستا صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که قیمت نفت در سال 2021 نیز در همین محدوده 40 تا 50 دلار باقی مانده و رشد چندانی نخواهد داشت.

این موضوع موجب فشار روی صادرکنندگان خاورمیانه ای می‌شود. صندوق بین المللی پول در به روزرسانی گزارش “دورنمای اقتصاد منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی” اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این منطقه امسال ۴.۱ درصد افت می کند. پیش بینی اخیر ۱.۳ درصد در مقایسه با پیش بینی آوریل ۲۰۲۰ این وام دهنده مورد بازبینی نزولی قرار گرفته است.

چه کشورهایی بیشترین آسیب را می‌بینند؟

اگر این اتفاق رخ دارد انتظار می رود اقتصادهای صادرکنندگان نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا آسیب بیشتری دیده و ۶.۶ درصد در سال ۲۰۲۰ کوچک شوند. شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی با افت شش درصدی اقتصادهایشان در سال ۲۰۲۰ روبرو می شوند و سپس رشد ۲.۳ درصدی در سال ۲۰۲۱ خواهند داشت.

قیمت نفت مهمترین عامل برای احیای اقتصاد صادرکنندگان نفت به خصوص کشورهایی مانند عربستان سعودی، عراق، ایران، امارات متحده عربی، بحرین و کویت است که این کالا عمده درآمدهایشان را تشکیل می دهد.

اگرچه قیمتهای نفت از سقوط تاریخی که در مارس داشتند، بهبود پیدا کرده اند اما شاخص نفت برنت همچنان حدود ۴۰ درصد پایینتر از سطح قیمت پیش از شیوع ویروس کرونا مانده است و در معاملات روز دوشنبه بازار لندن ۴۲ دلار و ۸۷ سنت در هر بشکه معامله شد.

دورنمای مبهم اوضاع بازار نفت 

در موج جدید ویروس کرونا و روزهای پیش از انتخابات آمریکا و وضعیت بد اقتصادی اکثر کشورهای دنیا، جایی برای افزایش تقاضای جهانی نفت باقی نمانده و دورنمای تقاضا به شدت مبهم است.

این موضوع به کاهش چندباره قیمت نفت منجر شده است که مشخص نیست تا کی می تواند پایدار باشد. اوپک دورنمای تیره تری را برای امسال متصور است و پیش بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ماه گذشته به ۹۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داد که ۹.۵ میلیون بشکه در روز کاهش سالانه نشان می دهد.

این گروه دورنمای تقاضا برای نفت را ضعیف توصیف کرده و هشدار داده که ریسکها بالا مانده و به سمت نزول متمایل هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *