اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

چه محدودیت‌هایی برای ایجاد رمزارز ملی وجود دارد؟

ایجاد رمزارز ملی

در سال‌های گذشته لزوم ایجاد رمزارز ملی توسط برخی کشورهای اتحادیه اروپا مطرح شده است. ایران هم از این قافله عقب نمانده و مقامات اعلام کرده‌­اند برای غلبه بر تسلط دلار نیاز به رمزنگاری ارز ملی است. اما این موضوع هنوز در ایران با محدودیت‌هایی همراه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب از برات نیوز همراه باشید.

فرزین فردیس، عضو کمیسیون اقتصاد نوآور و تحول اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به این محدودیت‌ها اظهار داشت:

بزرگ‌ترین محدودیت در زمینه ایجاد رمزارز ملی در ایران، این است که نهادها باید سایر ارزهای رمزنگاری‌شده را هم به‌رسمیت بشناسند. اما هنوز محدودیت‌های قانونی در این زمینه وجود دارد.

از نظر فردیس، به‌رسمیت‌شناختن سایر ارزهای رمزنگاری‌شده به این معنی است که اگر شخصی به‌عنوان یک صادر‌کننده یا واردکننده‌ای که تمام یا بخشی از پول کالا را با استفاده از رمزارزها پرداخت یا دریافت کرده باشد، بتواند از گمرک یا بانک مرکزی، گواهی‌های لازم را دریافت کند و در سیستم داخلی با مشکلی مواجه نشود.

وی عنوان کرد:

نکته مهم‌تر در ایجاد رمزارز ملی این است که سازمان امور مالیاتی و جامعه حسابرسان هم این موضوع را قبول کنند.

سازمان امور مالی باید بپذیرد که بخشی از حساب‌ها از طریق رمزارز انجام شده و سازمان جامعه حسابرسان هم هویت این موضوع را مجهول نداند.

محدودیت‌های ایجاد رمزارز ملی

فردیس همچنین افزود:

تعدادی از صرافی‌ها باید کار تبادل رمزارز را انجام دهند.

از نظر وی در صورت حل‌شدن این محدودیت‌ها، ایران هم مانند کشورهای دیگر، ظرفیت خوبی برای تجارت با رمزارزها دارد. رضا قربانی، سردبیر ماهنامه عصر تراکنش به‌گونه‌ای دیگر به موضوع محدودیت ایجاد رمزارز ملی نگاه می‌کند. وی اعتقاد دارد:

پول نقد دیجیتال و دور زدن تحریم‌ها فقط توسط سیستم‌های متمرکز با هزینه کمتر امکان‌پذیر بوده و مطرح‌شدن آن توسط برخی‌ افراد نشانگر عدم‌شناخت آن‌ها از اکوسیستم مالی کشور است.

محدودیت‌های ایجاد رمزارز ملی بیشتر از این موارد است

محدودیت‌های ایجاد رمزارز ملی به این موارد ختم نمی‌شود. تحریم‌های آمریکا هم موضوع دیگری است که در این رابطه مطرح می‌شود. آمریکا در سال گذشته با اعمال تحریم توانست بسیاری از صرافی‌های رمزارز (به‌خصوص صرافی‌هایی را که فعالیت بین‌المللی دارند) را تشویق به قطع دسترسی کاربران ایرانی کند و مشکل‌های زیادی برای فعالین ایرانی در عرصه رمزارز ایجاد کند. با ‌این ‌حال،کارشناسان معتقدند که آمریکا نمی‌تواند به‌طور کامل ارز رمزنگاری‌شده ملی ایران را تحریم کند، زیرا ایران می‌تواند با کشورهای دوست به‌توافق کامل برسد و روابط مالی و بانکی را در قالب رمزارز انجام دهد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید