تکنولوژیمنتخب سردبیر

ایرانسل در حضور خبرنگاران از اینترنت 5G رونمایی کرد

اینترنت 5G ایرانسل

ایرانسل امروز (۷ مرداد) دومین سایت نسل ۵ خود را در ساختمان مرکزی این شرکت رونمایی کرد. نکته جالب توجه آنجاست که گوشی مجهز به اینترنت 5G ایرانسل توانست سرعت ۱/۵ گیگ‌برثانیه را ثبت کند.

به‌گزارش برات نیوز، ایرانسل با راه‌اندازی دومین سایت نسل پنجم شبکه موبایل درحضور خبرنگاران، برای اولین بار در ایران است که فناوری نسل ۵ (5G) تلفن همراه را با موفقیت انجام می‌دهد. این فناوری علاوه بر سرعت بالاتر نسبت به فناوری نسل‌های قبلی، تاخیر بسیار کمی در ارسال بسته‌ها به همراه دارد که در تست ایرانسل، میزان این تاخیر فقط ۶ میلی‌ثانیه‌ای بود.

لازم به ذکر است، اولین سایت اینترنت 5G در ایران همین هفته پیش در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل رونمایی شده بود.

بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل دررابطه با عرضه عمومی فناوری نسل ۵ گفت: بخش core شبکه ایرانسل از یک سال پیش، در حال به روزرسانی برای استفاده از 5G بوده و اکنون ایرانسل برای ارائه این فناوری آماده است.

اینترنت 5G ایرانسل
تست سرعت اینترنت 5G ایرانسل

عباسی همچنین تاکید کرد که با توجه به نیاز این فناوری به فرکانس‌های جدید، در انتظار تصمیم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تعیین تکلیف فضای فرکانسی کشور است.

اشاره به این موضوع خالی از لطف نیست که از فرکانس‌هایی که برای ارائه نسل ۵ مهم هستند، فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز است که در حال حاضر در اختیار صدا و سیما قرار دارد و این سازمان حاضر نیست این فرکانس‌ها را آزاد کند.

عباسی آرند همچنین ورود فناوری‌های جدید به کشور را یکی از الزامات سند شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت براساس این سند اپراتورها موظف هستند تا سال ۱۴۰۲ پوشش نسل‌های جدید فناوری را برای حداقل ۱۰ درصد جمعیت کشور ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چه لزومی برای ورود 5G به ایران است، گفت: این سخنان درباره نسل ۴ هم گفته می‌شد؛ اما امروز ما در هر روستایی می‌رویم، مردم حاضر به استفاده از نسل ۳ نیستند و 4G می‌خواهند. فناوری از آنچه فکر می‌کنیم با سرعت بیشتری در میان مردم جای خود را باز می‌کند و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: 5G رسما در ایران به بهره‌برداری رسید

مدیرعامل ایرانسل درخصوص سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به نسل ۵ اظهار کرد: در برخی از کشورهای دنیا برای سرمایه‌گذاری در این زمینه، میان اپراتورهای تلفن همراه همکاری‌هایی انجام شده است و ما نیز تمایل به انجام این کار داریم و فکر می‌کنیم هم‌اکنون زمینه این همکاری فراهم است. همکاری میان اپراتورها یکی از برنامه‌های کمیسیون 5G است که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده است.

بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل در این مراسم اعلام کرد: هدف ایرانسل از راه‌اندازی اینترنت 5G ایرانسل تنها ورود یک فناوری جدید به کشور نیست و این شرکت در تلاش است این فناوری را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهد و هم‌اکنون نیز شرکتی که پیش از این در زمینه بومی‌سازی مودم‌های 4G در کشور فعالیت داشت، تلاش برای بومی‌سازی مودم‌های 5G‌ را آغاز کرده است. تا به محض فراگیر شدن استفاده از خدمات نسل پنجم شبکه تلفن همراه ایرانسل مودم‌ها در بازار ایران در دسترس متقاضیان قرار داشته باشد.

او در آخر افزود: همانگونه که می‌دانید ایرانسل حتی پیش از این نیز اقدام به بومی‌سازی مودم‌های 4G کرد تا برای تجهیز و هوشمندسازی مدارس روستایی استفاده شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید