اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

رخنمایی ایران چک‌های جدید با حذف چهار صفر

ایران چک جدید با حذف چهار صفر

حذف چهار صفر از ایران چک ها یکی ازموضوعات مهمی بود که توسط مسوولان در مجلس مطرح شد و پس از انجام بررسی های لازم به تصویب رسید و پس از آن به مراحل اجرایی نزدیک شد و اولین نماد حذف چهار صفر در رونمایی از ایران چک های 100 هزارتومانی جدید وهمزمان با عید غدیرخم لحاظ شد.

کارشناسان و متخصصان حوزه پولی و بانکی کشور معتقدند که با حذف چهار صفر شمارش و انتقال اسکناس‌ها سریع تر شده و تسویه مالی مبادلات کالا و خدمات راحت‌تر انجام می‌شود و این خود یکی از مزایای حذف چهار صفراست. به همین دلیل ایران چک جدید با حذف چهار صفر رونمایی شده است.

با حذف چهار صفر از پول ملی، «ریال» به «تومان» تغییر می‌کند و بر اساس لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور هرتومان معادل 10٫000ریال واَضعاف آن «قران» خواهد بود و هر تومان معادل 100 قران می‌شود.

ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی با حذف چهار صفر
ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی با حذف چهار صفر به نمایش درآمد.

 

حذف چهار صفر از واحد پولی کشور پس از سال های سال قرار است اجرایی شود و قطعا به تدریج و نیازمند گذشت زمان است تا این موضوع کاملا درکشور جا بیفتد.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تصمیم بر این است که مراتب اجرای این طرح طی دو سال انجام شود و مدت سه سال نیز دوره گذار خواهد بود که در این دوره هر دو واحد پولی (ریال و تومان) به صورت همزمان اعتبار خواهند داشت.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفته است: چهار صفر در ایران چک های 100هزارتومانی جدید کمرنگ تر چاپ شده تا به نوعی اجرای این طرح مشخص شده باشد و درحال حاضر موضوع اجرای حذف چهارصفر را در مجلس بررسی می کنیم تا به نتیجه برسیم .

ایران چک 50 هزار تومانی با حذف چهار صفر
ایران چک 50 هزار تومانی با حذف چهار صفر به نمایش درآمد.

 

ایران چک های 100 هزار تومانی با طرح جدید و صفرهای کم رنگ همزمان با عید غدیرخم توسط رییس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی رونمایی شد .

سال ها پیش بنا به تصمیم بانک مرکزی چاپ ایران چک حذف شده بود اما مجددا از سال 92 این بانک تصمیم به لغو این بخشنامه گرفت و ایران چک های 100 هزار تومانی دوباره چاپ شد .

البته پیش از این هم در ایران چک پنجاه هزار تومانی چهار صفر کم رنگ چاپ شده بود و برای نخستین بار اجرای حذف چهار صفر از واحد پول ملی در رونمایی از اسکناس‌های 50 هزار تومانی اجرایی شده بود .

بانک مرکزی درچاپ ایران چک های جدید 50 و 100 هزار تومانی 4 صفر را کمرنگ کرده و با برجسته کردن 50 و 100 عملاً “تومان” را در این اسکناس‌ها زنده کرده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید