قرار است هزینه بلیت سفر با ایرلاین های خارجی از این پس با نرخ فروش اسکناس ارزی در بازار ثانویه محاسبه شود.

به گزارش برات نیوز، وزیر راه طی پیشنهادی به دولت درخواست کرده که هزینه بلیت سفر با شرکت‌های هواپیمایی خارجی از لیست دریافت کنندگان ارز نیمایی خارج شود.

مزایای حذف ارز نیمایی بلیت سفر با ایرلاین های خارجی

یکی از اولویت‌های اصلی وزارتخانه راه و شهرسازی و دیگر وزارتخانه‌های دولت، حفظ منابع ارزی کشور است تا هم تعادل در بازار ایجاد شود و از هر گونه سو استفاده احتمالی از مابه‌التفاوت نرخ ارز جلوگیری شود.

این پیشنهاد همچنین در راستای بهبود وضعیت شرکت های هواپیمایی خارجی موجود در بازار ایران و کاهش میزان تقاضای ارز از دولت برای سفر به خارج از کشور انجام گرفته است.

فعلا این پیشنهاد در مرحله تصمیم گیری و بررسی در کمیسیون اقتصاد دولت است و در خصوص اجرایی شدن آن تصمیم قطعی گرفته نشده است.

انتظار می‌رود با اجرایی شدن این پیشنهاد، ایرلاین های خارجی از لیست دریافت‌کنندگان ارز نیمایی به نرخ حواله منتشره در سامانه بین بانکی ETS خارج شوند.

پس از آن نرخ روز فروش ارز به صورت اسکناس در بازار ثانویه که توسط بانک مرکزی کشورمان تعیین می‌شود، ملاک محاسبه بهای ریالی بلیت مسافر و بارنامه هوایی شرکت‌های هواپیمایی خارجی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: ضرورت تجمیع ایرلاین های کوچک

پیش‌تر در پی اعتراضات به گرانی بلیت هواپیما، ارز نیمایی بلیت سفر با ایرلاین های خارجی و داخلی به آنها داده شده بود تا جلوی افزایش قیمت بلیت گرفته شود و با متخلفان برخورد شود.

با وجود کاهش ارز طی چند ماه گذشته قیمت بلیط هواپیما کم نشد و وزرات راه و شهرسازی به فکر حذف ارز نیمایی بلیت سفر به منظور بهبود وضعیت بازار شرکت های هواپیمایی خارجی در ایران افتاده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *