1. خانه
  2. رویداد
  3. ایمنی حمل و نقل، حق مسلم رانندگان و مردم
رویدادمنتخب سردبیر

ایمنی حمل و نقل، حق مسلم رانندگان و مردم

ایمنی حمل و نقل، حق مسلم رانندگان و مردم

امروز هفتم اردیبهشت، روز ملی ایمنی حمل و نقل است. از سال 1395 این رویداد به تقویم ملی ایران اضافه شد. به مناسبت چنین رویدادی با برات‌نیوز همراه باشید.

حمل و نقل یکی از مهم‌ترین ارکان پیشرفت اقتصاد یک کشور است. اصلی‌ترین نکته‌ای که در زمینه حمل و نقل انتظار توجه به آن وجود دارد، بحث ایمنی‌ست. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک کشتی به سلامت در ساحل پهلوگیری نماید، مگر اینکه مسائل مربوط به ایمنی آن را از قبل تدبیر کرده باشید.

حمل و نقل در دنیا تنها مختص ماشین و راننده نیست؛ مسیرهای آبی و هوایی نیز از جمله مسیرهایی هستند که بخشی از بار حمل و نقل را به دوش می‌کشند. با این حال، بیشتر مشکلات حمل و نقلی متوجه جاده‌های زمینی می‌شود چرا که خواه ناخواه، حجم رفت و آمد در آن‌ها بیشتر است.

از آنجایی که بسیاری از سرمایه‌های انسانی و اقتصادی در مسیر همین جاده‌ها تردد دارند، تلاش برای ایجاد یک شبکه حمل و نقل ایمن در کشور، برای حفظ آن‌ها ضروری محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، کشوری که دارای اقتصادی پویاست، در درجه اول باید برای ایجاد شبکه حمل و نقل ایمن برنامه‌ریزی کند.

یکی از مهم‌ترین نکات برقراری ایمنی در حمل و نقل، فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم جهت حفظ منابع انسانی‌ست. از همین رو، شورای عالی فرهنگ عمومی و موافقت شورای انقلاب فرهنگی هرسال در مراسمی روز ملی حمل و نقل ایمن را گرامی داشته و از برگزیدگان این صنعت قدردانی به عمل می‌آورد.

اهمیت شبکه حمل و نقل

شبکه حمل و نقل را راه اتصال زندگی شهری و روستایی در جهان می‌دانند. توسط راه‌ها و جاده‌هاست که دنیای بکر و ساده روستاها به دنیای پر و پیچ و خم و شلوغ شهرها متصل می‌شود. همان طور که گفتیم، علاوه بر جاده‌های زمینی، مسیرهای ریلی، هوایی و دریایی نیز نقش مهمی در زنده بودن شبکه حمل و نقل کشورها ایفا می‌کنند.

توسط همین جاده‌ها و مسیرهاست که نیروی کار جوان، کارآمد و پر ارزش، از روستاها به شهرها سرازیر می‌شوند. عدم توجه به ایمنی حمل و نقل مثل آن است که حاصل دسترنج خود، مقداری طلا تهیه کنید ولی بدون اینکه آن را در پوششی خاص مخفی نمایید، به خیابان رفته و بیم گزند سارقان را نداشته باشید. در چنین شرایطی، شاید هم شما بدون قرارگیری در معرض گزند سارقان به مقصد برسید، اما احتمال آسیب دادن و مال باختن شما بیشتر است.

از همین رو، اگر یک کشور نیازمند حضور نیروی کار تازه نفس و بقای نیروهای انسانی با تجربه در چرخه اقتصادی و کار خود است، باید شرایط را برای ایمنی آن‌ها از هر لحاظی فراهم کند. ایمنی در هر حرفه‌ای به زبانی خاص ترجمه می‎شود، اما ایمنی در حمل ونقل به معنای ارائه خدمات به روز و بی وقفه در مسیرهای حمل و نقلی و بهبود کیفیت وسایل نقلیه و مسیرهاست.

حمل و نقل ایمن دو فایده اساسی برای کشور دارد:

افزایش اطمینان شبکه حمل و نقلی کشور

توسعه اقتصادی

به عبارت دیگر، حمل و نقل ایمن حتی می‌تواند به رشد جوامع منجر شود. به همین منظور، امروزه در کشورهای توسعه یافته شاهد ارتقاء سطح حمل و نقلی هستیم؛ به طوری‌که برخی کشورها بودجه کلانی برای بهبود این سیستم در نظر می‌گیرند.

روز ملی حمل و نقل ایمن

حالا که از اهمیت ایمنی حمل و نقل گفتیم، بهتر درک می‌کنیم که چرا بزرگداشت روز ملی ایمنی حمل و نقل ضروری است.

روز ملی حمل و نقل ایمن برای کشور ما بسیار مهم است؛ چرا که با رشد جمعیت، اشتغال و استقرار فعالیت‌های اقتصادی، خدمات و تسهیلات در نواحی مختلف شاهد رشد تقاضا برای جابه‌جایی در کشور هستیم. از همین رو، اولین مساله‌ای که از سوی افراد متقاضی مطرح می‌شود، برخورداری از امنیت جانی و مالی حداقلی در این شبکه است.

یکی از مهمترین دستاوردهای جوامع پیشرفته امروزی، کاهش چشم‌گیر جرم و خرابکاری در شبکه حمل و نقلی است. در گذشته وجود راهزنان در انواع مسیرهای حمل و نقلی، یکی از مهمترین معضلاتی بود که بشر با ان دست و پنجه نرم می‌کرد. همین موضوع، سرمایه‌های بسیاری را از چنگ مسافران خارج کرده بود و بعضا آن‌ها را دچار آسیب جانی نیز می‌کرد. اما امروزه دیگر خبری از بند آوردن جاده‌ها و غصب مال و جان مردم توسط راهزنان نیست.

با این حال، مشکلات دیگری به این شبکه اضافه شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم کیفیت وسایل نقلیه اشاره کرد. آمار تصادفات و مرگ و میرها در جاده‌های کشور چندان جالب نیست. این آمار نه تنها به کیفیت وسایل نقلیه، بلکه به کیفیت جاده‌ها نیز وابسته است. البته بماند که بخشی از آن به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی از سوی رانندگان است. با این حال، رعایت نکات ایمنی حقوقی‌ست که باید از سوی مردم رعایت شود.

در رابطه با حقوقی که دولت‌ها بر عهده دارند، کمترین و ابتدایی‌ترین نکته‌ای که در این زمینه باید به آن توجه شود، فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم جهت تولید وسایل نقلیه ایمن و با کیفیت و همچنین توجه به کیفیت جاده‌هاست.

گفتنی‌ها در این زمینه بسیار است؛ ما امروز در این مطلب به بیان اینکه ایمنی حمل و نقل یکی از مهم‌ترین ارکان پیشرفت اقتصادی یک کشور است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت بسنده می‌کنیم و امیدواریم مسئولان کشور عزیزمان به این موضوع بیشتر توجه کنند.

برات‌نیوز روز ایمنی حمل و نقل را به همه فعالان این حوزه تبریک گفته و برای آنها آرزوی شادکامی و سلامتی دارد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست