وزیر اقتصاد ضمن اشاره به جبران کسری منابع کشور از محل فروش اوراق و واگذاری سهام شرکت های دولتی بر الزام و اجرای  بازارگردانی شرکت های بورسی از اواسط هفته آینده تاکید کرد.

به گزارش برات نیوز، فرهاد دژپسند به درآمد ۳۳ هزار میلیاردی دولت از محل واگذاری سهام اشاره کرده واعلام داشته است: الزام بازارگردانی شرکتهای بورسی تا اواسط هفته آینده؛ بطور کامل اجرایی می شود.

وی به برخی پیش بینی های صورت گرفته در خصوص احتمال عدم تحقق درآمدهای دولت در نیمه اول سال و اجبار دولت به استقراض از بانک مرکزی و نگرانی های بخش خصوصی و مردم بابت تورم ناشی از این امرتاکید کرد و اظهار داشت: من میخواهم این خبر را بدهم که خوشبختانه، در نتیجه تدابیر اندیشیده شده از سوی دولت، در شش ماه گذشته، توانسته ایم جبران کسری منابع خود را از محل فروش اوراق و واگذاری سهام شرکت های دولتی جبران کنیم.

دژپسند اعلام کرد: در نیمه اول امسال از نظر واگذاری سهام دولت در شرکت های دولتی عملکرد بسیار درخشانی داشتیم و موفق به کسب حدودا 33 هزار میلیارد تومان درآمد شدیم که رقم قابل توجهی است.

انتشار 90 هزار میلیارد تومان اوراق و اسناد خزانه درنیمه اول سال

وزیر اقتصاد افزود: همچنین در این مدت حدود 90 هزار میلیارد تومان اوراق و اسناد خزانه منتشر شده است. 

دژپسند تصریح کرد: ما در دولت نهایت سعی مان را انجام دادیم که اگر کسری تحقق درآمدی نیز داریم، برای جبران آن بنحوی عمل کنیم که منتهی به افزایش نقدینگی، پایه پولی و تورم نشود. 

وی متذکر شد: البته از سال 1392 که من در سازمان برنامه و بودجه بودم و پس از آن که در وزارت اقتصاد به ادامه خدمت مشغول شدم تا کنون؛ هرگز دولت متوسل به استقراض از بانک مرکزی نشده است و بر خلاف اظهارات برخی؛ اتفاقا در سال جاری نیز هیچ وقت این امر در برنامه های دولت قرار نداشت.

اجرای بازارگردانی شرکت های بورسی

وزیر اقتصاد در ادامه، در پاسخ به سوالی در خصوص مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار مبنی بر الزام بازارگردانی شرکت های بورسی نیز اظهار داشت: اتفاقا درجلسه پایش در خصوص میزان و نحوه اجرای این مصوبه را هم داشتیم که مشخص شد، علاوه بر شرکت های معدنی، بانکها، سازمان تامین اجتماعی، شرکت شستا،  برخی شرکتهای حقوقی دیگر نیز؛ این مصوبه را به اجرا گذاشته یا در حال اجرا هستند و انتظار میرود تا اواسط هفته آینده؛ این موضوع بطور کامل اجرایی شود.

 

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *