درحالی که بازار جهانی نفت تحت تاثیر موج سوم شیوع بیماری کرونا با مازاد عرضه و کمبود تقاضا روبه‌رو شده است، تولید نفت کشور لیبی با بازگشت به کار صنعت نفت خود، از یک میلیون بشکه نیز فراتر رفت.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از راشاتودی، در چنین شرایطی باید انتظار شوک‌های جدیدی را برای قیمت نفت خام داشت. با درنظر گرفتن تمامی مشکلات موجود در بازار جهانی نفت و مشکلات متعدد مالی که شرکت ملی نفت لیبی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، تولید نفت خام این کشور به ۱٫۰۳۶٫۰۳۵ بشکه در روز رسیده است.

کمتر از یک ماه پیش، کشور لیبی وضعیت فورس‌ماژور میدان شراره، بزرگ‌ترین میدان نفتی این کشور را برداشت؛ بعد از این اقدام، تولید نفت خام این کشور روبه افزایش گذاشت و به وضعیت امروز رسید. در ماه سپتامبر نیز دولت لیبی در پی توافقی با فرماندار میادین نفتی این کشور و با حمایت سازمان ملل، ممنوعیت فعالیت این میادین را لغو و صادرات نفت خام لیبی آغاز شد.

سرنوشت بازار جهانی نفت با انتخاب جو بایدن چه می‌شود؟

بعد از انتشار خبرهای امیدوارکننده از میزان تولیدات نفت لیبی و تاثیرات آن بر بازار جهانی نفت، حالا کارشناسان عقیده دارند که روی کار آمدن جو بایدن در دراز مدت می‌تواند تاثیراتی بر بازار جهانی نفت داشته باشد.

سید محمد علی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه این تاثیر به صورت فوری نخواهد بود اعلام کرد باید در طولانی مدت منتظر تاثیرات انتخاب بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا باشیم. به گفته وی، موثرترین عامل بر بازار جهانی نفت و اقتصاد جهان در حال حاضر ویروس کروناست. شیوع این بیماری سبب شد تا میزان تولیدات نفت در سراسر دنیا کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: نوسانات نفت و طلا در آستانه انتخابات آمریکا

خطیبی همچنین معتقد است که انتخاب بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا نمی‌تواند تغییری در تولید نفت شیل آمریکا ایجاد کند؛ چراکه استراتژی آمریکا تکیه بر تولید داخلی و کمترین واردات انرژی‌ست. از همین رو، توسعه ذخایر نفت شیل ادامه‌دار خواهد بود.

خطیبی همچنین معتقد است دموکرات‌ها به محیط‌زیست اهمیت کمتری می‌دهند اما اینکه تولید نفت شیل را کاهش دهند چندان دور از انتظار نیست.

وی در رابطه با رفع تحریم‌های نفتی ایران نیز معتقد است که  با وجود وضعیت مازاد عرضه، اگر تحریم ایران برداشته شود باقی کشورهای عضو اوپک پلاس باید برای نفت ایران جا باز کنند. همچنین به عقیده وی، روسیه و عربستان به قیمت بالای نفت نیاز دارند و باید برای حفظ قیمت‌ها، تعامل عرضه و تقاضا را حفظ کرده تا جا برای تولیدات نفتی ایران و لیبی باز شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *