این روزها موضوع فرابازار در عرصه‌های مختلف بورس و شاخص‌های آن مطرح می‌شود، چیزی فراتر از مفهوم سنتی و حتی فراسنتی بازار که با پدیده بازارهای موازی هم گره خورده است.

به گزارش برات نیوز، کشوری می‌تواند ادعای پیشرفت در زمینه بازارهای موازی و علوم میان رشته‌ای در شاخه اقتصاد را داشته باشد که با آغوشی باز پذیرای بازارهای نوین مالی به ویژه بازار سهام دنیا باشد و نسبت به پیشرفت‌های دیجیتالی و فوق مدرن در این زمینه گارد نگرفته باشد.

تاریخ شاهد خوبی است بر ضررهای سنگین و تحمل ناپذیر مالی بازار سهام دنیا  در سپتامبر گذشته از جمله بازار بورس آمریکا، که بارها به این حقیقت رسیده‌ایم که این واقعیت است و رخ می‌دهد حتی اگر کتمانش کنید.

بیشتر بخوانید: بورس‌های جهانی در حال صعود

در ماه سپتامبر چه اتفاقی رخ داد؟ یک ماه سیاه و تلخ برای کسانی که مدام با پارامترها و معیارهای اصلی در بازار سهام آمریکا پیش می‌رفتند اما کسی به این فکر نمی‌کرد که اولین ماه زیان ده در دل بورس نیویورک برای وال استریت درست همان زمانی کلید خورد که سیر صعودی در اواخر مارس به ثبت رسید.

با همه این احوال، همین تاریخ به عنوان یک شاهد معتمد، نشان داده که همان سپتامبر وحشتناک در لباس بدترین عملکرد سال بورسی آمریکا، اگر چند پیک هولناک سهام را پشت سر بگذارد، می‌تواند بار دیگر به سطحی قابل تحمل باز گردد. حتی وقتی اکتبر معمولا به عنوان دومین ماه بد سال مطرح است.

هفته های گذشته میانگین رشد سهام داوجونز صنعتی DJIA به مرز 48 درصد رسید. کاهش 3/2 درصدی در این فرایند نگران کننده بود.

اما همانطور که ذکر شد، رعایت پارامترها و گذر از پیک بحرانی باعث شد بلافاصله همین فرایند نزولی تبدیل به صعودی منطقی شود.

آخرین باری که یک سپتامبر ترسناک در بورس آمریکا رقم خورد به سال 2011 مربوط می شود.

بحران‌هایی که در بازار سهام دنیا ، راه حل دارند

در طول بحران بدهی های عجیب و غریب اروپایی، در همان زمان و در زمانی که امیدی به بهبودی شرایط نبود، استانداردها بار دیگر به شرایط قابل تحمل و مطلب نزدیک شدند.

زمانی که ویروس کرونا بحران آفرید، بار دیگر همین سهام به پایین ترین حد خود رسید، اما واقعیت این است که نیازی به سیاه نمایی در دل ماه اکتبر نبود و حتی چنین بحرانی هم بالاخره به حد قابل قبول خود رسید.

نباید فراموش کنیم که سهام برخی از شرکت‌های بزرگ دنیا به طور معمول در بازه زمانی خاصی دچار افول می شوند اما بار دیگر به شرایط ایده آل خود باز می‌گردند.

مطمئناً ، راه پیش روی بازار سهام دنیا در سال 2020 نامشخص و مبهم به نظر می‌رسد.

اکتبر چقدر می تواند تاثیرگذار باشد؟

حتی اگر سرمایه گذاران امیدوار باشند که به یک دور جدید محرک اقتصادی از واشنگتن برای مبارزه با اثرات سوء ویروس کرونا در فعالیت های تجاری خواهند رسید، باز هم این ابهام دست از سر مردم بر نمی‌دارد.

انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 و ترس از افزایش قیمت سهام با افزایش حاشیه‌ها، نگرانی از شوک احتمالی پسا انتخابات آمریکا نیز به ابهام در این سیستم دامن زده است.

در حال حاضر، سرمایه گذاران ممکن است در خصوص تغییرات همیشگی ماه اکتبر امیدوار باشند. البته که نوسانات معاملات مختلف در بازار سهام دنیا را از هم اکنون نمی شود پیش بینی کرد.

آیا ماجرای اکتبر مهربان این بار هم برای مردم آمریکا و سرمایه داران جهان تکرار خواهد شد؟ مهربانی این ماه اقتصادی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد؟ آیا کووید -19 نیز تحت تاثیر این ماه کمی مهربان تر خواهد شد؟

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *