1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. بازار سیمان به ثبات رسید
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

بازار سیمان به ثبات رسید

سیمان

چند وقتی می‌شود که بحث عرضه سیمان در بورس کالا برای کنترل قیمت آن به میان آمده است.

به گزارش برات‌نیوز، حالا مدیر کل صنایع معدنی وزارت صمت از ثبات قیمت‌ها و تعادل پایدار در بازار سیمان خبر می‌دهد. به گفته او، با اینکه در چند ماه اخیر همچنان دچار نوسانات ارزی هستیم، این ثبات و تعادل پایدار حاصل به ثمر نشستن راهبرد مقاوم‌سازی اقتصاد و خنثی‌سازی تحریم‌ها در وزارت صمت است.

سیف‌الله امیری با مروری بر شرایط بازار سیمان در خرداد و تیرماه سال جاری تشریح کرد: از سال گذشته تولیدکنندگان سیمان همواره از پایین بودن قیمت مصوب گلایه داشتند تا اینکه با بروز مشکلاتی در حوزه تأمین برق و انرژی، تصمیم به ورود سیمان به بورس اتخاذ شد.

به گفته امیری، در ابتدا از 77 کارخانه فعال کشور، تنها 10 کارخانه محصولات خود را در بورس عرضه کردند که با توجه به مقدار بسیار پایین عرضه نسبت به تقاضا، افزایش قیمت و نوسانات بازار مشاهده شد.

امیری در ادامه سخنان خود مدعی شد از اوایل شهریور ماه که وزیر جدید وزارت صمت مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده گرفت، یکی از مسائلی که رسیدگی به آن را در الویت کاری خود قرار داد، واگذاری مسئولیت تنظیم بازار سیمان به اداره کل صنایع معدنی بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت در همین زمینه ورود تمامی محصولات تولیدی کارخانجات سیمان به بورس کالا را اجباری کرد.

امیری در همین زمینه توضیح داد: وزیر صمت در اجرای نخستین برنامه‌های تحولی خود مهلت 3 هفته‌ای جهت حضور تمامی تولیدکنندگان سیمان در بورس کالا و شکستن قیمت‌ها به نفع مصرف کننده واقعی را صادر کرد؛ این دستور در حالی صادر شد که قیمت هر پاکت سیمان درب کارخانه بین 27 تا 30 هزار تومان و در بازار آزاد بین 70 تا 110 هزار تومان نوسان داشت.

ورود سیمان به بورس کالا

طبق اطلاعات منتشر شده از منابع آگاه، طرح ورود سیمان به بورس کالا به عنوان یکی از نخستین طرح‌ها و برنامه‌های تحولی وزارت صمت با فراخوان بیش از 31 هزار عامل توزیع سیمان در سراسر کشور با همراهی سازمان‌های صمت استانی و مرکز اصناف سابق وزارت صمت آغاز شد. اداره کل صنایع معدنی همچنین اعلام کرد که تمامی عوامل باید اطلاعات خود به همراه کلیه‌ معاملات و فاکتورها را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

مدیرکل صنایع معدنی در این زمینه حمایت و پیگیری‌های وزیر صمت و همچنین انجمن‌ها، تشکل‌ها و سندیکاهای بخش خصوصی را اثر گذار دانست و گفت: با تلاش بسیار، نیمه‌های شهریور ماه شاهد حضور 45 کارخانه و در مراحل بعد تا پایان شهریور، تمامی کارخانجات تولید سیمان به استثنای بدهکاران سیستم بانکی در بورس کالا بودند.

از روزهایی اولی که سیمان به بورس کالا عرضه شد، هر پاکت 50 کیلویی تا حدود 25 هزار تومان در هر کیلو کاهش قیمت را تجربه کرد. برای سیمان فله‌ای نیز کاهش قیمت 36 هزار تومانی در هر تن گزارش شد. به گفته مسئولان در چنین شرایطی برای کارخانجات سیمان، کف عرضه تعیین شد. امیری در ادامه این روند توضیح داد: ضمن برنامه ریزی جهت امکان تداوم صادرات این محصول به طور میانگین هر هفته شاهد عرضه بیش از یک میلیون تن سیمان در بورس بودیم که حدود 900 هزار تن آن به فروش رسیده و مابقی در صورت عدم صادرات مجددا در هفته بعد به بورس عرضه می‌شود.

عرضه 10 میلیون تن سیمان در بورس

مدیرکل صنایع معدنی وزارت صمت وضعیت فعلی بازار سیمان را اینگونه شرح می‌دهد: در همین هفته گذشته 10 میلیون و 334 هزار و 416 تن سیمان در بورس عرضه شده است که 747 هزار و  23 تن آن خریداری شده و روند افزایش عرضه نسبت به تقاضا منجر به ثبات، تعادل و پایداری در بازار سیمان شده است؛ همچنین قیمت هر پاکت سیمان در بورس کالا زیر 25 هزار تومان و قیمت در بازار آزاد بین 30 تا 37 هزار تومان است که ناشی از 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌‌های مربوط به حمل و نقل است.

او در پایان تصریح کرد: از ابتدای کار دولت سیزدهم حسب تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت تمامی برنامه‌های مرتبط با تنظیم بازار به نحوی پیش رفت که در صورت تداوم تحریم‌های ظالمانه دشمنان و همچنین نوسانات ارزی در کشور، کمترین تأثیر ممکن در قیمت، ثبات و تعادل بازار داخلی اتفاق بیفتد که ثبات این روزهای بازار سیمان در همین نوسانات ارزی روزهای گذشته نشان دهنده تحقق این راهبرد وزارت صمت است.

وضعیت بازار سیمان در شرایط حال حاضر

تابستان سال جاری خبرهایی مبنی بر توقف کار کارخانجات تولید سیمان به دلیل قطعی برق و افزایش قیمت گچ و سیمان در پی این رخداد، منتشر شد. در آن روزها، فعالان بازار سیمان از ضرر و زیان وارده به کارخانجات سخن می‌گفتند و اعلام کردند افزایش قیمت مصالح در بازار از کنترلشان خارج شده است.

در همین راستا، بد نیست به سخنان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اشاره کنیم. به گفته عبدالرضا شیخان، بعد از التهابات تابستانی ناشی از قطع برق و کاهش تولید و عرضه سیمان و در نهایت افزایش قیمت‌ها در این بازار، برنامه‌های وزارت صمت در جهت رفع موانع تولید و حل مشکلات این بخش منجر به کاهش قیمت‌ها و تعادل در بازار سیمان شد.

او در این زمینه گفت: در شرایط فعلی با توجه به تامین سوخت کارخانجات سیمانی و افزایش تولید و عرضه نسبت به تقاضا، مشکل خاصی در تنظیم بازار این محصول وجود ندارد.  تعادل و ثبات قیمت‌ها در بازار سیمان در صورت تامین سوخت و برق پایدار ادامه خواهد داشت.

شیخان در رابطه با میزان عرضه و تقاضای فعلی سیمان در بورس کالا گفت: قیمت یک تن سیمان پاکتی در بورس کالا 480 هزار تومان است که قیمت هر پاکت سیمان را در محدوده زیر 25 هزار تومان قرارداده است.

سیمان به صورت هفتگی عرضه خواهد شد

اما یکی از ارکان مهمی که شرایط تعادل و ثبات قیمت سیمان به آن بستگی دارد، خود سازمان بورس است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همین زمینه از طرح نهضت ملی مسکن که در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد می‌گوید.

مجید عشقی در تشریح شرایط سیمان در بازار بورس و تاثیر بر طرح نهضت ملی مسکن گفت: با توجه به معاملات مستمر سیمان و فولاد در بورس کالا، پروژه‌های این طرح به راحتی می‌توانند همه نیاز خود به محصولات را در قالبی شفاف و از طریق بازار سرمایه تامین کنند.

او نقش بازار سرمایه را در طرح نهضت ملی مسکن پررنگ دانست و اظهار کرد: در حال حاضر مصالح ساختمانی در بورس کالا به صورت مستمر عرضه شده و قیمت آن‌ها کاملاً شفاف است و همه فعالان این حوزه می‌توانند محصولات مورد نیاز خود را از طریق این بازار خریداری کنند.

وی در رابطه با عرضه سیمان توضیح داد: در حوزه سیمان سعی کردیم فرآیند صدور کد مشتریان را تسهیل کنیم که در این رابطه سازوکاری فراهم شد تا افراد به راحتی بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری اقدام به خرید سیمان از بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا کنند. کل سیمان تولیدی کشور به صورت هفتگی در بورس کالا عرضه می‌شود و عرضه فولاد نیز در حال افزایش است، به طوری که در حوزه مقاطع فولادی روند رو به رشدی داریم و با عرضه کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالا شاهد رونق تولید در صنعت فولاد خواهیم بود.

قطعی گاز در زمستان عامل کندی فعالیت کارخانجات

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موانع برای پیشبرد فعالیت کارخانجات تولید سیمان را قطعی گاز در زمستان عنوان کرد. به هر حال این کارخانجات برای ادامه فعالیت خود به انرژی‌های اصلی نظیر برق و گاز نیاز دارند و کمبود آن‌ها فعالیت این واحدها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

عشقی در این رابطه تصریح کرد: یکی از معضلات صنعت سیمان و فولاد قطعی گاز در زمستان است، زیرا گاز به اندازه‌ای که هم نیاز خانگی را جواب دهد و هم پاسخگوی نیاز صنایع باشد وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است به صورت مقطعی قطعی گاز صنایع را شاهد باشیم. نکته مهم این است که برخی صنایع از سوخت‌های جایگزین استفاده کنند، به همین دلیل امیدواریم قطعی گاز کمترین آسیب را به صنایع بزند البته این آسیب در تابستان نیز به دلیل قطعی برق وجود داشت، ولی شرکت‌ها با وجود تغییراتی که در سودآوری داشتند، اما درنهایت گزارش‌های مطلوبی را به ثبت رساندند.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست