انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مهم‌ترین اتفاق هفته می‌دانند. رویدادی که نفس‌ها را در سینه حبس کرده و التهابات زیادی در بازار جهانی به وجود آورده است. 

به گزارش برات نیوز، دو کاندیدای مطرحی که به چهر‌های جهانی بدل شده‌اند و تا چند روز دیگر در انتخابی سرنوشت‌ساز، آینده‌ای غیرقابل پیش‌بینی را برای کشور خود و برخی اقتصادهای جهانی رقم می‌زنند.

یکی از بازارهای پرتلاطمی که این روزها با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بالا و پایین زیادی به خود دیده است، بازار طلای جهانی است.

بازاری که در آستانه این رویداد پرهزینه سیاسی، با نوسان زیادی همراه شده است. بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده این بازار هفته آخر اکتبر با نوسان شدید قیمت طلا همراه بوده است.

بیشتر بخوانید: صعود دلار، طلا را کاهشی کرد

بازار طلای جهان این ماه را  با ۱۹۰۰ دلار به پایان رساند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی نیویورک در ۱۸۷۹ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته بیش از ۱.۵ درصد کاهش نشان داد که سومین کاهش هفتگی متوالی بود و همچنین ۰.۸ درصد کاهش ماهانه در اکتبر به ثبت رساند.

این بازار همیشه پرسود در این روزهای پر تنش سیاسی حجم اندکی از معادلات را از سر گذراند و در انتظار برگزاری انتخابات آمریکا نشسته و بازاری راکد و کم سود را تجربه کرده است.

به همین دلیل هیچ کدام از تحلیل‌گران، خرید و فروش طلا را در این روزهای معمایی توصیه نمی‌کنند و به سرمایه‌گذاران توصیه کرده‌اند فعلا تا بعد از انتخابات دست نگه دارند.

رکود در بازار طلای جهان تا زمان اعلام نتایج انتخابات آمریکا

البته که انتخاب هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری قطعا تکانی به این بازار راکد خواهد داد اما با توجه به وجود ریسک بالای خرید و فروش طلا در شرایط پس از انتخابات هر کدام از کاندیداها، رفتن به سمت بازار طلای جهان یک بازی نامعلوم اقتصادی است که ممکن است به کاهش شدید سرمایه‌ها منجر شود.

بر اساس تحلیل های اقتصادی روزهای قطعی که برای سرمایه گذاری در این بازار انتخاب شده، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه این هفته است. انتخاب هر کدام از  کاندیداها بسته محرک مالی بزرگی در برابر بازار قرار می‌دهد که نتیجه آن برای فلزات بسیار مثبت خواهد بود.

به گفته تحلیلگران، حمایت کوتاه مدت اونس طلا در حدود ۱۸۵۰ دلار و مقاومت آن در حدود ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۵ دلار قرار دارد. اگر طلا بتواند قیمت ۱۹۲۵ دلار را بشکند، می تواند تا سطح ۱۹۷۰ دلار پیشروی کند. همچنین احتمال صعود طلا تا مرز ۲۰۰۰ دلار در هفته جاری وجود دارد.

بازارها تمایل دارند انتخابات را مهمتر از آنچه که هست در نظر بگیرند. انتخابات سال ۲۰۱۶ که طی آن دونالد ترامپ پیروز شد، مثال فوق العاده ای است. بازارها در آن زمان نوسانات زیادی را تحمل کردند اما سرانجام این روند معکوس شد.

بعد از انتخابات آمریکا؛ قیمت طلا صعود می‌کند

در نهایت آنچه برای بازار طلای جهان اهمیت دارد، بازده واقعی اوراق قرضه دولتی است که امسال طلا کاملا تحت تاثیر آن قرار داشته است یعنی حرکت قیمت طلا به شدت به اقتصاد آمریکا و بانک مرکزی این کشور بستگی دارد.

نرخ فعلی هر اونس طلا در بازار جهانی 1,879.01 دلار معامله شد. گزارش‌ها حاکی از این است که ارزش این فلز گران بها در ماه اکتبر 0.3 درصد کاهش یافته است.

کاهشی محسوس که زنگ خطری برای سرمایه‌گذاران در این بازار است. دلیل این کاهش قیمت را توقف افزایش قیمت دلار، نگرانی‌ها در مورد بالا رفتن شمار مبتلایان به کووید 19 و بلاتکلیفی در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌دانند. اتفاقاتی که دست به دست هم داده‌اند تا ابن بازار پرسود را به حاشیه ببرند.

جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد که سرمایه گذاران به دلیل ابهامات موجود احتیاط بیشتری پیدا کرده اند. البته تحلیل‌گران می‌گویند که انتظار دارند قیمت طلا به سطح بالاتری صعود کند.

آنها بر این باورند که به احتمال زیاد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها به مسند قدرت بنشینند. چنین سناریویی به نفع طلا خواهد بود و به معنای آن است که دولت قادر خواهد بود اقدامات محرک مالی گسترده را برای حمایت از اقتصاد پیش ببرد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *