اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ایده‌های خلاق استارتاپ ‌ها برای بازار نشر

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم افتتاح «مرکز نوآوری نشر دانش»، بر استفاده از ایده‌های خلاق و نوآور استارتاپ‌ها در توسعه بازار نشر تاکید کرد .

به گزارش برات نیوز ؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در آیین بهره برداری از مرکز نوآوری نشر دانشگاهی که با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،  دکتر حسین ابراهیم آبادی، رییس مرکز نشر دانشگاهی و جمعی از مدیران استارتاپ‌های مستقر در این مرکز برگزار شد، گفت: با توجه به شرایط خاص کشور وبا وجود بیماری کرونا، فعالیت استارتاپ‌ها باید رونق بیشتری یابد.

ستاری نشر را عامل تحول در حوزه نشر دانست و گفت : این حوزه ظرفیت های بسیاری برای توسعه استارتاپ‌ها و دانش بنیان‌ها دارد.

وی در ادامه گفت: روش‌های سنتی دیگر در تمامی حوزه ها منسوخ شده و باید حضور استارتاپ‌ها و فین تک‌ها را بپذیریم. به طور مثال حوزه بانک در ابتدا برای پذیرش فین تک‌ها مقاومت می‌کرد ولی در حال حاضر به دنبال توسعه فعالیت از طریق آنها هستند .

ایران کشوری پیشرو در حوزه فین ‌تک

ستاری همچنین گفت: ایران یکی از پیشروترین کشورهای آسیا در حوزه فین تک است. این در حالی است که روزهای ابتدایی فعالیت آنها مخالفت‌های زیادی وجود داشت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تغییر نگرش را مهم‌ترین عامل برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری در صنایع خواند و گفت: همین تغییر نگاه کمک کرده که فین تک‌ها بتوانند جایگاه درست خود را در نظام بانکی کشور پیدا کنند. اگر این اتفاق در صنعت نشر هم بیفتد، قطعا این حوزه هم تغییری نوآورانه خواهد یافت.

به گفته ستاری، در آینده نزدیک صنایع کشور متحول می‌شوند. مثلا نظام بانکداری هست، اما بانک‌ها به صورت مجازی فعالیت می‌کنند. این اتفاق در همه صنایع رخ خواهد داد، برای همین صنایع باید آغوشی باز برای تحولات فناورانه و نوآورانه داشته باشند.

رییس بنیاد ملی نخبگان حضور استارتاپ‌ها در حوزه نشر را ضروری دانست و بر حمایت از این جوانان برای توسعه فعالیت‌های نوآورانه در این صنعت تاکید کرد.

ضرورت به کارگیری فناوری های کاربردی

وی در ادامه بیان کرد: در طی این چند سال بازیگران سنتی بانک‌ها، بیمه‌ها، فروشگاه‌ها و غیره با حضور استارتاپ‌ها در کنار خود راه آمدند و از بودن آنها استقبال کردند.

ستاری با اشاره به بازار بزرگ حوزه نشر در کشور، بیان کرد: اگر این بازار بزرگ در اختیار جوانان و استارتاپ‌ها قرار گیرد، قطعا تحولات نوآورانه و اساسی در این حوزه را شاهد خواهیم بود. مثلا سامانه سجام یکی از بزرگ‌ترین سامانه‌های تشخیصی در کشور است که به کمک جوانان و هوش مصنوعی در طی یک ماه یک میلیون و ۲۰۰ هویت را شناسایی اینترنتی می‌کند.

وی تصریح کرد: فناوری هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های کاربردی در دنیای امروز است که باید برای توسعه آن همه توان دانش‌بنیانی کشور را به کار بگیریم.

آینده صنایع کشور در گروی سرمایه گذاری در حوزه فناورانه

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفت: حضور استارتاپ‌های فناور در این مرکز نشان‌دهنده توان علمی بالای کشور است که باید از این توانمندی به خوبی استفاده کنیم.

به گفته غلامی، حوزه علمی کشور به رویکرد جدید و فناورانه نیاز دارد. این رویکرد نوین در اختیار استارتاپ‌ها و مجموعه‌های فناور است.

وزیر علوم بر استفاده از ظرفیت‌های این مرکز برای توسعه فناوری در حوزه نشر تاکید کرد و گفت: اگر سرمایه‌گذاری در حوزه فناورانه را افزایش دهیم قطعا آینده صنایع کشور را تضمین کرده‌ایم.

بر اساس اعلام معاونت علمی، حمایت از ایده‌ها و طرح‌های جوان در حوزه کتاب، نشر و سبک زندگی از اهداف شکل‌گیری مرکز نوآوری نشر دانش است. در این مجموعه ۱۱ استارتاپ مستقر هستند که در حوزه‌های مختلفی مانند فرهنگ و هنر، تولید محتوا، مدیریت پسماند، هوش مصنوعی و غیره فعالیت می‌کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید