1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. کاهش قیمت گوشی تلفن همراه
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیرموبایل

کاهش قیمت گوشی تلفن همراه

بازار گوشی تلفن همراه

نوسانات قیمت ارز و اعلام خبر محدودیت در واردات تلفن همراه با قیمت بیش از 300 یورو سبب شد تا بازار گوشی تلفن همراه آشفتگی و افزایش قیمت بسیاری را تجربه کند.

این درحالی است که افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه تا جایی بالا رفته بود که صدای متقاضیان و مصرف کنندگان را درآورده و دیگر کسی تمایل به خرید تلفن همراه با این قیمت ها نجومی را نداشت.

بیشتر بخوانید: واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو ممنوع شد

اما طی چند هفته گذشته با کاهش قیمت دلار و اقدامات وزارت صمت برای ترخیص 550 هزار گوشی تلفن همراه در گمرک قیمت گوشی تلفن همراه با سیر نزولی همراه شد.

درحالی که کارشناسان حوزه بر این باورند که این کاهش قیمت و تعادل در قیمت برای عرضه به مصرف کننده نهایی منجر به ایجاد رقابت سالم دربازار می شود.

بازار تلفن همراه این روزها در حالی سیر نزولی قیمت را تجربه می کند که چند ماهی به دلیل شیوع بیماری کرونا، مشکلات واردات و اعلام خبر محدودیت در واردات گوشی های با ارزش بالای 300 یورو، قیمت گوشی تلفن همراه افزایش نامتعارفی را تجربه کرده است.

در همین حال رضا قربانی رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل ضمن اشاره به این موضوع که بازار تلفن همراه تابع سه شاخص بوده اظهار کرده است: نرخ ارز ،تامین کالا به میزان کافی و کوتاه شدن دست دلالان و واسطه گران سه شاخص اصلی برای تعادل قیمت ارز در این بازار است .

وی ادامه داده است: دلار طی این چند هفته اخیر حدود 3 هزار تومان کاهش قیمت داشته و از طرفی هم وزارت صمت هماهنگی هایی را برای ترخیص 550 هزار گوشی در گمرک دپو شده انجام داده است که با رخداد این اتفاق وضعیت قیمت گوشی تلفن همراه در بازار به آرامش می رسد.

رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل با تاکید بر ایجاد رقابت در بازار بیان کرده است: با ترخیص این کالاها و کاهش قیمت ارز، در بازار رقابتی سالم ایجاد شد تا هم واردکننده‌ها و هم اصناف کالا را در رقابت بفروشند.

وی افزوده است :از طرفی به دلیل وفور کالا، بازار از دست دلال خارج شد، چون دلال‌بازی‌ دیگر صرفه اقتصادی ندارد. اکنون قیمت تلفن همراه بسته به مدل، نسبت به ۲۰ تا ۳۰ روز گذشته در بخش خرده‌فروشی و عرضه به مصرف‌کننده نهایی بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

قربانی درباره موضوع گران‌فروشی گوشی‌هایی که با ارز ارزان وارد شده‌اند، اظهار کرد:   امسال ارز نیمایی به کالاهای تلفن همراه تخصیص پیدا نکرد و منشا ارز تمام کالاهای دپوشده در گمرک، حاصل از صادرات بوده است. از ۲۴ تیر تا ۷ مرداد به این کالاها ارز تخصیص یافت و از ۷ مرداد ترخیص شدند. بنابراین تمام کالاهای موجود در بازار از دلار ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان ارز حاصل از صادرات تامین شده است.

بیشتر بخوانید: واردات ۸۶۴ هزارگوشی موبایل/ کمبودی در بازارنیست

وی ضمن اشاره به این موضوع که چرخه واردات تا فروش کالایی مثل تلفن همراه نهایتا بین ۱۵ تا ۲۵ روز بوده اظهار کرده است : برای شرکت واردکننده، عمده فروش یا خرده فروش توجیه اقتصادی ندارد که بخواهد کالا را شش ماه احتکار کند. از طرفی آخرین زمانی که شاهد دلار ۱۲ هزار تومانی بودیم، بهمن ماه سال ۱۳۹۸ بوده است. بنابراین کالایی با ارز ۱۲ هزار تومانی به هیچ عنوان در بازار وجود ندارد و تمام کالاهای موجود، با ارز حاصل از صادرات و دلار ۲۰ هزار تومان و بیشتر وارد شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست